Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Biochemik, lat 30, zajął się biznesem, który zupełnie nie ma związku z jego wykształceniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Wszystkim pokierował przypadek - śmieje się Marek Barczak, właściciel firmy "Stare Drewno”. - Kiedyś szwagier pojechał za granicę i zorientował się, że tam jest ogromny popyt na stare drewno. Później spotkaliśmy Włocha, który szukał specjalisty znającego się na takim materiale. Wniosek był oczywisty - jest luka, którą trzeba wypełnić.

Zapach pór roku

• Po co komu stare drewno z kornikami?
- To jest hit na Zachodzie. A u nas też zaczyna być modne - odpowiada Barczak. - Tam, przede wszystkim, służy do aranżacji wnętrz, ale także wykonuje się z niego meble, ramki, zdobienia, parapety, małą architekturę ogrodową. U nas również ludzie chcą mieć niekonwencjonalne wykończenie domu.
Marek Barczak mówi, że takie stare drewno, które przetrwało np. 80 pór roku - wiosen, letnich upałów i mroźnych zim, jesiennych deszczy, ma inny zapach, piękną fakturę, barwę, widać upływ lat i naturę w każdym jego słoju.

Trudne negocjacje


Najtrudniejsze okazało się to, co teoretycznie nie powinno sprawiać kłopotu - zdobywanie materiału.
- Zawaliła się stara stodoła, chcę ją odkupić, a właściciel mówi: "E, tam - porżnę deski, będę miał opał” - opowiada Barczak. - Mówię: kupię panu węgiel albo zapłacę i sam pan sobie kupi. No, to on się zastanowi... Rozmowy są trudne. Ludzie są nieufni. Albo jak zobaczą, że można zarobić parę groszy, to chcą jeszcze więcej, ponad faktyczną wartość materiału.
Śmieje się, że klęski żywiołowe to dla niego czas żniw. Walą się stare chałupy, stodoły, wtedy można coś odkupić. Jeszcze w rejonie Białej Podlaskiej zostało trochę dawnej zabudowy, ale już są miejsca, gdzie takich obiektów się nie zobaczy.

Wydeptane deski

Drewno z rozbiórki zawozi do stolarni.
- Z budynków w gorszym stanie wykorzystuje się zaledwie 20 proc. materiału. Można to jednak ocenić dopiero w trakcie rozbiórki. Przeważnie jest to drewno z drzew iglastych, dąb był używany na podmurówkę.
Obróbka takiego materiału jest trudniejsza. Trzeba usunąć stare gwoździe, różnego rodzaju odłamki, stolarz musi mieć większe doświadczenie i wiedzę, jeśli chce wydobyć starą strukturę drewna. Musi wiedzieć, co z danej belki można zrobić, a nie bezmyślnie puścić ją przez maszynę.
- Deski podłogowe mają dziury albo sęki, mogą mieć plamy lub miejsca wydeptane, bale mają wyżłobienia zrobione przez korniki, jakieś nacieki żywiczne - to wszystko stanowi o atrakcyjności materiału. Zdobyłem stare drewno z kopalni soli o cudownym zapachu, może zbuduję z niego saunę?

Ludzie nie wiedzą, że to ma wartość

Ten biznes ma kilka etapów. Poszukiwanie materiału i trudne rozmowy z właścicielami obiektów - to jeden.
Drugi etap to selekcja materiału i ocena: co z tego można zrobić, na co będzie się najlepiej nadawał.
Wreszcie trzeci to relacje z odbiorcą - spełnienie jego oczekiwań, zrobienie rzeczy pięknych, nieszablonowych.
Marek Barczak zatrudnia 10 osób - stolarzy, specjalistów z doświadczeniem i wyobraźnią. Mówi, że z tego biznesu da się wyżyć. Na razie - póki jest koniunktura, póki klienci z gotówką skłonni są płacić za oryginalny wystrój wnętrza. Jednak ma świadomość, że o materiał będzie coraz trudniej.
- Wiele takich obiektów po prostu zostanie spalonych albo zbutwieje - twierdzi Barczak. - Ludzie na wsi nie czytają ogłoszeń. Nie wiedzą, że ktoś może to kupić, że oni też mogą zarobić parę groszy.

