O tym, że czas płynie nieubłagalnie szybko i lata mijają jak miesiące, a czasem i tygodnie, przekonał się zapewne każdy z nas. Sam nie raz przyłapałem się na tym, że wydawało mi się, że jeszcze niedawno np. szykowałem się do świąt Bożego Narodzenia, a tu już żona zaczyna piec wielkanocne baby i mazurki.
Podobnie rzecz się ma na poziomie polityki. Bo czy nie pamiętają Państwo jakby to było wczoraj, gdy rząd PO-PSL, po wielomiesięcznych negocjacjach ogłosił ogromny sukces: 82 mld euro z unijnej polityki spójności na projekty inwestycyjne dla Polski. Tymczasem było to już niemal 5 lat temu! A że unijny budżet planowany jest w perspektywie siedmioletniej, w Brukseli praca wre już nad nowymi rozporządzeniami, które ustalą priorytety inwestycyjne i zasady wydatkowania na kolejne lata, 2021-2027
W maju Komisja Europejska przedstawiła propozycje, jak wyglądać mają nowe fundusze, a od września trwają nad nimi intensywne prace w Parlamencie Europejskim. Rozporządzenie o wspólnych przepisach oraz te bardziej szczegółowe o każdym z funduszy z osobna to szczegółowe i obszerne teksty, na brak pracy więc nie narzekamy. W parlamentarnej Komisji Rozwoju Regionalnego, w której zasiadam, na pierwszy ogień wzięliśmy Europejski Fundusz Społeczny. Cieszę się, że zostałem mianowany koordynatorem prac nad tym dokumentem z ramienia grupy Europejskiej Partii Ludowej, gdyż to bardzo ważny, a mam wrażenie że czasem niedoceniany fundusz.
Europejski Fundusz Społeczny (EFS) nie finansuje dużych projektów infrastrukturalnych. To nie z jego środków buduje się w Polsce drogi, oczyszczalnie ścieków czy rewitalizuje place, rynki i ryneczki. Ma jednak nie mniej ważne zadanie. W centrum jego zainteresowania jest człowiek, gdyż nadrzędnym celem EFS ma być pomaganie obywatelom UE w znajdowaniu lepszych miejsc pracy poprzez podnoszenie ich umiejętności i umożliwienie przekwalifikowania się, a także wyrównywanie szans i wspieranie włączenia społecznego. Tak było w latach 2014-2020 i tak ma być też w kolejnych. Nie ma więc rewolucji, ale chcemy do tego programu wprowadzić kilka ważnych zmian. Przede wszystkim, duży nacisk położony będzie na to, co w XXI wieku najważniejsze: naukę umiejętności cyfrowych i przedsiębiorczości, stanowiących podstawę na dynamicznie zmieniających się rynkach pracy. To nie może być przywilej dla wybranych, ale standard, dostępny dla wszystkich obywateli. Dużo środków przeznaczonych będzie także na działania ukierunkowane na ludzi młodych, nie zapominamy także o niepełnosprawnych czy osobach 50+, które potrzebują szczególnego wsparcia na rynku pracy. Po 2021 roku w ramach EFS+ dostępna będzie także pomoc żywnościowa i materialna dla osób najbardziej potrzebujących.
Aby te założenia stały się rzeczywistością, musimy powalczyć trochę z czasem. Nowy program ma wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Wydaje się to odległą przyszłością, musimy jednak wziąć pod uwagę, że aby tak się stało, rozporządzenie musi przyjąć Parlament, potem rozpoczną się negocjacje z Radą Unii Europejskiej, a dopiero gdy osiągniemy gotowy kompromis, do pracy zabiorą się władze krajowe, lokalne i regionalne, które stworzą programy operacyjne wdrażające ESF+ w oparciu o lokalne realia i potrzeby. Jak widać nie ma czasu do stracenia, dlatego w Parlamencie praca wre, czasem mam wręcz wrażenie, że w systemie 24/7!
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem
U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.
Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj
Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.
Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę
Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.
Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.
Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.
"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.
Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół
Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.
Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"
Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.
Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?
Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.
Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus
Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.
Czym są kampery i jak działają?
Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.
Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.
Będzie ślisko. Noga z gazu
Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.
Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców
Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?
05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo
11.01.2019 Noworoczne postanowienia
09.12.2018 Zakupy bez granic
03.12.2018 Kolej na pasażera
13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku