Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Biochemik, lat 30, zajął się biznesem, który zupełnie nie ma związku z jego wykształceniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Wszystkim pokierował przypadek - śmieje się Marek Barczak, właściciel firmy "Stare Drewno”. - Kiedyś szwagier pojechał za granicę i zorientował się, że tam jest ogromny popyt na stare drewno. Później spotkaliśmy Włocha, który szukał specjalisty znającego się na takim materiale. Wniosek był oczywisty - jest luka, którą trzeba wypełnić.

Zapach pór roku

• Po co komu stare drewno z kornikami?
- To jest hit na Zachodzie. A u nas też zaczyna być modne - odpowiada Barczak. - Tam, przede wszystkim, służy do aranżacji wnętrz, ale także wykonuje się z niego meble, ramki, zdobienia, parapety, małą architekturę ogrodową. U nas również ludzie chcą mieć niekonwencjonalne wykończenie domu.
Marek Barczak mówi, że takie stare drewno, które przetrwało np. 80 pór roku - wiosen, letnich upałów i mroźnych zim, jesiennych deszczy, ma inny zapach, piękną fakturę, barwę, widać upływ lat i naturę w każdym jego słoju.

Trudne negocjacje


Najtrudniejsze okazało się to, co teoretycznie nie powinno sprawiać kłopotu - zdobywanie materiału.
- Zawaliła się stara stodoła, chcę ją odkupić, a właściciel mówi: "E, tam - porżnę deski, będę miał opał” - opowiada Barczak. - Mówię: kupię panu węgiel albo zapłacę i sam pan sobie kupi. No, to on się zastanowi... Rozmowy są trudne. Ludzie są nieufni. Albo jak zobaczą, że można zarobić parę groszy, to chcą jeszcze więcej, ponad faktyczną wartość materiału.
Śmieje się, że klęski żywiołowe to dla niego czas żniw. Walą się stare chałupy, stodoły, wtedy można coś odkupić. Jeszcze w rejonie Białej Podlaskiej zostało trochę dawnej zabudowy, ale już są miejsca, gdzie takich obiektów się nie zobaczy.

Wydeptane deski

Drewno z rozbiórki zawozi do stolarni.
- Z budynków w gorszym stanie wykorzystuje się zaledwie 20 proc. materiału. Można to jednak ocenić dopiero w trakcie rozbiórki. Przeważnie jest to drewno z drzew iglastych, dąb był używany na podmurówkę.
Obróbka takiego materiału jest trudniejsza. Trzeba usunąć stare gwoździe, różnego rodzaju odłamki, stolarz musi mieć większe doświadczenie i wiedzę, jeśli chce wydobyć starą strukturę drewna. Musi wiedzieć, co z danej belki można zrobić, a nie bezmyślnie puścić ją przez maszynę.
- Deski podłogowe mają dziury albo sęki, mogą mieć plamy lub miejsca wydeptane, bale mają wyżłobienia zrobione przez korniki, jakieś nacieki żywiczne - to wszystko stanowi o atrakcyjności materiału. Zdobyłem stare drewno z kopalni soli o cudownym zapachu, może zbuduję z niego saunę?

Ludzie nie wiedzą, że to ma wartość

Ten biznes ma kilka etapów. Poszukiwanie materiału i trudne rozmowy z właścicielami obiektów - to jeden.
Drugi etap to selekcja materiału i ocena: co z tego można zrobić, na co będzie się najlepiej nadawał.
Wreszcie trzeci to relacje z odbiorcą - spełnienie jego oczekiwań, zrobienie rzeczy pięknych, nieszablonowych.
Marek Barczak zatrudnia 10 osób - stolarzy, specjalistów z doświadczeniem i wyobraźnią. Mówi, że z tego biznesu da się wyżyć. Na razie - póki jest koniunktura, póki klienci z gotówką skłonni są płacić za oryginalny wystrój wnętrza. Jednak ma świadomość, że o materiał będzie coraz trudniej.
- Wiele takich obiektów po prostu zostanie spalonych albo zbutwieje - twierdzi Barczak. - Ludzie na wsi nie czytają ogłoszeń. Nie wiedzą, że ktoś może to kupić, że oni też mogą zarobić parę groszy.

Pozostałe informacje

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium