Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

16 września 2021 r.
11:32

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i dziatki znów w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
16 września 2021 11:30
(fot. materiały promocyjne)

Największa ogólnopolska impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci ponownie zawita do Lublina. Przez cztery dni, między 16 a 19 września, w różnych miejscach naszego miasta organizowane będą ciekawe spotkania, wystawy, spektakle i warsztaty. Wszystko nawiązujące do literatury dedykowanej najmłodszym czytelnikom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i dziatki odbędzie się już po raz trzeci i ponownie zawita także do Lublina. Przez cztery dni dzieci i ich rodzice będą mogli odwiedzać filie Miejskiej Biblioteki Publicznej: Biotekę (al. Racławickie 22) i Biblio (ul. Szaserów 13), a także Dom Słów (ul. Królewska 17) i Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

To właśnie w CSK 16 września o godz. 18 nastąpi uroczysta inauguracja festiwalu z udziałem Tomasza Samojlika, jednego z gości specjalnych wydarzenia. Samojlik jest biologiem pracującym w Puszczy Białowieskiej i zarazem odkrywcą jej przyrodniczej historii. Znany młodym czytelnikom jako autor, współautor i ilustrator książek oraz komiksów dla dzieci. Jest zdobywcą bardzo wielu nagród m.in. otrzymał wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego dla najlepszego scenarzysty roku za komiks "Ryjówka przeznaczenia".

Samojlik w czwartek poprowadzi warsztaty. Najpierw o godz. 13.30 w Biotece, a następnie o godz. 16 w CSK. Dwie godziny później podczas oficjalnego otwarcia festiwalu nastąpi wernisaż wystawy na podstawie serii książek Tomasza Samojlika "Żubr Pompik. Wyprawy" wydanej przez wydawnictwo Media Rodzina.

Wśród gości festiwalu będą także m.in. ilustratorka Iwona Chmielewska, której wystawę "Abecadło" będzie można podziwiać w Domu Słów, Katarzyna Ryrych, trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren (spotkanie 17 września o godz. 12 w Biblio), Bartosz Sztybor - autor komiksów "Rufus" czy "Niezła draka, Drapak!" (17 września, godz. 13.30, Biblio), a także ilustrator Piotr Fąfrowicz i autorka Małgorzata Swędrowska, którzy w sobotę poprowadzą warsztaty w Centrum Spotkania Kultur.

Lubelska edycja festiwalu dobiegnie końca w niedzielę, 19 września. Ostatnią z zaproszonych autorek będzie Magdalena Górska, autorka książki "Aliaszka - magiczna przewodniczka", o której opowie w Mediatece CSK o godz. 11.

Finał tegorocznej odsłony festiwalu w Lublinie odbędzie się o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur. Wydarzenie zwieńczy koncert zespołu Muzyczni Czarodzieje. Artyści zagrają utwory z płyty "UFO" wydanej w 2020 roku. W skład zespołu wchodzą dzieci i młodzież z warszawskiego Targówka w wieku od 8 do 14 lat, które będą śpiewać o tym, że dziecko "najlepiej wie", z uśmiechem na twarzy pokonuje troski oraz że chce wysłać w każdą stronę świata dźwięki miłości i radości.

Na część wydarzeń obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Czwartek, 16 września:
- godz. 11.30 - Dlaczego rośliny rosną i zwierzęta rozmawiają? - Bioteka
- godz. 13.30 - spotkanie i warsztat z Tomaszem Samojlikiem - Bioteka
- godz. 16 - warsztaty komiksowe z Tomaszem Samojlikiem - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 17 - wernisaż wystawy "Stepan Zavrel - Ilustracje" - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 18 - inauguracja festiwalu z udziałem Tomasza Samojlika - Centrum Spotkania Kultur

Piątek, 17 września:
- godz. 10 - wystawa ilustracji książkowych Iwony Chmielewskiej - Dom Słów
- godz. 10.30 - Teatrzyk skarpetkowy - Biblio
- godz. 10.30 - warsztaty typograficzno-plastyczne - Dom Słów
- godz. 11 - spacer po Izbie Drukarstwa - Dom Słów
- godz. 12 - spotkanie z Katarzyną Ryrych - Biblio
- godz. 12 - warsztaty tworzenia typograficznych poduch - Dom Słów
- godz. 12 - warsztaty projektowania graficznego - Dom Słów
- godz. 13.30 - warsztat i spotkanie z Bartoszem Sztyborem - Biblio
- godz. 17.30 - naturalne warsztaty z Dominiką Czerniak-Chojnacką - Bioteka

Sobota, 18 września:
- godz. 11 - warsztaty sensoryczne z Magłorzatą Swędrowską - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 12.30 - warsztaty artystyczne z Piotrę Fąfrowiczem - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 16 - spektakl "Żubr Pompik" - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 18 - Ostry Dyżu Literacki - Centrum Spotkania Kultur

Niedziela, 19 września:
- godz. 11 - spotkanie z Magdaleną Górską - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 16 - Finał Festiwalu, koncert Muzyczni Czarodzieje - Centrum Spotkania Kultur

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Ekspozycja w XIX-wiecznych podziemiach oficyn ratuszowych, prezentująca historię Ratusza zamojskiego na tle historii miasta.
17 lutego 2025, 11:00

Pomysł na ferie. Zejdź za darmo do podziemi

W dwa poniedziałki (17 i 24 lutego) oraz dwa czwartki (20 i 27 lutego) będzie można za darmo wybrać się na zwiedzanie trasy podziemnej oficyny zamojskiego ratusza. Wycieczki organizuje Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem w upalne dni, jednak nowoczesne urządzenia mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia. Czy warto wykorzystywać klimatyzator zimą jako źródło ciepła? Jakie są zalety takiego rozwiązania i na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing operacyjny to popularna forma finansowania zakupu samochodu, szczególnie wśród przedsiębiorców. Pozwala na użytkowanie pojazdu bez konieczności jego natychmiastowego wykupu, co daje elastyczność finansową. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze leasingu operacyjnego warto zapoznać się z jego zaletami i wadami. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty tego rozwiązania.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28