Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

22 kwietnia 2022 r.
10:25

Lublin w 2030 roku: miasto zielone i zrównoważone urbanistyczne

1 1 A A

Zieleń miejska to płuca miasta, jeden z istotnych komponentów komfortu życia w mieście, kształtujący w ogromnym stopniu ogólną estetykę przestrzeni. Dlatego, według nowej, wypracowanej wspólnie z mieszkańcami, Strategii Lublin 2030 w perspektywie najbliższej dekady Lublin ma być zielony, zrównoważony urbanistycznie, przygotowany na zmiany klimatyczne, ze spójnym systemem zieleni miejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

–  Zieleń, spełniając różnorodne funkcje przyrodnicze, zdrowotne, rekreacyjne, społeczne i estetyczne, stanowi jeden z najważniejszych aspektów dobrego życia w mieście. Potwierdzają to przyjmowane przez Miasto Lublin dokumenty strategiczne. Uchwalona w styczniu tego roku Strategia Lublin 2030 zakłada tworzenie spójnego systemu powiązań terenów zieleni z jednoczesnym zwiększaniem ich udziału w całkowitej powierzchni miasta. Także realizowana przez Miasto polityka przestrzenna konsekwentnie chroni tereny zielone w kolejnych, uchwalanych dokumentach planistycznych. Innym dokumentem z tego obszaru są przyjęte w ostatnim czasie standardy w zakresie zieleni miejskiej, które mają usprawnić zarządzanie miejskimi terenami zielonymi, ujednolicić zasady zakładani i pielęgnacji nowych nasadzeń, jak też dbałości o nie w trakcie realizacji inwestycji – mówi Krzysztof  Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W opinii mieszkańców Lublina, tereny zielone stanowią kluczowy element przestrzeni miasta. Zieleń jest potrzebna zdrowiu, funkcjonuje jako miejsce spotkań i aktywności integrujących mieszkańców, kształtuje ogólną estetykę miasta. Jak ważną rolę odgrywa ten obszar, można było zaobserwować zwłaszcza w okresie pandemii. Po wprowadzeniu obostrzeń, odpoczynek pośród zieleni stał się najbardziej pożądaną formą spędzania czasu. Izolacje, kwarantanna, praca i nauka zdalna oraz konieczność przebywania przez większą część dnia w odizolowaniu, zintensyfikowały potrzebę kontaktu z naturą. Rola miejskich parków, skwerów i enklaw zieleni stała się nieoceniona.

Ważnym elementem zielonego Lublina są nowe i zrewitalizowane parki miejskie: Ogród Saski, Park Ludowy, Park Zawilcowa, Park Jana Pawła II, czy sukcesywnie tworzone nowe skwery i zieleńce w dzielnicach. Ogromną rolę odgrywają także realizacje projektów z Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu, służące poprawie retencji wody, zwiększeniu liczby nasadzeń, a także poprawie ogólnego poziomu estetyki. Te działania zaowocowały m.in. przyznaniem Lublinowi w 2021 r. I miejsca w Rankingu Miast Zielonych, przygotowanym przez magazyn „Forbes”. Miasto zostało docenione m.in. za dbałość o zieleń miejską i tworzenie nowych terenów zielonych. Wyróżnikiem Lublina jest także ograniczenie koszenia miejskich terenów zielonych sprzyjające ochronie powietrza i zatrzymywaniu wody, realizowane w ramach corocznej akcji: „Tu kosimy rzadziej”, program zamiany trawników w pasach drogowych na łąki kwietne, czy programy ochrony dzikiej fauny. Wszystkie te działania wpisują się w strategiczną perspektywę Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu z 2018 roku.

System zieleni tworzony we współpracy z mieszkańcami

Założenia nowej Strategii doskonale odpowiadają idei Zielonego Budżetu, który Lublin wprowadził jako pierwsze miasto w Polsce. W ramach tego narzędzia mieszkańcy miasta oraz instytucje, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, spółdzielnie, jak również wspólnoty mieszkaniowe, mogą zgłaszać swoje propozycje dotyczące zieleni miejskiej, a zwycięskie pomysły są sukcesywnie wdrażane. W trakcie czterech edycji udało się wdrożyć ponad 70 projektów.

