Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

18 sierpnia 2021 r.
18:52

3 dni atrakcji na Starym Mieście w Lublinie. Jarmark Jagielloński 2021

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
20 sierpnia 2021 10:00
(fot. materiały prasowe)

Po ubiegłorocznej mocno okrojonej odsłonie, Jarmark Jagielloński powraca z bogatym i obfitującym w różnorodne wydarzenia programem. Przed nami koncerty, wystawy, spektakle, ale przede wszystkim warsztaty i pokazy. Weekend w Lublinie przebiegnie pod znakiem kultury tradycyjnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarmark Jagielloński to festiwal, który już od wielu lat tworzy w naszym mieście przestrzeń dla prezentacji kultury tradycyjnej w różnych jej wariantach: od rzemiosła, przez sztukę, po muzykę. Organizatorzy pokazują jednak nie tylko kulturę bezpośrednio wywodzącą się ze wsi, ale także tę, która jedynie się nią inspiruje. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są instrumenty tradycyjne.

Mimo że program zbliżającego się jarmarku będzie bardzo bogaty, to jednak wciąż pewnych atrakcji zabraknie z uwagi na sytuację epidemiczną. Nie będzie chociażby uwielbianych przez mieszkańców potańcówek. Mimo to jest w czym wybierać.

Spotkaj mistrzów

Jak co roku podczas Jarmarku Jagiellońskiego będzie można odwiedzić barwne stoiska pełne wyjątkowych, ręcznie wykonanych wyrobów. W tym roku na uliczkach Starego Miasta swoje produkty zaprezentuje aż 100 twórców tradycyjnych z różnych zakątków Polski. Ci, którzy w weekend będą spacerować między stoiskami będą mieli okazję zobaczyć też mistrzów przy pracy.

Nie zabraknie oczywiście twórców ludowych związanych z motywem przewodnim festiwalu, czyli instrumentami. Na stoiskach znajdziemy nietypowe bębny obręczowe, trombity i rogi pasterskie, gliniane gwizdki, okaryny, a nawet instrumenty egzotyczne, takie jak afrykańskie kalimby.

Sylwetki i opisy poszczególnych wystawców można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

Bogata oferta warsztatowa

Różnorodna tematyka i oferta dla osób w różnym wieku. Ilość zajęć, w których będzie można wziąć udział, jest ogromna. Najmłodsi będą mogli chociażby wykonać drewniane zwierzątka-zabawki czy proste instrumenty: harfy i bębenki. Starsi uczestnicy odkryją bogactwo tradycyjnych pieśni weselnych lub nauczą się gry na specyficznym instrumencie, jakim jest suka biłgorajska. Będą też zajęcia dedykowane dorosłym i wymagające już nieco wprawy oraz propozycje dla całych rodzin.

Wystawy

Kolejnym ważnym elementem programu jarmarku są ekspozycje ukazujące wybrane aspekty kultury tradycyjnej. - Niektóre z nich skupią się na tegorocznych tematach przewodnich festiwalu, inne pokażą, w jaki sposób można wykorzystać inspiracje tradycyjnym rzemiosłem do tworzenia nowych form wizualnych i sposobów prowadzenia narracji - wymieniają organizatorzy.

W Warsztatach Kultury będzie można podziwiać wystawę fotografii Doroty i Piotra Piszczatowskich, które były wykonane podczas wieloletnich wypraw do twórców instrumentów. Galeria Gardzienice zaprosi na ekspozycję pt. "Druga strona" zawierającą m.in. cykl graficzny poświęcony historii Żydów na Podlasiu. Na placu po Farze będzie dostępna plenerowa wystawa o roli kobiet w muzyce tradycyjnej. Wreszcie w Zaułku Hartwigów będzie można zobaczyć wspaniałe fotografie Artura Pastora, który przez lata fotografował życie codzienne mieszkańców Portugalii.

Jarmarkowe podwórko

Jarmarkowe Podwórko to strefa, w której zarówno dzieci, jak i starsi, będą mogli odkryć uroki tradycyjnych gier i zabaw. Będzie też mnóstwo zabawek - drewnianych, pomalowanych w tradycyjne wzory i wielu innych. To miejsce na Błoniach pod Zamkiem dedykowane całym rodzinom dostępne będzie każdego dnia festiwalu w godz. 11-19.

re:tradycja

Stałym punktem programu Jarmarku Jagiellońskiego stały się już koncerty z cyklu "re:tradycja" organizowane pierwszego dnia wydarzenia na Błoniach pod Zamkiem. Wydarzenie zakłada połącznie środowisk artystów wykonujących muzykę tradycyjną z muzykami zajmującymi się na co dzień muzyką współczesną. 20 sierpnia o godz. 20.30 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego wystąpią: Maria Bienias, Wiesława Gromadzka, Mikromusic, Maja Kleszcz, Zuzanna Malisz i Kacper Malisz, Monika Maciejczak oraz Katarzyna Zedel. Tematem przewodnim będą "kobiety", będzie można wysłuchać m.in. repertuaru Bronisławy Chmielowskiej, usłyszymy także teksty pieśni tradycyjnych odwołujące się do życia kobiet na polskiej wsi.

Koncert "re:tradycja" poprzedzi zaplanowany na godz. 19.30 występ Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, czyli dwudziestoosobowej grupy miłośników muzyki tradycyjnej, tańca oraz gry na instrumentach dętych i smyczkowych.

To jednak nie jedyne muzyczne atrakcje tegorocznego jarmarku. Kolejne koncerty w sobotę i niedzielę. Na Błoniach pod Zamkiem wystąpią także m.in. Kapela Niwińskich z koncertem odkrywającym wiejskie krajobrazy Centralnej Polski – Mazowsza, Kujaw i Małopolski

Północnej (21 sierpnia, godz. 20) czy Tsigunz Fanfara Avantura - orkiestra znana z bałkańsko-punkowych brzmień, która zaskoczy mieszkańców klubowymi rytmami w ramach projektu "Prawdziwie Polskie Techno" (21 sierpnia, godz. 21).

Dobrą muzykę będzie też można znaleźć w siedzibie Warsztatów Kultury, gdzie wystąpią Małe Instrumenty (22 sierpnia, godz. 13), Paweł Szymburski i grupa niewte (22 sierpnia, godz. 19.30). Z kolei w niedzielę o godz. 14 w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej odbędzie się wyjątkowy koncert będący muzycznym dialogiem zajmującej się kobiecym śpiewem obrzędowym Ewy Grochowskiej z Marcinem Sudzińskim, dla którego sztuka (w tym wypadku wyrażana w formie dźwięku) jest często reakcją na świat przyrody, jego tajemniczość i wielowymiarowość.

- Mamy nadzieję, że melodie i pieśni płynące ze scen koncertowych oraz dźwięki, którymi wypełnione będzie Stare Miasto, zaspokoją gusta muzyczne naszych gości – zarówno wielbicieli tradycji w formie nieprzetworzonej, jak i fanów projektów inspirujących się tą muzyką - twierdzą organizatorzy. Wstęp na poszczególne koncerty jest wolny. Obowiązuje limit miejsc. Decyduje kolejność przybycia.

Atrakcje dla wszystkich

Między 20 a 22 sierpnia na Starym Mieście będzie też wiele innych atrakcji. Specjalnie wyselekcjonowane filmy w kinie jarmarkowym, spektakle i spotkania z ciekawymi gośćmi. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, choć na część z nich obowiązują zapisy. Warto także dodać że wybrane wydarzenia będą tłumaczone na Polski Języki Migowy. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie

Dzisiaj polonezem swoją studniówkę rozpoczęli tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki w Lublinie. Młodzież bawi się w hotelu Luxor Atelia.

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie

Uczniowie z prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce w Dworku Jabłonna.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS zrobił swoje. W półfinale Pekao SA Pucharu Polski lublinianki pokonały MB Zagłębie Sosnowiec 86:83. W nagrodę, już w sobotę zagrają o główne trofeum. Ich rywalem będzie PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski. Finał zaplanowano na godz. 15.

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu
wypadek
galeria

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31