Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

O tym, że czas płynie nieubłagalnie szybko i lata mijają jak miesiące, a czasem i tygodnie, przekonał się zapewne każdy z nas. Sam nie raz przyłapałem się na tym, że wydawało mi się, że jeszcze niedawno np. szykowałem się do świąt Bożego Narodzenia, a tu już żona zaczyna piec wielkanocne baby i mazurki.
Podobnie rzecz się ma na poziomie polityki. Bo czy nie pamiętają Państwo jakby to było wczoraj, gdy rząd PO-PSL, po wielomiesięcznych negocjacjach ogłosił ogromny sukces: 82 mld euro z unijnej polityki spójności na projekty inwestycyjne dla Polski. Tymczasem było to już niemal 5 lat temu! A że unijny budżet planowany jest w perspektywie siedmioletniej, w Brukseli praca wre już nad nowymi rozporządzeniami, które ustalą priorytety inwestycyjne i zasady wydatkowania na kolejne lata, 2021-2027

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W maju Komisja Europejska przedstawiła propozycje, jak wyglądać mają nowe fundusze, a od września trwają nad nimi intensywne prace w Parlamencie Europejskim. Rozporządzenie o wspólnych przepisach oraz te bardziej szczegółowe o każdym z funduszy z osobna to szczegółowe i obszerne teksty, na brak pracy więc nie narzekamy. W parlamentarnej Komisji Rozwoju Regionalnego, w której zasiadam, na pierwszy ogień wzięliśmy Europejski Fundusz Społeczny. Cieszę się, że zostałem mianowany koordynatorem prac nad tym dokumentem z ramienia grupy Europejskiej Partii Ludowej, gdyż to bardzo ważny, a mam wrażenie że czasem niedoceniany fundusz.  

Europejski Fundusz Społeczny (EFS) nie finansuje dużych projektów infrastrukturalnych. To nie z jego środków buduje się w Polsce drogi, oczyszczalnie ścieków czy rewitalizuje place, rynki i ryneczki. Ma jednak nie mniej ważne zadanie. W centrum jego zainteresowania jest człowiek, gdyż nadrzędnym celem EFS ma być pomaganie obywatelom UE w znajdowaniu lepszych miejsc pracy poprzez podnoszenie ich umiejętności i umożliwienie przekwalifikowania się, a także wyrównywanie szans i wspieranie włączenia społecznego. Tak było w latach 2014-2020 i tak ma być też w kolejnych. Nie ma więc rewolucji, ale chcemy do tego programu wprowadzić kilka ważnych zmian. Przede wszystkim, duży nacisk położony będzie na to, co w XXI wieku najważniejsze: naukę umiejętności cyfrowych i przedsiębiorczości, stanowiących podstawę na dynamicznie zmieniających się rynkach pracy. To nie może być przywilej dla wybranych, ale standard, dostępny dla wszystkich obywateli. Dużo środków przeznaczonych będzie także na działania ukierunkowane na ludzi młodych,  nie zapominamy także o niepełnosprawnych czy osobach 50+, które potrzebują szczególnego wsparcia na rynku pracy. Po 2021 roku w ramach EFS+ dostępna będzie także pomoc żywnościowa i materialna dla osób najbardziej potrzebujących.

Aby te założenia stały się rzeczywistością, musimy powalczyć trochę z czasem. Nowy program ma wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Wydaje się to odległą przyszłością, musimy jednak wziąć pod uwagę, że aby tak się stało, rozporządzenie musi przyjąć Parlament, potem rozpoczną się negocjacje z Radą Unii Europejskiej, a dopiero gdy osiągniemy gotowy kompromis, do pracy zabiorą się władze krajowe, lokalne i regionalne, które stworzą programy operacyjne wdrażające ESF+ w oparciu o lokalne realia i potrzeby. Jak  widać nie ma czasu do stracenia, dlatego w Parlamencie praca wre, czasem mam wręcz wrażenie, że w systemie 24/7!

Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Pozostałe informacje

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.