Budowa spójnego systemu zieleni miejskiej, oprócz swoich oczywistych zalet, wykorzystywana jest również jako ważne narzędzie w procesie zapobiegania postępującej dewastacji przestrzeni. Z miejsc funkcjonujących niezgodnie z ich przeznaczeniem (np. jako dzikie parkingi, miejsca nielegalnego zawracania samochodów, przedepty) urządzane są mini skwery, w których pojawia się zaprojektowana zieleń, a dopełniające ją elementy małej architektury służą wypoczynkowi i jednocześnie stanowią barierę dla samochodów. Na rozjeżdżanych fragmentach trawnika sadzone są krzewy i drzewa, tworzone żywopłoty i skwery, co stanowi znaczącą ochronę terenu.

Tworzenie systemów terenów zieleni odbywa się także poprzez kreowanie nowych przestrzeni i zmianę ich wizerunku. Wprowadzenie zmian w krajobrazie poprzez zastosowanie indywidualnych, dopasowanych do miejsca rozwiązań podnoszących jego estetykę sprawia, że dotychczas nieużytkowane, zapomniane tereny stają się chętnie odwiedzanymi enklawami o rekreacyjnym i społecznym charakterze. Tegoroczna edycja Zielonego Budżetu organizowana pod hasłem „Miejsca dla Ciebie” zakłada stworzenie takich nowych ogrodów tematycznych. Jednym z warunków jest, aby w promieniu ok. 5–7 min. pieszo (ok. 300–500 m) nie znajdowały się inne tereny zieleni urządzonej.

Inwestycje bez uszczerbku dla zieleni

Równie istotnym założeniem Strategii jest wzmocnienie i ochrona terenów zieleni w procesach inwestycyjnych. Aby to osiągnąć miasto opracowało standardy dotyczące zakładania i pielęgnacji terenów zieleni w Lublinie. „Zieleń miejska – standardy” jest opracowaniem, które ma usprawnić zarządzanie terenami zieleni, ujednolicić zasady zakładania i pielęgnacji zieleni miejskiej, a co za tym idzie, podnieść jej jakość i trwałość. Wytyczne określone w publikacji mają zagwarantować harmonijny rozwój terenów zieleni, tj. realizację nowych przedsięwzięć z udziałem zieleni w sposób przemyślany i celowy, z zachowaniem wymagań technicznych dotyczących doboru materiału roślinnego oraz właściwego sposobu wykonania nasadzeń. Konkretne realizacje, określone w opracowaniu, przyczynią się do utrzymania dobrej kondycji zarówno istniejącej, jak i nowo zakładanej zieleni, co w ostatecznym rozrachunku wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców. Dzięki standardom miasto może wpływać na jakość nasadzeń zastępczych, natomiast dla inwestorów zewnętrznych opracowanie posłużyć ma jako punkt odniesienia.

Zieleni miejskiej nie sposób pominąć także w kontekście zmian klimatycznych. Jednym z najbardziej efektownych działań w tym temacie, cieszącym się ogromną aprobatą mieszkańców, są łąki kwietne (naturalne i wysiewane) i przestrzenie koszone rzadziej. Pierwsza łąka kwietna miała być tylko próbą wprowadzenia nowej formy zieleni w mieście. Pomysł został jednak entuzjastycznie przyjęty przez mieszkańców, dlatego kolejne łąki kwietne powstają w Lublinie już od pięciu lat. Oprócz aspektu wizualnego mają one ogromną wartość biologiczną. Różnorodne rośliny łąkowe ograniczają parowanie z powierzchni ziemi, wywierają pozytywny wpływ na mikroklimat, pomagają w oczyszczaniu powietrza z pyłów komunikacyjnych, redukując smog. Susza i wysokie temperatury panujące latem zmuszają do szukania alternatyw dla nisko skoszonego trawnika, który wysycha znacznie szybciej.

Tworzenie błękitno-zielonej infrastruktury to także zakładanie ogrodów deszczowych, czyli zielonych miejsc, których główną funkcją jest zbieranie i zatrzymywanie wód opadowych z okolicznych powierzchni. Dzięki ogrodom deszczowym zgromadzona woda zostaje filtrowana przez rośliny, zatrzymana a następnie stopniowo uwalniana do atmosfery. Obecnie w Lublinie powstaje 9 nowych ogrodów deszczowych, których projekty zostały wyłonione przez ekspertów ze zgłoszeń mieszkańców.

