Chełm znów jest stolicą biskupią. Decyzję w tej sprawie podjęła Stolica Apostolska. Poinformował o niej biskup Artur Miziński.
Tym razem wyniesienie Chełma do rangi stolicy biskupiej ma charakter jedynie tytularny. Zostanie ona przypisana jednemu z nowo wyświęconych biskupów, co nie musi oznaczać, że biskup ten będzie rezydował w Niedźwiedzim Grodzie.
Dowartościowując Chełm Watykan nawiązał do chlubnej przeszłości tego miasta, w którym przed wiekami rzeczywiście rezydowali biskupi.
- Jeszcze w czasach Kazimierza Wielkiego, a dokładnie w 1359 r. dzięki staraniom króla, papież Innocenty VI ustanowił w Chełmie biskupstwo - mówi Zbigniew Lubaszewski, chełmski historyk. - Pierwszym biskupem miał być Tomasz z Sienna, który jednak w Chełmie nigdy nie rezydował. Dopiero za czasów Jagiełły została w końcu zorganizowana diecezja na czele z Janem Biskupcem, spowiednikiem króla.
Pod koniec XV wieku, zachowując nazwę, biskupstwo chełmskie ze zniszczonego przez Tatarów miasta przeniosło się do Krasnegostawu.
Po niezatwierdzonych próbach przekształcenia go w biskupstwo chełmsko-lubelskie ostatecznie w 1805 r. powstała diecezja lubelska. Równoczesnie bulla papieska zniosła diecezję chełmską.