Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

Krzysztof Załuski

Lista artykułów:

Nabożeństwo prawosławne dla żołnierzy stacjonujących w Puławach

Historia prawosławia w Puławach. To tu urodził się prawosławny święty

Religia prawosławna w Puławach ma duże tradycje. Wprawdzie po cmentarzach nie ma prawie śladu, ale pozostał budynek dawnej plebanii i cerkwi. Od 2004 r. odbywają się u nas także nabożeństwa cerkiewne. W Puławach urodził się również prawosławny święty.

Mam 93 lata i sposób na życie
galeria

Mam 93 lata i sposób na życie

Niedawno, kiedy jechał autobusem, rozwiązywał krzyżówkę. - I pan tak bez okularów czyta? - spytała go starsza pani. - No wie pani, ja mam dopiero 93 lata - odpowiedział Zbigniew Węglarz, emerytowany oficer wojska, konstruktor, pasjonat starych samochodów, podróżnik. Kiedy odwiedziłem go w mieszkaniu na lubelskim osiedlu, właśnie kończył instalować najnowszego Windowsa na swoim komputerze

Chrystian Piotr Aigner

Jak puławianin przebudował prezydencki pałac

Chrystian Piotr Aigner był swego czasu jednym z najbardziej rozchwytywanych architektów w kraju. Zaprojektował i wybudował wiele budynków nie tylko w Puławach, ale i w Warszawie. Zmarł w samotności we Włoszech. Grób jego można odnaleźć we Florencji, gdzie został pochowany.

Rowerem na kajaki. Trasa z Puław do Kośmina

Rowerem na kajaki. Trasa z Puław do Kośmina

W tym tygodniu proponujemy naszym Czytelnikom rowerową wycieczkę z Puław przez Gołąb do Kośmina. Najlepiej zaplanować ją na długi, majowy weekend. Wtedy też – po dotarciu do celu naszej wędrówki – możemy przesiąść się na kajaki i dzień zakończyć spływem po urokliwym Wieprzu.

"Wszedł jakiś gość do banku i zaczął strzelać". Portowe opowieści Zbigniewa Miazgi

"Wszedł jakiś gość do banku i zaczął strzelać". Portowe opowieści Zbigniewa Miazgi

Zbigniew Miazga ma na koncie osiem dalekomorskich rejsów, w tym dwa dookoła świata. Przeżył napad na bank w Brazylii. Jakby tego było mało, podczas jednego z rejsów zostali napadnięci przez piratów. Morze i przygoda fascynowały go od dziecka. Swoje przygody opisał w najnowszej książce „Portowe opowieści”.

Po lewej portret W. Arzymanowa w mundurze z lat 1934-1939, po prawej Syria - W. Arzymanow w mundurze SBSK

Panie majorze, szacunek! Nieznana historia puławskiego oficera

Bronił w kampanii wrześniowej puławskiego mostu, walczył na różnych frontach, był najprawdopodobniej najmłodszym majorem w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. We wrześniu tego roku w kościele Matki Bożej Różańcowej w Puławach odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy. A 1 września 2016 r. w Muzeum Oświatowym w Puławach nastąpi otwarcie wystawy „Mieszkańcy Ziemi Puławskiej na frontach II wojny światowej”, na której znajdą się pamiątki po Władysławie Arzymanowie.

Jego tablice grają w filmie. Nietypowe hobby lublinianina
magazyn
galeria

Jego tablice grają w filmie. Nietypowe hobby lublinianina

Kolekcjoner z Lublina zbiera tablice rejestracyjne. Za najładniejsze uważa przedwojenne. Od dwóch lat wykonuje też repliki starych tablic. A znają je już nawet w Kalifornii

Izba Produktów Lokalnych - Dom Wiejski w Drzewcach

Szlakiem przeszłości i tradycyjnych smaków. Poznajemy historię na rowerze

W tym tygodniu zapraszamy na kolejną wycieczkę rowerową. Tym razem dojedziemy z Kurowa przez Kaleń, Bronice i Drzewce do Nałęczowa. Po drodze czekają na wszystkich nie tylko piękne widoki, ale także coś dla podniebienia. Ruszamy!

Maria Kapturkiewicz-Szewczyk ze swoimi podopiecznymi w Klikawie - 1966 r.
Historia

Maria Kapturkiewicz-Szewczyk. Niezwykła historia niezwykłej kobiety

Kilkadziesiąt lat temu zorganizowała w Puławach pierwsze kółka podwórkowe. Dla dzieci i młodzieży zaadaptowała też dom. Potem zajęła się pracą konspiracyjną. Nie bała się w czasach PRL-u świętować Dnia Niepodległości czy święta Konstytucji 3 Maja. W 1980 r. odważyła się nawet postawić pamiątkowy krzyż katyński.

Grób Izydora Gerhardta
Historia

Przechodniu, tu leżą lekarze. Nieznane nagrobki na włostowickim cmentarzu

Cmentarz włostowicki w Puławach kryje wiele nieznanych i zapomnianych już nagrobków. Za nimi kryją się jednak często tragiczne losy, dramatyczne życiorysy ludzi, którzy tworzyli historię naszego miasta. Wśród nich byli m.in. lekarze. Robert Och, puławski regionalista i historyk poznał ich losy.