Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

4 lutego 2020 r.
20:11

Młodzi, gniewni i z pomysłem. Lubelskie start-upy otrzymają milion złotych na start

Autor: Zdjęcie autora Jakub Dobroch
Na zdjęciu jeden z twórców aplikacji Vocaly
Na zdjęciu jeden z twórców aplikacji Vocaly

Aplikacja badająca emocje klientów na podstawie treści maili, wirtualny nauczyciel śpiewu czy VR służący do badania ludzkiego mózgu. To tylko niektóre ze start-upów, które stawiają pierwsze kroki na rynku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec ubiegłego roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła listę rankingową – milion złotych na start otrzymają 22 startupy. Wśród zwycięzców aż 11 pochodzi z programu inkubacji Unicorn Hub. 4 są z województwa podkarpackiego i Olsztyna, a 7 zarejestrowane jest w Lublinie.

Aplikacja wychwyci niezadowolonych

Jednym z docenionych lubelskich pomysłów to start-up spółki Deep Clue. To aplikacja mobilna, która pozwala na analizę maili otrzymywanych od klientów. Jej głównym zadaniem jest stałe monitorowanie bazy danych, w której znajdą się będą konwersacje z klientem. Aplikacja skategoryzuje odbiorców według emocji: pozytywnych, neutralnych i negatywnych.

– Na rynku funkcjonują już podobne rozwiązania. My zdecydowaliśmy się pójść w całkiem innym kierunku. Stworzyliśmy algorytm, który zrozumie kontekst wypowiedzi – tłumaczy Damian Leszek, jeden z pomysłodawców.

Szybkie „wyłapanie” niezadowolonych klientów ma pozwolić uniknąć wystawienia negatywnego komentarza w mediach społecznościowych. Programiści chcą również umieścić notyfikacje PUSH, które poinformują o niezadowolonym kliencie.

Startup stworzył już wersję testową swojej aplikacji, która dostępna jest na stronie internetowej.

– Każdy chętny może spróbować wysłać swoją wiadomość o wybranym nacechowaniu i sprawdzić jak zareaguje algorytm – dodaje Leszek.

Firma obecnie prowadzi już pilotaż swojego produktu w jednym z dużych banków w Polsce, a także rozpoczyna współpracę z prywatnym szpitalem w Lublinie.

Aplikacja nauczy śpiewu

Drugim nagrodzonym pomysłem  z Lublina jest Vocaly. To rozwiązanie w nauce śpiewu, a konkretnie samodzielnego ćwiczenia głosu przez wokalistów.

Według pomysłodawców, osoby początkujące w śpiewaniu wykonują ćwiczenia domowe nieprawidłowo i nie są w stanie skorygować swoich działań.

– Sam pomysł na aplikację wziął się z doświadczenia. Sama śpiewam i pracuję z wokalistami. Zauważyłam, że osoby które uczą się, często nie wiedzą jak to robić. Chciałam im pomóc i wtedy narodził się pomysł aplikacji – opowiada Karolina Borner. – Mamy nadzieję, że z aplikacji skorzystają zarówno profesjonalni aktorzy czy wokaliści jak również amatorzy.

 Niepoprawna nauka w krótkim czasie prowadzi do poczucia dyskomfortu, przeciążenia głosu a także chrypki. Nieprawidłowe ćwiczenia mogą przyczynić się do poważnych schorzeń lub nawet utraty głosu. Pomysłem wdrażanym przez startup jest stworzenie Wirtualnego Asystenta, opartego na algorytmie sztucznej inteligencji w formie aplikacji mobilnej i webowej.

W wirtualnych sklepach aplikacja może pojawić się nawet pod koniec tego roku. – Jest jeszcze dużo rzeczy do zrobienia, jednak na pewno wcześniej będziemy zapraszać osoby do testowania naszej aplikacji – dodaje Borner.

Jak podkreślaja pomysłodawcy Rego rozwiązania, są już aplikacje do nauki śpiewu, jednak żadna z nich nie kładzie nacisku na zdrowotny charakter pracy nad głosem. Vocaly pozwala ćwiczyć w kontrolowany sposób, planując indywidualny plan treningowy i korekcję śpiewu użytkownika w czasie rzeczywistym.

Zbada śledzenie i skupienie

Młodzi przedsiębiorcy ze spółki Zax Technology, chcą dać możliwość zarabiania pieniędzy na swoim śladzie cyfrowym. Celem startupu jest stworzenie platformy, w której użytkownik jest świadomym podmiotem, a nie – jak twierdzą pomysłodawcy – przedmiotem na rynku obrotu danymi.

Kolejnym nagrodzonym startupem jest spółka BioVR. Pomysłodawcy ruszają na podbój narządu, który posiada przed ludźmi jeszcze wiele tajemnic. Dzięki swojej technologii chcą mobilnie badać aktywność mózgu umożliwiając efektywny trening i doskonalenie uwagi przy pomocy gogli VR.

Urządzenie pozwoli sprawdzać na bieżąco aktywność mózgową np. skupienie. Dzięki uzyskanym informacjom zainteresowani będą mogli wskazać kandydatów o lepszych predyspozycjach np. do zawodów opartych na utrzymaniu uwagi. Poza tym narzędzie ma pomóc w pracy diagnostycznej terapeutów i naukowców.

Artykuł ukazał się w dodatku Dziennika Wschodniego Prestiż 2019

Gdzie po fundusze?

Platforma Unicorn Hub zajmuje się m. in. mentoringiem. – To szansa dla pomysłodawców na rozwinięcie własnego biznesu – przekonują pracownicy Unicorn.

Innowacyjne przedsięwzięcia mają szansę na zdobycie grantu w wysokości 1 000 000 złotych. To fundusze mogą umożliwić wprowadzenie produktu lub usługi na rynek. Udział w konkursie o granty może się też wiązać z pozyskaniem kapitału od prywatnych inwestorów.

Platforma zapewnia czteromiesięczny program inkubacji, podczas którego projekty mają do dyspozycji szeroki pakiet usług. To zapewnienie wsparcia organizacyjnego i przestrzeni do pracy, mentoring, obsługa księgowa czy prawna, doradztwo podatkowe, a także wsparcie marketingowe. Do tego usługi specjalistyczne związane z dopracowania modelu biznesowego, weryfikacją pomysłu czy możliwości finansowania.

Unicorn Hub pozwala na rozwój w wyspecjalizowanych branżach. Wśród nich znalazły się dziedziny IT, medycyny i zdrowia publicznego, Smart City i transport.

Inkubator tworzy wokół siebie tzw. „ekosystem” polegający na powiązaniu ze sobą doświadczonych lubelskich przedsiębiorców z młodymi pomysłodawcami. To m.in.: Sanitas, Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego OIC Poland w Lublinie, a także Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium