To będzie jedna z najważniejszych ekspozycji w historii mieszczącej się przy Grodzkiej 5a Galerii Gardzienice. Już w październiku będzie można podziwiać w niej prace rzeźbiarskie zmarłej przed czterema laty wybitnej artystki - Magdaleny Abakanowicz. Otwarcie wystawy "Bestiariusz współczesny" zaplanowano na 7 października o godz. 18.
Magdalena Abakanowicz bez wątpienia była jedną z najważniejszych polskich rzeźbiarek, a jej prace cenione były na całym świecie. Urodzona pod Warszawą w 1930 roku artystka ukończyła tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych, a od początku lat 60. zaczynała już tworzyć pierwsze prace rzeźbiarskie. Wkrótce pojawiała się i była doceniana na międzynarodowych pokazach. W czasie swojej międzynarodowej kariery na przestrzeni lat tworzyła rzeźbiarskie konstrukcje z najróżniejszych materiałów i poruszała odmienne tematy. Artystka zmarła w 2017 roku.
Ekspozycja "Bestiariusz współczesny", którą będzie można w październiku podziwiać w Galerii Gardzienice, prezentować będzie m.in. wykonane w 1992 roku prace zwierzopodobnych form, zbliżonych kształtem do egzotycznych tapirów.
- Niczym wielkoformatowe hybrydy są czymś na kształt zwierzęcia lecz niosą w sobie pewien element istoty o fantastycznym charakterze, o czym świadczy ich tytuł-Mutanty. Wywołują w nas emocje oscylujące między strachem, poczuciem zagrożenia a fascynacją. Nasze niezwykłe istoty wychodząc nam w wystawienniczej przestrzeni naprzeciw przypominają o związkach człowieka ze światem zwierzęcym. Choć ich gabaryt zdaje się przytłaczać jednak materiał z jakiego wykonano figury jest zaskakujący, gdyż stworzone zostały podobnie jak i towarzyszący im TUR z płótna workowego nasączonego żywicą - opowiada kurator ekspozycji Zuzanna Zubek-Gańska.
Uzupełnieniem wystawy będzie zestaw dużych prac rysunkowych, które również oscylują wokół tematów zwierzęco pochodnych. Znajdą się tu zarówno prace z cyklu OWADY, jak i z cykli takich jak KORPUSY czy TWARZE.
Podsumowaniem ekspozycji a także elementem dydaktycznym stanie się podziemna część wystawy, która zaprezentuje szeroki wybór zdjęć obrazujących najróżniejsze dzieła rzeźbiarskie oraz tkaniny, które artystka wykonała. Autorem zdjęć jest Jan Gaworski / Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Ważnym dodatkiem będą ponadto fotografie udostępnione przez Fundacje Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej oraz Jana Kosmowskiego. Zdjęcia ukazują między innymi znakomite i bardzo reprezentatywne realizacje Artystki na otwartych przestrzeniach w wybranych zakątkach świata
Kuratorem wystawy jest Zuzanna Zubek-Gańska. Aranżacja świetlna ekspozycji / montaż: Włodzimierz Janowski.
Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny. Ekspozycja będzie czynna od poniedziałku do niedzieli w dniach 7-27 października.