Powieść społeczno-obyczajowa Bolesława Prusa, którą autor publikował między 1887 a 1889 rokiem w „Kurierze Codziennym” będzie dziś bohaterką Narodowego Czytania. Historię Wokulskiego, Łęckiej i Rzeckiego poznamy w różnych interpretacjach i oprawie.
Puławy
W sobotę o godz. 16 na Skwerze Niepodległości w Puławach zacznie się inscenizacja wybranych fragmentów powieści w wykonaniu aktorów amatorów w strojach z epoki. W programie jest także czytanie przygotowanych fragmentów przez zaproszonych VIP-ów. Będzie możliwość przeczytania wybranych tekstów przez wszystkich chętnych.
Każdy, kto przyniesie swój egzemplarz „Lalki” otrzyma pamiątkowy stempel przygotowany przez Kancelarię Prezydenta RP.
Stanisław Wokulski otworzy specjalnie swój „Skład książek Wokulski” – będzie można przynieść książki na wymianę z innymi uczestnikami wydarzenia. Dla wszystkich – dorosłych i dzieci przygotowano liczne atrakcje, między innymi foto-retro.
Janowiec
W godz. 12–14 czytanie „Lalki” będzie także na Zamku w Janowcu, Oddziale Muzeum Nadwiślańskiego. W programie wydarzenia przewidziany został również pokaz zdjęć z adaptacji filmowej powieści z 1977 roku, kręconej częściowo w Janowcu.
Zwierzyniec
Akcja ma charakter plenerowy, a czytanie będzie się odbywać na tarasie centrum kultury. - Scenografię, oprócz tytułu akcji, uzupełnimy sylwetką Bolesława Prusa, a całość dopełni muzyka z filmowej adaptacji "Lalki", która być może zachęci także przechodniów do posłuchania fragmentów znanej lektury - mówi kierownik zwierzynieckiej książnicy Agnieszka Maciocha.
Powieść mają czytać wyłącznie mężczyźni, ponieważ organizatorzy uznali, że narracja "Lalki" jest typowo męska i takie wykonanie powinno być bardzo ciekawe.
Pomysłodawcy akcji zapraszają w sobotę między 14.00 a 16.00 wszystkich chętnych, a osoby, które zabiorą ze sobą własne egzemplarze „Lalki" będą mogły je opatrzyć okolicznościową pieczątką.
Kozłówka
Muzeum Zamoyskich przygotowało wiele wydarzeń tematycznie związanych z osobą pisarza. Od godziny 11 na terenie zespołu pałacowo-parkowego zorganizowany zostanie konkurs literacki „Co ty wiesz o Prusie". Uczniowie przebrani w stroje z epoki odpytają turystów z wiadomości o pisarzu.
Także od godziny 11 na dziedzińcu oraz w parku kozłowieckim zostaną zaprezentowane scenki z udziałem uczestników grupy "Ćwieki".
O godzinie 12 przed wejściem głównym do pałacu Zamoyskich rozpocznie się czytanie „Lalki" Bolesława Prusa. Otworzy je scenka teatralna przygotowana przez młodzież, a do lektury zachęci aktor filmowy i teatralny Tomasz Stockinger.
Dla urozmaicenia zaaranżowano również pałacową ekspozycję. Pojawią się eksponaty, przywołujące postać Bolesława Prusa (między innymi maszyna do pisania, szachy, a nawet bicykl), a w salonach pałacu zostaną odegrane scenki z „Lalki", przygotowane przez aktorów z Samoklęsk.
W galerii "Z ogrodu" będzie można obejrzeć wystawę dedykowaną Bolesławowi Prusowi, ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Tu także będzie można zajrzeć do innych książek Prusa, udostępnionych w ramach akcji "Bookcrossingu z Panem Prusem".
O godzinie 17.30, w Salonie Czerwonym rozpocznie się recital Tomasza Stockingera. Bilety na recital w cenie 30 złotych (rezerwacja: tel. 81 852 83 18).
Lublin
W sobotę o godzinie 16 w Zielonym Ogrodzie Restauracji GramOFFon (Rynek 12) „Lalkę" czytać będą pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej.