

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Od 27 marca na polsko-białoruskiej granicy obowiązuje rozporządzenie o czasowym ograniczeniu prawa do składania wniosków o ochronę międzynarodową. Przepisy te będą obowiązywać przez 60 dni i dotyczą osób, które nie należą do grup wymagających szczególnego traktowania, takich jak małoletni bez opieki, kobiety w ciąży czy osoby w trudnej sytuacji zdrowotnej.
Pierwsze decyzje SG
W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania nowych regulacji funkcjonariusze Straży Granicznej w Terespolu odmówili przyjęcia wniosku o ochronę międzynarodową obywatelce Gwinei, która nie spełniała kryteriów określonych w rozporządzeniu. Jednocześnie w tym samym okresie przyjęto dwa wnioski o azyl od kobiet w ciąży pochodzących z Kamerunu.
Nielegalne próby przekroczenia granicy
Według danych Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej od początku 2025 roku ponad 270 osób podjęło próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej na terenie województwa lubelskiego. Większość z nich podróżowała w niewielkich grupach liczących po kilka osób. Jednak w ostatnią sobotę Straż Graniczna ujawniła grupę 63 osób, które podjęły próbę przekroczenia Bugu wpław w okolicach Janowa Lubelskiego. Osoby te zostały zawrócone na stronę białoruską.
Budowa bariery elektronicznej
Na granicy polsko-białoruskiej w województwie lubelskim trwa budowa bariery elektronicznej, która ma zakończyć się w drugim kwartale 2025 roku. System będzie składać się z 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalnych czujników wykrywających ruch. Całością zarządzać będzie centrum nadzoru mieszczące się w Komendzie NOSG w Chełmie.
Wdrożone rozwiązania mają na celu zwiększenie kontroli nad granicą oraz skuteczniejszą reakcję na nielegalne próby jej przekroczenia. Oczekuje się, że nowe technologie pomogą Straży Granicznej w lepszym monitorowaniu sytuacji na wschodniej granicy Polski.
Źródło: PAP