Aby zwiększyć retencję wodyi jednocześnie poprawić warunki życia drzew w mieście, realizowane są także inne działania, m.in.  polegają ce na rozszczelnianiu nawierzchni, czyli zdejmowaniu kostki brukowej i powiększaniu mis, w których rosną drzewa. Rezultatem takich działań jest zwiększenie powierzchni chłonnej dla korzeni drzew, co umożliwia im swobodny wzrost i rozwój. Zmiany wprowadzone zostały już m.in. na ulicach: Kołłątaja, Zamojskiej, Kapucyńskiej i Krakowskim Przedmieściu.

Potrzeba wprowadzania w mieście zmian niosących za sobą nie tylko korzyści wizerunkowe, ale również środowiskowe, społeczne, przyczyniające się do poprawy mikroklimatu obszaru zurbanizowanego, a przez to także jakości życia mieszkańców, jest bez wątpienia priorytetowa. Nieodłącznym czynnikiem takich działań, szczególnie w dobie zachodzących zmian klimatycznych, jest zieleń miejska, która stanowi istotny wskaźnik zrównoważonego rozwoju. Realizacja założeń Strategii Lublin 2030 bez wątpienia pozwoli na zachowanie równowagi pomiędzy procesami urbanizacyjnymi a miejską zielenią.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bezpieczna Polska w Europie!

Bezpieczna Polska w Europie!

Drodzy Państwo, Jestem doświadczonym ekspertem w zakresie doradztwa biznesowego. Od 23 lat specjalizuję się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Swoje doświadczenie zdobywałam od lat ‘90. pełniąc funkcję doradcy ds. UE, w okresie przedakcesyjnym dla Polski.

Tak kibicowaliście Motorowi w meczu z drużyną z Wrocławia!
Zdjęcia
galeria

Tak kibicowaliście Motorowi w meczu z drużyną z Wrocławia!

W hicie 7. kolejki żużlowej PGE Ekstraligi Orlen Oil Motor Lublin pokonał w niedzielę na torze przy Al. Zygmuntowskich Betard Sparta Wrocław 50:40. Kibicowaliście naszym żużlowcom? Szukajcie się na zdjęciach!

Tak Motor Lublin świętował awans po meczu z Arką Gdynia [zdjęcia]
galeria

Tak Motor Lublin świętował awans po meczu z Arką Gdynia [zdjęcia]

32 lata i koniec! Motor Lublin znów w piłkarskiej elicie. Żółto-biało-niebiescy w niedzielny wieczór pokonali w finale baraży o PKO BP Ekstraklasę Arkę Gdynia

Hit kolejki dla Orlen Oil Motoru Lublin!
ZDJĘCIA
galeria

Hit kolejki dla Orlen Oil Motoru Lublin!

Najpierw dużo niepewności, potem przedłużone oczekiwanie, a na koniec świetny speedway – tak w skrócie można podsumować niedzielny mecz Orlen Oil Motoru Lublin z Betard Spartą Wrocław. Gospodarze wygrali 50:40 i na półmetku sezonu zasadniczego są nadal niepokonani

Mateusz Stolarski wprowadził Motor do ekstraklasy po 32 latach

Trener Motoru: W przerwie powiedziałem drużynie, że nie wygramy z Arką, jeżeli nie wrócimy do bycia sobą

Niesamowite emocje w Gdyni. Nie pierwszy raz na przestrzeni ostatnich lat Motor Lublin pokazał, że gra do samego końca i bez względu na okoliczności jest w stanie odnieść sukces. Piotr Ceglarz i spółka wywalczyli drugi awans z rzędu. Co o meczu z Arką Gdynia powiedział trener Mateusz Stolarski?

Lublin i region gratuluje piłkarzom Motoru awansu do ekstraklasy!

Lublin i region gratuluje piłkarzom Motoru awansu do ekstraklasy!

