Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

13 sierpnia 2019 r.
14:02

Weekend w Kazimierzu Dolnym? To absolutne minimum do zwiedzenia!

Weekendowe wyjazdy są świetną alternatywą dla osób, które nie lubią długich wakacji lub nie chcą spędzać całego urlopu w jednym miejscu. Przez dwa albo i trzy dni można przecież bardzo wiele zobaczyć, zwiedzić, zapamiętać i mieć co opowiadać po powrocie. Jedną z popularnych destynacji weekendowych Polaków jest w ostatnich latach Kazimierz Dolny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Weekendowe wyjazdy są świetną alternatywą dla osób, które nie lubią długich wakacji lub nie chcą spędzać całego urlopu w jednym miejscu. Przez dwa albo i trzy dni można przecież bardzo wiele zobaczyć, zwiedzić, zapamiętać i mieć co opowiadać po powrocie. Jedną z popularnych destynacji weekendowych Polaków jest w ostatnich latach Kazimierz Dolny.

Oczywisty wybór wyjazdowy

Jego wysoka pozycja na liście miejsc, które najchętniej odwiedza się w podczas takich wyjazdów, nie powinna nikogo dziwić. To miasteczko znane od bardzo dawna ze swojego turystycznego charakteru, bogate w atrakcje, posiadające doskonałe położenie na mapie, proste i zróżnicowane trasy dojazdu, rozbudowaną infrastrukturę, a do tego także bogatą bazę noclegową. Na turystów czekają ciekawe miejsca do zwiedzenia o historii sięgającej kilka wieków wstecz, atrakcje przyrodniczo-geograficzne, przepiękne widoki i liczne stoiska z pamiątkami, gdzie o dziwo nie znajdzie się kiczowatych suwenirów rodem z chińskiego eksportu, ale prawdziwe lokalne rękodzieło. Do zobaczenia jest naprawdę wiele interesujących miejsc i co najważniejsze, większość z nich znajduje się w ścisłym centrum Kazimierza, co ułatwia poruszanie się między nimi. W lokalnym biurze turystycznym można skorzystać z pomocy przewodnika, który za opłatą oprowadzi po mieście lub oprzeć się na przewodnikach turystycznych, ciekawie opracowanych i zawierających mnóstwo interesujących informacji wraz z mapkami szlaków.

Kwestia pierwsza: nocowanie

Kazimierz Dolny swoją turystyczną renomę rozwija już przeszło ponad wiek, chociaż i wcześniej są liczne wzmianki o częstym odwiedzaniu tej miejscowości przez turystów. Jednak to od początku XX stulecia zaczął się prawdziwy bum na rejsy wycieczkowe po Wiśle, z których zasłynęło miasteczko. Ponad sto lat turystycznej tradycji zaprocentowało wyjątkowo rozwiniętą bazą noclegową, którą do dyspozycji mają współcześni turyści. Miasto oferuje bezproblemowy dostęp do luksusowych apartamentów hotelowych – z widokiem na rzekę lub rynek – oraz nieco tańsze kwatery w hostelach i ośrodkach wypoczynkowych. Poza granicami miasta można też rozbić namiot na polu namiotowym albo zaparkować swojego kampera. Nie ma wątpliwości, że jeśli chodzi o noclegi w Kazimierzu Dolnym to miasto staje na wysokości zadania, oferując turystom zróżnicowane oferty nie tylko jakościowe, ale również cenowe. Miejsce dla siebie znajdą osoby przyjeżdżające tu tylko na weekend samemu, w parach lub w grupie znajomych, ale także większe zorganizowane wycieczki, zielone szkoły czy wyjazdy integracyjne z firm trwające nawet kilka dni.

Kwestia druga: zwiedzanie

Wśród lokalnych atrakcji niewątpliwie na czoło wysuwa się Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym, które zostało ulokowane w dawnym budynku po spichlerzu Ulanowskich. To charakterystyczny budynek w centrum miasta, do którego warto się wybrać nie tylko ze względu na jego architekturę, ale bogate zbiory geologiczne prezentujące historię przyrodniczą całego regionu. Samo miasto często nazywane było spichlerzem Polski, ponieważ znajdowały się tu główne zapasy zbóż rozsyłanych po całym kraju. Obecnie pozostały po nich tylko liczne spichlerze. Poza tym koniecznie trzeba zwiedzić pochodzący z XVI wieku kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja z licznymi zabytkami w środku (organy, stalle, figury i popiersia, ołtarz, ambona) i leżący niemal na sąsiedniej ulicy kościół św. Anny wybudowany sto lat później. Rzucający się od razu po wjeździe do miasta zamek a raczej jego ruiny pochodzą z wieku XIV, zaś jeszcze starsza jest wieża obronna widoczna doskonale podczas rejsu po Wiśle.

Architektura miejska

Kazimierz Dolny prócz spichlerzy słynie również z kamienic, które gęsto otaczają rynek. Przez wiele lat konkurował nawet z Krakowem o miano najładniejszego rynku średniowiecznego w Polsce. Kolorowe kamienice utrzymane są w przeróżnych stylach, od renesansowego i barokowego po mocno gotyckie z elementami romańskimi. Wyróżnia je różnokolorowa farba pokrywająca każdy z budynków, przez co cały plac jest niezwykle barwny i tworzy estetyczny ewenement. Architektoniczne uzupełnienie rynku i okolicznych uliczek stanowi synagoga żydowska oraz leżące bliżej Wisły drewniane domy zachowane w niemal idealnym stanie i pochodzące z wieków XVIII oraz XIX. Oczywiście Kazimierz Dolny to również umieszczana na niemal każdej pocztówce studnia na rynku oraz jatki i... wizerunek czarownicy na miotle.

Atrakcje kulturalne

Wyróżnikiem Kazimierza Dolnego na tle podobnych miasteczek – chociażby Sandomierza – są jego silne korzenie jako ośrodka kultury. Rok rocznie odbywają się tu festiwale malarskie, a na samym rynku nie brakuje artystów sprzedających swoje liczne prace, głównie obrazy oraz rzeźby. Turyści mogą skorzystać z okazji i dać się uwiecznić na karykaturze albo po prostu zakupić jeden z przepięknych obrazów przedstawiających panoramę miasta. Spragnieni mniej kulturalnych atrakcji mają z kolei do dyspozycji trasę spacerową na wałach wiślanych, ścieżki rowerowe oraz oczywiście rejsy wycieczkowe statkami, w tym stylizowanymi na wikińskie i indiańskie łodzie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium