Ostatniego dnia października i 1 listopada kwesta na rzecz ratowania zabytkowych grobowców będzie prowadzona na obu chełmskich cmentarzach. Organizatorzy liczą, że na kwestarzy zgłoszą się m.in. nowo wybrani parlamentarzyści.
– Puszek i identyfikatorów na pewno wystarczy dla wszystkich – mówi Paweł Wira, prezes chełmskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Jest przekonany, że bez względu na to, jak zachowają się radni, kwestarzy na obu chełmskich cmentarzach i tak nie zabraknie. Wielokrotnie przekonał się, że może liczyć na kolegów i koleżanki z TOnZ, pracowników muzeum, domu kultury, czy też chełmskich regionalistów. Ponadto, gotowość udziału w kweście zadeklarowała już grupa uczniów z pierwszego ogólniaka.
– Kiedy po raz pierwszy zorganizowaliśmy kwestę, nawet się nie spodziewaliśmy, że utrwali się ona jako doroczna akcja – dodaje Wira. – Dzięki temu, udało się nam uratować już dziesięć cennych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków. Mogliśmy sobie także pozwolić na oddanie do konserwacji najstarszej znalezionej na cmentarzu płyty nagrobnej z 1810 r.
Kto chce włączyć się do kwesty, powinien skontaktować się z Pawłem Wirą, tel. 82 565 59 72. Identyfikator i puszkę można będzie także otrzymać już w czasie zbiórki na cmentarzu przy ul. Lwowskiej przy głównym stanowisku kwestarzy w sąsiedztwie "Białej Kaplicy”.