Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

24 marca 2022 r.
19:13

COVID zabija, ale teraz mamy go traktować jak grypę. Nawet o test będzie trudniej

Od 28 marca obowiązek noszenia maseczek będzie tylko w przychodniach i szpitalach
Od 28 marca obowiązek noszenia maseczek będzie tylko w przychodniach i szpitalach (fot. Maciej Kaczanowski)

Bez maseczek w zatłoczonych autobusach. Bez obowiązkowej izolacji po zakażeniu koronawirusem i bez masowego testowania – tak będzie w Polsce już od poniedziałku. A specjaliści alarmują, że możemy całkowicie stracić kontrolę nad epidemią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy – ogłosił w czwartek rano Adam Niedzielski, minister zdrowia. I dodał, że nadal rekomenduje noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich. Ale nawet w najbardziej zatłoczonym autobusie komunikacji miejskiej nie będzie to już obowiązkowe.

Maseczki to nie wszystko. Jeszcze w czwartek, żeby bezpłatnie przetestować się w kierunku koronawirusa, wystarczyło mieć podejrzenie, że jest się zakażonym. Od poniedziałku trzeba będzie już mieć skierowanie od lekarza. I nawet jeśli test wykaże zakażenie, to pacjent nie będzie mieć nałożonej przymusowej izolacji. Tylko od jego dobrej woli będzie zależało czy zostanie w domu, czy nadal będzie rozsiewać wirusa w pracy czy szkole. Jednak nie zapuka do niego policjant, ani nie zadzwoni pracownik sanepidu.

– To jest rozwiązanie stosowanie od wielu lat w przypadku innych chorób zakaźnych jak np. grypa. Człowiek, który ma infekcję, zostaje w domu, otrzymuje zwolnienie lekarskie i też dokonuje pewnego rodzaju samoizolacji – tłumaczył minister Niedzielski.

Od poniedziałku nie będzie też kwarantanny, zarówno dla osób mieszkających z osobą zakażoną koronawirusem, ani dla osób przyjeżdżających z zagranicy.

– Bardzo krytycznie podchodzę do tych decyzji. W tej chwili rząd właściwie oznajmia, że pandemii już nie ma. Zostało dane przyzwolenie, żeby wirus swobodnie krążył, tak jak inne wirusy przeziębieniowe – ocenia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Godzinę po tym jak minister zdrowia ogłosił, że niemal wszelkie obostrzenia znikają, kierowane przez niego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 146 osób z COVID-19.

Ale minister przekonuje, że zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i prognozy są pozytywne. – Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji – tłumaczy Niedzielski.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka stwierdził, że nadal będą prowadzone wywiady epidemiologiczne i identyfikowanie zagrożeń. – W momencie stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa będziemy wprowadzali narzędzie w postaci kwarantanny – zapowiada Saczka.

Ale specjaliści wątpią czy rząd będzie już cokolwiek wiedział o koronawirusie. – Kontrolowanie sytuacji epidemicznej jest możliwe tylko wtedy kiedy prowadzi się testowanie. Podejrzewam, że mogą być wzrosty zakażeń, ale mogą też zostać nieuchwycone, skoro testowanie będzie się odbywać na innych zasadach – dodaje Szuster-Ciesielska. Jej zdaniem w tej chwili najbardziej ucierpieć mogą osoby starsze, które najmocniej odczuwały skutki pandemii.

Znikają oddziały covidowe

Całkowita zmiana podejścia do COVID-19 wiąże się też ze zmianą leczenia w szpitalach. Jeszcze w czwartek w szpitalach w całym województwie było 503 zakażonych pacjentów. Ale już w szpitalu tymczasowym tylko jeden. Nowi nie są tu przyjmowani od 21 marca, bo do 1 kwietnia ma tu już nie być nikogo. Tego dnia przestaną też działać wszystkie inne oddziały covidowe. Zakażeni pacjenci mają trafiać do zwyczajnych oddziałów zakaźnych w szpitalach. W jednym z nich – Klinice Chorób Zakaźnych SPSK 1 w Lublinie – utrzymuje się stały poziom zajętych łóżek. Około 30 pacjentów ciągle wymaga hospitalizacji. Są to pacjenci w poważnym stanie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium