Dane makroekonomiczne wpływają na sytuację na rynkach finansowych, ponieważ obrazują to, co dzieje się w realnej gospodarce. Są podstawą przeróżnych decyzji władz, których skutki rzutują na życie każdego uczestnika obrotu gospodarczego. W efekcie determinują nastroje inwestorów oraz skład ich portfeli.
Świadome inwestowanie to proces, w którym decyzje podejmuje się na podstawie analizy danych i informacji mogących rzutować na kurs określonego aktywa czy instrumentu finansowego. Takie podejście ułatwi inwestorowi oszacowanie prawdopodobieństwa zachowania się kursu w zależności od przyjętej perspektywy. Do najważniejszych zmiennych, które warto śledzić, należą dane makroekonomiczne.
Dane makroekonomiczne – definicja i znaczenie
Dane i wskaźniki makroekonomiczne są informacjami statystycznymi obrazującymi ogólną sytuację w gospodarce albo jej najważniejszych obszarach.
Mają szerokie zastosowanie. Służą nie tylko inwestorom w podejmowaniu decyzji co do kupna bądź sprzedaży aktywów. Są wykorzystywane m.in. przez naukowców, ekonomistów i polityków.
Na ich podstawie decydenci określają założenia polityki gospodarczej jakiegoś państwa, np. opracowują budżet centralny. Ekonomiści i doradcy sporządzają prognozy, analizy, plany rozwojowe. Na bazie wskaźników makroekonomicznych urzędnicy ustalają wysokość świadczeń i obciążeń ponoszonych przez określone grupy.
Najważniejsze dane makroekonomiczne
Do najważniejszych danych makroekonomicznych należą:
- PKB,
- inflacja w różnych odmianach (najważniejsze to: konsumencka, producencka i bazowa),
- poziom zatrudnienia (liczba zatrudnionych i jej zmiana),
- stopa bezrobocia,
- wynagrodzenia,
- sprzedaż detaliczna,
- produkcja przemysłowa,
- nastroje wśród firm i gospodarstw domowych.
Jak dane makroekonomiczne wpływają na rynki finansowe?
Dane makroekonomiczne pokazują stan realnej gospodarki. Odzwierciedlają to, co dzieje się w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych. Analizując bieżące odczyty i porównując je z minionymi okresami, można ustalić fazę cyklu koniunkturalnego (ożywienie, ekspansja, spowolnienie, recesja).
W konsekwencji najważniejsze wskaźniki ekonomiczne wyznaczają tzw. sentyment rynkowy, czyli większą skłonność uczestników rynku do kupowania (gdy gospodarka rośnie) bądź sprzedawania walorów (gdy dane są słabe). W dłuższym okresie determinują obierane przez inwestorów strategie. Przez to wpływają też na skład portfeli inwestycyjnych, czyli dobór aktywów przynoszących jak najwyższą stopę zwrotu w danej fazie cyklu.
Przykładowo utrzymujące się przez kilka miesięcy bądź kwartałów dobre dane o produkcji przemysłowej w połączeniu z danymi o aktywności gospodarczej przedsiębiorstw i sprzedaży detalicznej mogą zachęcać do kupowania akcji firm wytwarzających określone dobra. Mogą też sprzyjać inwestowaniu w surowce, które są potrzebne do produkcji towarów. Warto przy tym pamiętać, że, przy założeniu efektywności rynku finansowego, dane o gospodarce są w każdym momencie odzwierciedlone w cenach. Nie należy spodziewać się zatem łatwej możliwości osiągania ponadprzeciętnych zysków.
Jak śledzić dane makroekonomiczne w praktyce
Dane statystyczne i sporządzane na ich podstawie wskaźniki makroekonomiczne podają różne instytucje publiczne (np. GUS w Polsce) i prywatne organizacje (Markit w USA). Śledzenie informacji z tak wielu źródeł bywa jednak bardzo czasochłonne.
Ciekawą alternatywą jest korzystanie z serwisów o tematyce finansowej i ekonomicznej, które w jednym miejscu publikują najważniejsze dane makroekonomiczne. To samo robi większość instytucji finansowych, np. broker AvaTrade.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.