Największa ogólnopolska impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci ponownie zawita do Lublina. Przez cztery dni, między 16 a 19 września, w różnych miejscach naszego miasta organizowane będą ciekawe spotkania, wystawy, spektakle i warsztaty. Wszystko nawiązujące do literatury dedykowanej najmłodszym czytelnikom.
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i dziatki odbędzie się już po raz trzeci i ponownie zawita także do Lublina. Przez cztery dni dzieci i ich rodzice będą mogli odwiedzać filie Miejskiej Biblioteki Publicznej: Biotekę (al. Racławickie 22) i Biblio (ul. Szaserów 13), a także Dom Słów (ul. Królewska 17) i Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).
To właśnie w CSK 16 września o godz. 18 nastąpi uroczysta inauguracja festiwalu z udziałem Tomasza Samojlika, jednego z gości specjalnych wydarzenia. Samojlik jest biologiem pracującym w Puszczy Białowieskiej i zarazem odkrywcą jej przyrodniczej historii. Znany młodym czytelnikom jako autor, współautor i ilustrator książek oraz komiksów dla dzieci. Jest zdobywcą bardzo wielu nagród m.in. otrzymał wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego dla najlepszego scenarzysty roku za komiks "Ryjówka przeznaczenia".
Samojlik w czwartek poprowadzi warsztaty. Najpierw o godz. 13.30 w Biotece, a następnie o godz. 16 w CSK. Dwie godziny później podczas oficjalnego otwarcia festiwalu nastąpi wernisaż wystawy na podstawie serii książek Tomasza Samojlika "Żubr Pompik. Wyprawy" wydanej przez wydawnictwo Media Rodzina.
Wśród gości festiwalu będą także m.in. ilustratorka Iwona Chmielewska, której wystawę "Abecadło" będzie można podziwiać w Domu Słów, Katarzyna Ryrych, trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren (spotkanie 17 września o godz. 12 w Biblio), Bartosz Sztybor - autor komiksów "Rufus" czy "Niezła draka, Drapak!" (17 września, godz. 13.30, Biblio), a także ilustrator Piotr Fąfrowicz i autorka Małgorzata Swędrowska, którzy w sobotę poprowadzą warsztaty w Centrum Spotkania Kultur.
Lubelska edycja festiwalu dobiegnie końca w niedzielę, 19 września. Ostatnią z zaproszonych autorek będzie Magdalena Górska, autorka książki "Aliaszka - magiczna przewodniczka", o której opowie w Mediatece CSK o godz. 11.
Finał tegorocznej odsłony festiwalu w Lublinie odbędzie się o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur. Wydarzenie zwieńczy koncert zespołu Muzyczni Czarodzieje. Artyści zagrają utwory z płyty "UFO" wydanej w 2020 roku. W skład zespołu wchodzą dzieci i młodzież z warszawskiego Targówka w wieku od 8 do 14 lat, które będą śpiewać o tym, że dziecko "najlepiej wie", z uśmiechem na twarzy pokonuje troski oraz że chce wysłać w każdą stronę świata dźwięki miłości i radości.
Na część wydarzeń obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Czwartek, 16 września:
- godz. 11.30 - Dlaczego rośliny rosną i zwierzęta rozmawiają? - Bioteka
- godz. 13.30 - spotkanie i warsztat z Tomaszem Samojlikiem - Bioteka
- godz. 16 - warsztaty komiksowe z Tomaszem Samojlikiem - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 17 - wernisaż wystawy "Stepan Zavrel - Ilustracje" - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 18 - inauguracja festiwalu z udziałem Tomasza Samojlika - Centrum Spotkania Kultur
Piątek, 17 września:
- godz. 10 - wystawa ilustracji książkowych Iwony Chmielewskiej - Dom Słów
- godz. 10.30 - Teatrzyk skarpetkowy - Biblio
- godz. 10.30 - warsztaty typograficzno-plastyczne - Dom Słów
- godz. 11 - spacer po Izbie Drukarstwa - Dom Słów
- godz. 12 - spotkanie z Katarzyną Ryrych - Biblio
- godz. 12 - warsztaty tworzenia typograficznych poduch - Dom Słów
- godz. 12 - warsztaty projektowania graficznego - Dom Słów
- godz. 13.30 - warsztat i spotkanie z Bartoszem Sztyborem - Biblio
- godz. 17.30 - naturalne warsztaty z Dominiką Czerniak-Chojnacką - Bioteka
Sobota, 18 września:
- godz. 11 - warsztaty sensoryczne z Magłorzatą Swędrowską - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 12.30 - warsztaty artystyczne z Piotrę Fąfrowiczem - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 16 - spektakl "Żubr Pompik" - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 18 - Ostry Dyżu Literacki - Centrum Spotkania Kultur
Niedziela, 19 września:
- godz. 11 - spotkanie z Magdaleną Górską - Centrum Spotkania Kultur
- godz. 16 - Finał Festiwalu, koncert Muzyczni Czarodzieje - Centrum Spotkania Kultur