Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

PAWEŁ BUCZKOWSKI

Lista artykułów:

Pomogą, żebyś nadal mógł pomagać. Szpital w Lublinie uruchamia specjalną linię

Pomogą, żebyś nadal mógł pomagać. Szpital w Lublinie uruchamia specjalną linię

Tysiące uchodźców uciekają przed wojną, więc ruszasz z pomocą. Przyjmujesz pod swój dach matkę z dzieckiem, pomagasz załatwić dokumenty, kupujesz jedzenie. Ale po kilku dniach sytuacja zaczyna cię przerastać. SPSK 1 w Lublinie uruchomił teleporady, które mają wesprzeć psychicznie osoby zaangażowane w pomoc uchodźcom.

Od 28 marca obowiązek noszenia maseczek będzie tylko w przychodniach i szpitalach

COVID zabija, ale teraz mamy go traktować jak grypę. Nawet o test będzie trudniej

Bez maseczek w zatłoczonych autobusach. Bez obowiązkowej izolacji po zakażeniu koronawirusem i bez masowego testowania – tak będzie w Polsce już od poniedziałku. A specjaliści alarmują, że możemy całkowicie stracić kontrolę nad epidemią.

Od 40 do 70 złotych dostaną właściciele obiektów oferujących miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy

120 złotych za przenocowanie uchodźcy? Takie stawki to już przeszłość

Nie 120 złotych, a od 40 do 70 złotych dostaną właściciele obiektów oferujących miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy. Wojewoda lubelski liczy, że obniżenie kwoty nie spowoduje zmniejszenia chęci pomocy osobom uciekającym przed wojną. Zwykły obywatel dostanie niezmiennie tylko 40 zł.

Szpital tymczasowy

Szpital tymczasowy się zamyka. Jest nowy pomysł na wykorzystanie obiektu

Już tylko dwóch pacjentów było leczonych dzisiaj w szpitalu tymczasowym w Lublinie. Przyjęcia w tym miejscu wstrzymano, bo od 1 kwietnia szpital w Targach Lublin przestanie działać. W czwartek może się wyjaśnić, czy w tym miejscu będą przyjmowani uchodźcy z Ukrainy.

Paweł Buczkowski
Komentarz

Oblany egzamin z człowieczeństwa

„Przedstaw sposoby na wyrażanie patriotyzmu w obecnych czasach. Podeprzyj się przykładami z życia codziennego.” Tak mogłoby brzmieć polecenie na egzaminie ósmoklasisty. Niestety część rodziców i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie taki egzamin sromotnie by oblała. Bo podanie ręki ludziom uciekającym przed wojną to właśnie patriotyzm na dziś.

Tomasz Sztejnbis, Dima z Ukrainy i Konrad Wójcik, kolega z klubu judo

Mały Dima na granicy widzi żołnierzy. I pyta, czy w Polsce też będą strzelać

Rozmowa z Tomaszem Sztejnbisem z Lublina, organizującym transporty z Polski do Ukrainy i z powrotem.

Karolina van Bulck, jedna z wolontariuszek na dworcu PKS
Tak można pomagać
galeria

Czasami trzeba kogoś przytulić. Wolontariat jest dla każdego, wystarczą chęci i empatia

Wolontariusze w większości nie mają doświadczenia, tylko chęci – mówi koordynator magazynu z Caritasu. Jeśli jesteś osobą otwartą, nie boisz się rozmawiać z ludźmi, to każde ręce nam się przydadzą – zachęcają na dworcu PKS.

Marika Zaprawa w sali, w której opiekę znajdą dzieci uchodźców z Ukrainy

Idzie Sashka do przedszkola. Coraz więcej uchodźczych dzieci korzysta z opieki w Lublinie

Pusta sala lada dzień zapełni się maluchami z Ukrainy. W Lublinie powstaje właśnie oddział przygotowany specjalnie dla dzieci uchodźców. Kilkadziesiąt dzieci z Ukrainy chodzi już też do przedszkoli miejskich.

Akcję lubelskiej gastronomii można wesprzeć wykupując w jednej z nich „zawieszony posiłek”. Tak dzisiaj powstawały dania dla Ukraińców w Bombardino
Lista restauracji
galeria

Lubelscy restauratorzy gotują uchodźcom. Można kupić "zawieszony posiłek"

Kiedy zaczynała się pandemia, gotowali jedzenie dla medyków pracujących w szpitalach. Teraz lubelscy restauratorzy szykują jedzenie dla uchodźców z Ukrainy. I można im w tym pomóc, wykupując tzw. „zawieszone obiady”.

Polsko-ukraiński dom w Lublinie
Magazyn
galeria

Polsko-ukraiński dom w Lublinie

Dziewczynki poszły do przedszkola w Lublinie. W tym czasie mama i babcia sortowały ubrania dla innych uchodźców. Ale dziewczynki płakały. Cały czas pytają kiedy wrócą do domu, do taty. Boją się, że na ich mieszkanie w Łucku spadnie bomba.