Od marca 2017 r. nowo wybudowany zakład spółki Wilk 2 w ciągu miesiąca przerabia około 100 ton granulatu. Wytwarzane tam korki i zakrętki do opakować artykułów rozchodzą się po całej Europie
Wilk 2 to pierwsza firma, która zainstalowała i uruchomiła produkcję w części chełmskiej podstrefy ekonomicznej przy ul. Hutniczej w Chełmie. Budowę zakładu rozpoczęła w końcu 2016 r. Po niespełna czterech miesiącach obiekt o powierzchni użytkowej ponad 3 tys. mkw. był gotowy. Na zewnętrznym wizerunku dodatkowo zyska, kiedy miasto upora się z budową nowej drogi na potrzeb podstrefy.
– Produkujemy plastikowe zakrętki i korki – mówi Arleta Jóźwiak, wiceprezes spółki. – Duża część produkcji przeznaczona jest do opakowań zawierających produkty dla dzieci, na przykład owocowe przeciery. Szczególnie w tym przypadku obowiązują nas zaostrzone normy jakościowe, którym musimy sprostać.
Właściciele zakładu początkowo planowali zatrudnić w nowym zakładzie 30-40 osób. Tymczasem już pracuje ponad 50 osób i planowane są kolejne przyjęcia.
– Chociaż nasz park maszynowy nie zdążył się jeszcze zestarzeć, to właśnie jesteśmy na etapie zakupu nowych maszyn, w tym służących do precyzyjnej kontroli jakości naszych wyrobów – mówi Krzysztof Lachowicz, członek zarządu spółki odpowiedzialny za produkcję. – Równolegle wprowadzamy też nowe technologie. Słowem w tym, co robimy, dążymy do perfekcji. Pracujemy dla dużych koncernów, które mają wyśrubowane wymagania.
– Nasz zakład na bieżąco jest przez te koncerny audytowany – tłumaczy Arleta Jóźwiak. – Ostatnio mieliśmy u siebie przedstawicieli jednego z największych w kraju producenta wyrobów cukierniczych. Teraz z kolei zapowiedzieli się Francuzi.
Wyroby z Wilka 2, poza rodzimym rynkiem, trafiają bowiem także do Włoch, Niemiec, Portugalii, Szwajcarii, czy Francji. W ostatnim przypadku odbiorcą jest jedna z największych tamtejszych mleczarni.
– W Europie i kraju wciąż zdobywamy coraz to nowych partnerów – mówi Jóźwiak. – Ponadto zabiegamy o klientów z rynków pozaeuropejskich, przede wszystkim z USA. Rozmowy z tamtejszymi przedsiębiorcami osiągnęły już wysoki poziom zaawansowania i mam podstawy sądzić, że w niedługim czasie zostaną przypieczętowane wiążącymi umowami.
Większa liczba odbiorców musi przełożyć się na odpowiednie moce produkcyjne. – Od przyszłego roku będziemy intensywnie przygotowywać się do podwojenia produkcji – mówi Lachowicz. – Sposobem na to ma być zainstalowanie lustrzanej do już istniejącej linii technologicznej. Chodzi o 16 nowoczesnych wtryskarek. To właśnie z tym wiąże się też perspektywa zatrudnienia kolejnych osób, w tym przede wszystkim operatorów maszyn.
Maszyny, wtryskarki oraz systemy wizyjne i urządzenia monitorujące spółka sprowadza od producentów niemieckich, austriackich i szwajcarskich. Lachowicz podkreśla, że pod względem technologicznym to sprzęt z wyższej półki.
Wilk 2 budując i uruchomiając swój zakład sprawił, że chełmska podstrefa ekonomiczna zaczęła tętnić życiem. Po sąsiedzku działkę pod działalność gospodarczą wykupiła też spółka Assa. Niedługo przystąpi tu do budowy dużej bazy logistycznej.
– W sprawie dwóch pozostałych działek przy ul. Hutniczej trwają jeszcze procedury związane z ich sprzedażą – mówi Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą UM. – Mam nadzieję, że tak jak parcela spółki Wilk 2 szybko zostaną zagospodarowane