Jastrzębska Spółka Węglowa będzie szukać węgla w okolicach Rejowca. Minister środowiska udzielił koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego „Chełm II” w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.
Koncesja obejmuje złoże na obszarze 96,77 km2 w okolicach Rejowca. Poprzednio interesowała się nim Kompania Węglowa ze Śląska.
– Analizujemy różne możliwości poszerzenia bazy zasobowej, a Lubelskie Zagłębie Węglowe jest jedną z nich. Złoże „Chełm II” może w przyszłości przyczynić się do zwiększenia wartości i potencjału naszej Spółki – wyjaśnia Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Koncesja badawcza pozwoli Jastrzębskiej Spółce Węglowej przeprowadzić dodatkowe badania warunków geologiczno–górniczych, a więc zasobności złoża, warunków zalegania, grubości pokładów, parametrów koksowniczych węgla, a także warunków hydrogeologicznych i gazowych pod kątem ewentualnych zagrożeń.
- Poszukiwanie nowych złóż wpisuje się w strategię rozwoju JSW, która ma na celu zabezpieczenie wydobycia do 2030 roku – podkreśla Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych. Złoże Chełm II posiada duże zasoby węgla koksującego typu 35, używanego w hutnictwie.
Na dokładniejsze rozpoznanie złoża JSW ma cztery lata. W tym czasie planowane jest wykonanie pięciu otworów badawczych. Dopiero po szczegółowej analizie zarząd JSW będzie podejmował ewentualne decyzje dotyczące przyszłości zagospodarowania złoża.
Przypomnijmy, ze australijska firma Prairie Mining Limited jest w sporze z polskim rządem dotyczącym, w kwestii wydawania decyzji administracyjnych związanych z budową kopalni w miejscowości Kulik. Sprawa jest w międzynarodowym arbitrażu. W miejscu stanęła również kwestia nowego zakładu wydobywczego w Sawinie, który chce zbudowac inna australijska spółka Balamara.