Media społecznościowe "zapłonęły" po wygranym na wyjeździe 2:1 przez piłkarzy lubelskiego Motoru finale baraży o ekstraklasę z Arką Gdynia. Gratulacje zawodnikom i sztabowi szkoleniowemu złożyli m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i wojewoda Krzysztof Komorski.

Motor w niesamowitych okolicznościach po raz kolejny odwrócił losy meczu
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Niezniszczalny Motor Lublin pokonał Arkę Gdynia i po 32 latach wraca do ekstraklasy [wideo]

Motor po raz kolejny pokazał niesamowity charakter. Drużyna Mateusza Stolarskiego w finale baraży o awans do PKO BP Ekstraklasy jeszcze do 87 minuty przegrywała z Arką Gdynia 0:1. W końcówce odwróciła jednak losy spotkania i zdobyła dwa gole. Dzięki temu po 32 latach znowu zagra w elicie.

Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław [zapis relacji na żywo]

W hicie siódmej kolejki Orlen Oil Motor Lublin podejmuje na swoim torze Betard Spartę Wrocław

Dojazd do przejścia w Dorohusku

Unia dorzuca kolejne 64 miliony euro, bo wojsko musi mknąć

Około 64 mln euro wyniesie dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę ponad 17-kilometrowego odcinka S12 od Chełma do MOP Teosin. Wcześniej GDDKiA otrzymała dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę drogi S12 na odcinku od MOP Teosin do granicy państwa w Dorohusku o łącznej długości ok. 5,33 km. Cały odcinek S12 od Piask do granicy ma być dostępny dla kierowców w 2027 roku.

Tak z wygranej cieszyła się Karolina Filipkowska, prezenterka Polsatu.
Zdjęcia

Lotto Triathlon Energy Lublin 2024. Prezenterka Polsatu najszybsza! Kto jeszcze wygrał?

Wystartował dziewiąty sezon LOTTO Triathlon Energy. Pierwszym przystankiem cyklu, podobnie jak przed rokiem był Lublin. Zawodniczki i zawodnicy walczyli na trasach zlokalizowanych nad Zalewem Zemborzyckim na dwóch dystansach 1/8 i 1/4 IM. Pogoda była łaskawa, miało być deszczowo i burzowo, ale ostatecznie wszystko przeszło bokiem i jedynie w pływaniu wysokie fale były utrudnieniem dla startujących.

Piłkarze Motoru i Arki walczyli o ostatnie miejsce w PKO BP Ekstraklasie

Powrót do ekstraklasy po 32 latach! Arka Gdynia - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor aż do 87 minuty przegrywał w Gdyni z Arką 0:1. W końcówce po raz kolejny w ostatnich latach piłkarze Mateusza Stolarskiego pokazali niesamowity charakter i jeszcze w regulaminowym czasie gry zdobyli dwa gole. Dzięki temu po 32 latach w Lublinie znowu zagości PKO BP Ekstraklasa.

Startuje kolejna edycja BO. Mieszkańcy zadecydują na co miasto wyda 2,5 mln zł

Startuje kolejna edycja BO. Mieszkańcy zadecydują na co miasto wyda 2,5 mln zł

Od jutra mieszkańcy Chełma będą mogli zgłaszać swoje propozycje w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025. Miasto na realizację projektów przeznaczy 2,5 miliona złotych.

Aleksandra Zięmborska zajęła drugie miejsce w turnieju w Marsylii

Koszykówka 3x3. Aleksandra Zięmborska zajęła drugie miejsce w turnieju w Marsylii

Dla koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin występ na południu Francji był okazją do poprawienia sobie humorów po utracie szans na występ w Igrzyskach Olimpijskich

W planach jest stworzenie Regionalnego Centrum Turystyki i Wypoczynku nad Zalewem Kraśnickim

ZIT poruszy Kraśnik, Urzędów i Dzierzkowice

Pod zawiłą nazwą kryją się projekty o wartości 10,2 mln złotych. Chodzi o Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kraśnika, która została właśnie przyjęta przez Radę Sterującą ZIT MOF. Teraz dokumentem zajmą się radni.

Dominika Ullman będzie w najbliższym sezonie występować ponownie w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

Dominika Ullman pozostaje w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

To bardzo ważna informacja, ponieważ mówimy o jednej z najważniejszych zawodniczek młodego pokolenia w Polsce

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium