Referendum, podczas którego obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej, odbyło się 23 czerwca 2016 roku. Trzeba było jednak dziewięciu kolejnych miesięcy, żeby premier Wielkiej Brytanii Teresa May uruchomiła, poprzez wysłanie oficjalnego listu do przewodniczącego Unii Europejskiej Donalda Tuska, oficjalną procedurę wyjścia jej kraju ze Wspólnoty. Zgodnie z Traktatami, na ustalenie warunków tego rozwodu strony mają dwa lata.
Mogłoby się wydawać, że negocjacje ruszą więc z kopyta. Wszak wypracowanie nowych stosunków w tak wielu dziedzinach, takich jak m.in. handel, cła, transport, prawa obywatelskie, rybołówstwo, rolnictwo, usługi finansowe czy współpraca naukowa nawet w dwa lata wydaje się zadaniem, delikatnie mówiąc, karkołomnym. Byłem więc zdziwiony, a potem też zaniepokojony, gdy mijały kolejne miesiące, a o efektach pracy negocjatorów nie było nic słychać. Coraz bliżej mamy do „dnia zero”, a miliony obywateli, których Brexit dotyka bezpośrednio, bo mieszkają na Wyspach bądź prowadzą tam handel lub działalność gospodarczą, nie mają pojęcia, co ich czeka od drugiej połowy 2019 roku.
W końcu jednak nastąpił długo oczekiwany przełom. Niespełna tydzień temu główni negocjatorzy, czyli Michel Barnier ze strony UE, i David Davis ze strony Wielkiej Brytanii, przedstawili niemal 130-stronicowy projekt dokumentu, który ma obejmować „znaczną część” przyszłej umowy. Przede wszystkim opisuje on warunki tzw. okresu przejściowego, który ma trwać ok. dwóch lat. Najważniejszą, dobrą wiadomością jest to, że obywatele unijni, którzy przyjadą do Wielkiej Brytanii podczas okresu przejściowego, będą mieli dokładnie takie same prawa i gwarancje, jak Ci, którzy wyjechali na Wyspy przed Brexitem. Dzięki okresowi przejściowemu obywatele i firmy będą miały więcej czasu, żeby przygotować się do nowej rzeczywistości.
Postęp w negocjacjach na pewno jest krzepiącą wiadomością dla wszystkich, którzy w Wielkiej Brytanii mieszkają, prowadzą interesy lub utrzymują stosunki handlowe. Jedna jaskółka wiosny jednak nie czyni. Wciąż nie wiemy, jak po zakończeniu etapu przejściowego zostaną uregulowane m.in. kwestie praw obywateli. Sami negocjatorzy przyznają, że dopóki wszystko nie będzie uzgodnione, nie może być jeszcze mowy o porozumieniu. Mam jednak nadzieję, że najbliższe miesiące przyniosą dalsze postępy w negocjacjach, przede wszystkim po to, aby nasi pracujący na Wyspach rodacy mogli spokojnie patrzeć w przyszłość a przedsiębiorcy znali warunki, na których będą mogli prowadzić działalność gospodarczą.
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola
Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.
Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość
Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego
Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni
Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.
Dziś rusza kampania wyborcza
Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.
Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy
Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.
Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia
Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.
Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki
Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.
Jak zacząć ćwiczyć jogę?
Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.
Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?
Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.
MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?
Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.
Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy
Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania
Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.
Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.
Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji
Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.
Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.
05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo
11.01.2019 Noworoczne postanowienia
09.12.2018 Zakupy bez granic
03.12.2018 Kolej na pasażera
13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku