Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego niebawem rozpoczną badania u osób, które przechorowały COVID-19. Ich celem będzie zbadanie m. in w jaki sposób przechorowanie COVID-19 wpływa na mózg człowieka i czy przyspiesza proces starzenia.
W ramach projektu będziemy prowadzić długofalowe badania dotyczące neuropsychologicznych konsekwencji zachorowania na COVID-19. Najbardziej interesuje nas to, czy faktycznie COVID-19 zostawia ślad w funkcjonowaniu poznawczym ozdrowieńców – mówi kierownik projektu z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych UG prof. Michał Harciarek.
Naukowcy planują zbadać czy „konsekwencje przechorowania COVID-19 pojawiają się u każdego ozdrowieńca czy z czasem się cofają, nasilają, a może pojawiają się jakieś nowe.”
– Sprawdzimy, czy obserwowane problemy świadczą o negatywnym wpływie tej choroby na funkcjonowanie prawej półkuli mózgu – zapowiadają.
Daj się zbadać naukowcom
Projekt kierowany jest głównie do osób, którzy przeszły zakażenie koronawirusem nie dalej niż pół roku temu.
– Po przyjściu do naszego instytutu poddani zostaną testom neuropsychologicznym (głównie komputerowym), mierzącym m.in. funkcje wykonawcze – tłumaczy dr Aleksandra Mańkowska z Zakładu Neuropsychologii UG.
Chodzi o czynności umysłowe, których używamy, aby odnosić się do naszego środowiska, pracować, tworzyć, kontrolować czas lub np. motywować samych siebie.
Sprawdzone zostaną też funkcje uwagi, jak np. czujność, selektywność i zdolność wykonywania kilku czynności w jednakowym czasie.
– Każdy, kto się do nas zgłosi zostanie też poddany bezpłatnemu, podstawowemu badaniu krwi, badaniu spirometrycznemu oraz badaniu EEG, które pozwoli ocenić, czy obszary położone w płatach czołowych nie uległy uszkodzeniu w wyniku wirusa – dodaje główna wykonawczyni badań.
Poszukiwana grupa kontrolna
Wszyscy, którzy wezmą udział w pierwszym etapie badań zostaną ponownie zbadani po upływie ok. roku.
– W projekcie przewidujemy udział kilku grup pacjentów, między innymi osób starszych, ponieważ podejrzewamy, że wirus może mieć na nie najbardziej destrukcyjny wpływ, a nawet, że może przyspieszać pewne patologiczne procesy, które już się u tych osób rozpoczęły, np. w związku z innymi, współistniejącymi chorobami przewlekłymi – dodaje dr Mańkowska. – Szukamy nie tylko ozdrowieńców, ale też osób, które nie chorowały na COVID-19, a chciałyby sprawdzić swoją sprawność psychomotoryczną czy czas reakcji przy okazji stanowiąc grupę porównawczą dla pacjentów.
Wyniki badań psychologów z UG pozwolą na podjęcie dalszych kroków względem osób – możliwe będzie stworzenie konkretnego programu rehabilitacji pacjentów.
Koronawirus a prawa półkula
Badania prowadzone będą w ramach finansowanego przez NCN projektu pt. „Czy koronawirus SARS-CoV-2 zaburza przede wszystkim funkcjonowanie prawej półkuli mózgu i przedniego systemu uwagi? Prospektywne badania neuropsychologicznych i neurofizjologicznych następstw COVID-19”. Projekt realizowany jest we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.
Osoby, które będą chciały wziąć udział w badaniu, będą musiały wypełnić formularz rejestracyjny, który niebawem ma pojawić się w mediach społecznościowych Zakładu Neuropsychologii Uniwersytetu Gdańskiego.