Pozostałe informacje

Rozgrywający PZL Leonardo Avii Świdnik trafiło siódemki kolejki. Jak będzie po meczu z Aniołami?

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń, ChKS Chełm chce utrzymać fotel lidera

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń. Prowadzący w tabeli ChKS Chełm zagra z REA BAS Białystok. Tak wygląda terminarz weekendowych gier naszych drużyn

Nie nosisz już tych ubrań? Wymień i wesprzyj cele charytatywne

Nie nosisz już tych ubrań? Wymień i wesprzyj cele charytatywne

Masz w szafie ubrania w których już nie chodzisz, ale szkoda ci ich wyrzucić? Przynieś je na „kwadrat” i wymień na inne, a przy okazji wesprzyj podopiecznych fundacji.

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Wszystko za sprawą Betclic Trophy Tour organizowanej przez Pierwszą Ligę Piłkarską i sponsora rozgrywek – Betclic

Jaka pogoda na weekend? Czy zima zawita na dobre?
film

Jaka pogoda na weekend? Czy zima zawita na dobre?

Co nas czeka w ostatni weekend listopada i w pierwszy dzień grudnia? Temperatura w dzień wciąż raczej mało zimowa, a śniegu też nie widać. Zapraszamy na prognozę pogody.

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?
sonda

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?

Zakupowe szaleństwo osiąga kulminację w Black Friday, czyli dzisiaj. Sprzedawcy kuszą promocjami już od kilku tygodni. Warto pamiętać o swoich prawach konsumenta.

Gdzie na liny i karasie? Zarybienie na pojezierzu  i w Siemieniu
ZDJĘCIA
galeria

Gdzie na liny i karasie? Zarybienie na pojezierzu i w Siemieniu

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przeprowadził ostatnią w tym roku akcję zarybiania lubelskich akwenów. Łącznie w tym roku było ich aż 150

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego
Zdjęcia
galeria

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego

Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i tak szybko, za szybko. Do dzisiaj nie jesteśmy w stanie w to uwierzyć- mówił podczas pogrzebu tragicznie zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego jego przełożony. W Białej Podlaskiej żegnały go w piątek delegacje z komend z całego kraju.

Nie daj się rakowi i zbadaj piersi

Nie daj się rakowi i zbadaj piersi

Mammografia pozwala na wczesne wykrycie zmian i tym samym szybsze wdrożenie leczenie i lepsze rokowania. Sprawdź, gdzie w regionie zaparkuje mobilny mammobus.

Z wielką siłą dopadła mnie choroba - mówi artystka

Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Minister Adam Bodnar: ten budynek ma służyć nie tylko sędziom i prokuratorom, ale wszystkim pracownikom sądu i prokuratury

 

W Opolu Lubelskim prokurator i sędzia pod jednym dachem

Po latach czekania Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa pracują w nowej siedzibie. – Jestem przekonany, że ten gmach będzie chlubą polskiego sądownictwa i prokuratury. Będzie pokazywał, że Opole Lubelskie to miejsce, gdzie warto pracować i budować nowoczesny wymiar sprawiedliwości – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim.

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania
Lublin

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania

Przerwa w dostawie ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada całodniowe prace na sieci ciepłowniczej.

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea
galeria

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea

Muzeum Zamek w Janowcu - to nowa instytucja kultury, którą do życia powołał w czwartek sejmik województwa lubelskiego. Decyzja nie była jednomyślna. Odłączenie zamku od muzeum w Kazimierzu Dolnym poparł PiS i Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska była przeciw.

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?
LISTA LAUREATÓW
galeria
film

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin już po raz 23. zorganizowało Konkursu „O Kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu. Wyniki ogłoszono podczas czwartkowej gali w Centrum Kongresowym UP w Lublinie.

To już oficjalne. Ostatnie 885 sztuk starych lamp  zastąpią bardziej energooszczędne - ledowe.

Jaśniej i taniej. Wymienią aż 885 lamp w mieście

Za dwa lata wszystkie drogi w Świdniku będą oświetlane nowoczesnymi lampami LED. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki niskooprocentowanej pożyczce udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki
Lublin

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki

Od 30 listopada wchodzą w życie nowe taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżka wyniesie średnio 12 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach ceny nieznacznie się zmienią.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium