Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

PAP Nauka

Lista artykułów:

Na hałdach pogórniczych lasy rosną inaczej

Na hałdach pogórniczych lasy rosną inaczej

Pozostawienie hałdy pogórniczej spontanicznym procesom przyrodniczym skutkuje wysokim poziomem wskaźnika „nowości biologicznej”. Jest on trzydziestokrotnie wyższy od zaobserwowanego w lasach poza terenami pogórniczymi – odkryli polscy naukowcy.

Metan w kopalniach. Od zawsze trudny przeciwnik

Metan w kopalniach. Od zawsze trudny przeciwnik

Nierówność nasycenia metanem powoduje największe problemy podczas wydobycia węgla w kopalni. Kiedy górnicy trafią na obszary o zwiększonej zawartości metanu, wtedy gaz wypływa z dużą intensywnością.

Do lekarza z paszportem genomowym. "To przełom technologiczny"

Do lekarza z paszportem genomowym. "To przełom technologiczny"

Zsekwencjonowanie pełnego genomu człowieka to przełom technologiczny i ważne osiągnięcie, z którego za kilka lat będziemy korzystać w praktyce medycznej – mówi dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz. – Zdecydowanie jest to kamień milowy

Maska przeciwpyłowa, jak i ta chroniącą przed infekcjami, taka jak FFP2 i FFP3, skutecznie chroni również przed pyłkami

Fatalny czas dla alergików. Pylenie już się zaczęło, a smog nie zniknął

Od kilku tygodni zgłaszają się pacjenci uczuleni na pyłek drzew. Poza ociepleniem klimatu powodem jest też zanieczyszczenie powietrza – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP.

Czy Covid-19 przyspiesza starzenie? Zbadają to polscy naukowcy

Czy Covid-19 przyspiesza starzenie? Zbadają to polscy naukowcy

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego niebawem rozpoczną badania u osób, które przechorowały COVID-19. Ich celem będzie zbadanie m. in w jaki sposób przechorowanie COVID-19 wpływa na mózg człowieka i czy przyspiesza proces starzenia.

Władymir Putin
Rozmowa

Psychiatra o Putinie: Dyktator nie jest obłąkany. On doskonale wie, co robi

To nie jest człowiek obłąkany i chory; dyktator doskonale wie, co robi; ma poczucie misji do spełnienia i manipuluje innymi dla osiągnięcia swoich celów – mówi Janusz Heitzman, pełnomocnik ds. psychiatrii sądowej przy ministrze zdrowia.

Przesiadywanie w ciasnych pudełkach daje kotom poczucie bezpieczeństwa

Dzień Kota: czemu wchodzą do pudełek i na co im ogony?

Czemu lubią siedzieć w pudełkach, czym mruczą, po co im ogon i skąd u nich tendencja do ugniatania podłoża – koty często zaskakują swoim zachowaniem. Dwie ekspertki zebrały najczęstsze pytania frapujące miłośników tych sympatycznych czworonogów z profilu „Twój kot piłby whisky".

Kacper Wierzchoś na tle teleskopu w Catalina Sky Survey

Pochodzi z Lublina, pracuje w NASA. Mówi, jaki jest kosmiczny plan obrony Ziemi

Jednym z największych osiągnięć ludzkości w 2021 roku w dziedzinie badania kosmosu było podjęcie przez NASA misji DART - planu obrony Ziemi przed zagrażającymi jej asteroidami – rozmowa z dr. Kacprem Wierzchosiem, pracującym dla NASA, pochodzącym z Lublina 33-letnim astronomem.

Kadr z filmu "Nie patrz w górę"

Hit Netfliksa szydzi, wytyka, ale "Nie patrz w górę" hołduje też stereotypom

„Telewizja śniadaniowa szuka naukowca – chemika z doktoratem, który opowie w programie na żywo, jak skutecznie umyć okna na święta” – to najzabawniejsze ogłoszenie, jakie zobaczyłam kilka lat temu na zamkniętej grupie fejsbukowej dla naukowców – popularyzatorów nauki. Film Netflixa „Nie patrz w górę” („Don’t look up”) doskonale szydzi z zachowań współczesnych mediów i świata polityki, ale utrwala też fałszywe stereotypy dotyczące nauki i naukowców.

Niebezpieczne powikłania u nastoletnich chłopców

Niebezpieczne powikłania u nastoletnich chłopców

Ryzyko wystąpienia u dziecka wieloukładowego zespołu zapalnego powiązanego z COVID-19 (ang. Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome, PIMS) jest zależne od płci i od wieku. To immunologiczne powikłanie po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2 częściej dotyka nastoletnich chłopców