Już po raz siedemnasty przyparte do granicznego Bugu kresowe miasteczko przeistoczy się w tętniący życiem kulturalny tygiel. Trzydniowy Festiwal Trzech Kultur rozpocznie się 23 września.
Specyfiką tego festiwalu jest to, że scenami są miejscowe świątynie – kościoły, cerkiew i synagogi. Tradycyjnie też piątek poświęcony jest kulturze żydowskiej, sobota prawosławnej, a niedziela rzymskokatolickiej.
Wybitni artyści polubili włodawski festiwal i chętnie do tego miasta przyjeżdżają.
– Pierwszego dnia wystąpią Sława Przybylska i Klezmafour z koncertem muzyki klezmerskiej, a także Kapela Brodów i artyści scen krakowskich, Marek Pyś, Beata Paluch, Ela Borkowska, Lech Dyblik, Walentyn Dubrowskij, Michał Półtora i Leszek Szczerba – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie, który jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu. – W sobotę usłyszymy między innymi Męski Zespół Wokalny Perfectum z Kijowa, Mirosława Czyżykiewicza, Zespół Muzyki Dawnej La Tempesta pod dyr. Jakuba Burzyńskiego oraz Olenę Leonenko i Karolinę Cichą wraz ze Spółką. Z kolei ostatni dzień imprezy uświetnią swymi występami Bornus Consort, Andrzej Sochocki i Tomasz Marczak oraz znany wszystkim zespół Zakopower.
Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg imprez o charakterze wystawienniczo-naukowym, a także wiele innych takich atrakcji, jak warsztaty tańca i filmowe, projekcje filmów, przedstawienia i animacje dla dzieci. Oczywiście nie zabraknie też Festiwalowego Jarmarku. W odróżnieniu do poprzednich edycji FTK w tym roku w jego program organizatorzy jeszcze wyraźniej wpletli motyw filmowy. Między innymi będą obrazy kręcone we Włodawie lub o Włodawie. Będzie też czas na spotkania z twórcami i artystami oraz sesje autografowe.
– Aby przypomnieć sobie klimat naszych festiwali już w czwartek 22 września zapraszamy włodawian i ich gości na koncert muzyki filmowej pod dyr. Krzesimira Dębskiego z udziałem Anny Jurksztowicz i Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa – dodaje Lewczuk vel Leoniuk. – Specjalną atrakcją tego wydarzenia będzie inscenizacja historycznego pojedynku stoczonego na kartach sienkiewiczowskiej powieści „Ogniem i mieczem” przez Jurko Bohuna z Panem Wołodyjowskim.