Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gdyby pewnego dnia ogłoszony został plebiscyt na ulubione osiągnięcie Unii Europejskiej, to u mnie bezsprzecznie w pierwszej piątce znalazłaby się strefa Schengen. Sądzę, że chyba każdy, kto choć raz na jakiś czas udaje się do innego z państw Unii Europejskiej z ciarkami na skórze przypomina sobie nie tak zamierzchłe czasy, kiedy to musieliśmy nierzadko wiele godzin czekać na przejazd przez magiczną linię graniczną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Teraz, dzięki strefie Schengen, o tym, że minęliśmy granicę, możemy zorientować się tylko, gdy z boku śmigną nam szare pozostałości po dawnych budkach służb celnych lub też na naszym telefonie pojawi się inny operator komórkowy (nota bene tutaj też przypomina o sobie kolejna z pozytywnych zmian, czyli zniesienie roamingu).

Nie ma wątpliwości, że strefa Schengen oznacza ogromne korzyści zarówno dla podróżujących jak i przedsiębiorców, gdyż jak powszechnie wiadomo czas to pieniądz. Niemniej jednak obok tych korzyści pojawiły się też nowe zagrożenia: kontrole graniczne w sposób oczywisty utrudniały bowiem przemieszczanie się przestępców czy też handel kradzionymi rzeczami. Na te zagrożenia powstało jednak skuteczne antidotum, czyli tzw. System Informacyjny Schengen (SIS), będący największą w Europie bazą danych, w której sprawdzić można, czy osoby lub przedmioty przekraczające granicę strefy Schengen lub już znajdujące się w jej obrębie nie są poszukiwane lub objęte zakazem wstępu. Mimo, że SIS działa dobrze, to jednak ostatni kryzys migracyjny pokazał, że unowocześnienie tego systemu, lepsza ochrona granic oraz przede wszystkich maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa unijnych obywatelu są niezbędne. I muszę przyznać, że ostatni miesiąc naprawdę upłynął pod znakiem intensywnych prac, i co ważniejsze, dobrych rezultatów w zakresie unowocześniania SIS.

Co zatem udało się zmienić? Przede wszystkim do lamusa odejdą stare, ale na obecnym etapie rozwoju techniki niekoniecznie już dobre, pieczątki w paszportach dla obywateli państw trzecich wjeżdżających do Unii Europejskiej. Zastąpione zostaną one pobraniem odcisków palców oraz fotografią danej osoby, jak również zgromadzeniem szczegółowych danych na temat daty wjazdu czy ewentualnej wcześniejszej odmowy pobytu. Wprowadzone dane będą natychmiast dostępne dla wszystkich odpowiednich organów ścigania w unijnych państwach członkowskich oraz dla Europolu. Pozwoli to na przykład na usprawnienie komunikacji w odniesieniu do osób podejrzanych o terroryzm, ale również zapewni, by osoba, wobec której wydano nakaz opuszczenia terytorium Unii nie ukryła się w innym państwie członkowskim. Ulepszony system pozwoli też na sprawniejsze poszukiwanie osób zaginionych, w tym dzieci czy też przedmiotów nielegalnie wywożonych lub skradzionych, na przykład samochodów czy dzieł sztuki.

Podróżowanie po Unii Europejskiej dzięki strefie Schengen jest dziś super łatwe i przyjemne. Nie możemy jednak pozwolić na to, aby ten system był wykorzystywany to prowadzenia działalności przestępczej i terrorystycznej. W tym aspekcie nie ma miejsca na kompromisy czy półśrodki. Dlatego nasza tarcza obronna w postaci SIS musi być niezawodna - doskonała zarówno technologicznie, jak i wspierana przez profesjonalistów ją obsługujących. Wierzę, że nowy, usprawniony SIS taki właśnie będzie!

 

 

 

Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.