15-17 listopada 2013 roku w Lublinie. Wstęp wolny.
UKRAINA W CENTRUM LUBLINA
10.30-12.00 – Konkurs wiedzy o Ukrainie „Ukraina (in)cognita” (Gimnazjum nr 9 "Zapora", ul.Lipowa 25)
Konkurs jest zachętą do dialogu i lepszego poznania sąsiadów, z którymi Polska ma wieloletnią wspólną historię. Dzięki konkursowi młodzież lepiej pozna Ukrainę, a także przełamie możliwe stereotypy. Zapraszamy do niego lubelskich gimnazjalistów i licealistów. Jest to trzecia edycja konkursu. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.ukrainawcentrumlublina.com.
18.00 – Prezentacja projektu fotograficznego „Twarze Lublina” (Pub „U Fotografa”, ul.Rybna 13)
Twarze Lublina - foto projekt o mieszkańcach naszego miasta, tych, którzy go rozwijają i dodają jaskrawych kolorów do jego codziennego życia. Pokazuje działalność niezwykłych ludzi, wśród których są muzycy, aktorzy, dziennikarze, urzędnicy, sportowcy, osoby publiczne, turyści i po prostu zwykli ludzie, którzy tworzą społeczność miasta.
19.00 – Koncert zespołu reggae „Flyzzza" (Irish pub „U Szewca”, ul.Grodzka 18)
To jeden z najlepszych i najpopularniejszych na Ukrainie zespołów nurtu reggae i podobnych stylów. Powstał w 2000 roku w Łucku. Flyzzza śmiało łączy reggae z hip-hopem i funky, dokładając dodatkowo melodie ludowe, przez co wypracowała sobie niepowtarzalny, łatwo rozpoznawalny styl muzyczny. Jamajskie i ukraińskie korzenie muzyki pozwoliły Flyzzzie zdominować ukraińską scenę muzyczną i być obecną na wszystkich najważniejszych festiwalach muzycznych nad Dnieprem. Od samego początku istnienia grupy krytycy muzyczni oraz fani nazywają Flyzzzę najbardziej tanecznym bandem Ukrainy.
Flyzzza jest stale obecna w ukraińskich mediach – w teledyskach, wywiadach, relacjach z koncertów. W Polsce zespół koncertuje coraz częściej, szczególnie od roku 2008, kiedy to ukazał się ich album, na którym gościnnie wystąpił między innymi polski Habakuk.
Sobota, 16 listopada 2013
12.00-15.00 – Warsztaty artystyczne – wykonywanie biżuterii (Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”, ul.Peowiaków 12)
Zaczniemy od krótkiego zapoznania się z materiałami i narzędziami, z których będziemy korzystać: koralikami, różnymi rodzajami szczypiec i drutów. Stworzymy projekty swojej własnej biżuterii i krok po kroku będziemy je realizować. Warsztaty przeprowadzi Honorata Nitkiewicz, studentka psychologii, oraz Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania na kierunku "jubilerstwo - biżuteria artystyczna".
Zgłoszenia na warsztaty są przyjmowane na adres mailowy: ukrainawlublinie@gmail.com
17.00 – Młoda poezja ukraińska (Kawiarnia-Księgarnia „Między słowami”, ul.Rybna 4/5)
Oryginalną ukraińską poezję w nieformalnej atmosferze zaprezentują Ola Maciupa i Mykoła Szpakowskyj. Nowa ciekawa literatura ukraińska, częściowo już znana, ale też i nieznana w Polsce.
19.00 – "Senat szaleńców" wg. Janusza Korczaka w wykonaniu teatru "HaRmYdEr" z Łucka (Duże studio TVP Lublin, ul.Raabego 2)
Bohaterowie dramatu – pacjenci, którzy uciekli od rzeczywistości. Bezkompromisowi i trudni w kontakcie. Każdy z nich buduje swój własny model świata. Dzielą ich lęki, a łączy – promyk nadziei obecny w każdym z nich.
Niedziela, 17 listopada 2013
16.00 –„Wybaczyć wszelkie zło” - film w reż. G. Linkowskiego, po filmie – debata (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul.Grodzka 21)
Po filmie odbędzie się debata nt. perspektyw pojednania polsko-ukraińskiego. Uczestnikami będą: bp Benedykt Aleksijczuk ze Lwowa, bp Mieczysław Cisło z Lublina, ks. Stefan Batruch, reżyser Grzegorz Linkowski, dwóch historyków: Mariusz Zajączkowski i Roman Kabaczij. Debatę poprowadzi redaktor KAI, Krzysztof Tomasik.
Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu jest bezpłatny.