W czwartek zaczyna się Festiwal Kultur Mniejszości. To dobre przygotowanie do nadciągającej Nocy Kultury. Poznaliśmy częściowy program tej największej kulturalnej miejskiej imprezy.
Imprezy zaczną się o godz. 19. Na dodatek z plakatu imprezy patrzą na nas organizatorzy – podobno jest tam 700 twarzy. We wtorek pokazano częściowy program NK 2013.
NOC KULTURY 2013 LUBLIN - ZOBACZ PROGRAM
Główna scena muzyczna stanie na placu po Farze – tam koncert "Energie miasta” z m.in. Tymonem Tymańskim, Tomaszem Budzyńskim, Natalią Przybysz i Pawłem Passinim oraz występ grupy Dr.Misio.
Na placu Łokietka 25. urodziny Love Sen-Ce Music a na dziedzińcu Zamku folk i gospel. Plac Litewski zamienia się w przestrzeń taneczną – od tańców dawnych przez balet, salsę po teatry tańca. Pas zieleni koło Arkad przy ul. Świętoduskiej anektują parkourowcy i muzycy alternatywni.
Nowym miejscem będzie Most Kultury czyli oficjalne otwarcie mostu na Bystrzycy (ul. Zamojska). Zabytek stanie się domem kultury na wodzie na całe wakacje.
Będą obligi czyli instalacja Jarka Koziary i zielone przestrzenie Katarzyny Szypior. A także darmowa komunikacja miejska i projekcje filmowe w plenerze i w kinie Medyk.
Generalnie trzeba będzie zachować czujność bo przewidziano akcje w stylu instalacji z filcu na murach (Ukrainka Maria Lesnikova) po otwarty na Cyruliczej zakład fryzjerski i naprawy rowerów (Zaułek Lubelskich Rzemieślników).
Komunikacja
Autobus Energii od godz. 19 do 1.24 będzie jeździł na trasie ul. Chodźki (szpital) – ul. Zamojska (okolice Mostu Kultury). W nim wydarzenia kulturalne oraz prezentacja wolontariatu.
Gdzie szukać informacji
Punkty Informacyjne – Noc Kultury z PZU czynne przez całą Noc: plac Zamkowy, przy Trybunale Koronnym, na Arkadach (pomiędzy ul. Lubartowską i ul. Świętoduską), na deptaku przy Ratuszu oraz na Placu Litewskim
Wcześniej Festiwal Kultur Mniejszości
– Najważniejsze w tym festiwalu jest wzajemne poznawanie się, bo tworzymy jedną całość – mówi imam Nidal Abu Tabaq z Ligi Muzułmańskiej RP Oddział w Lublinie. – Każdy z nas jest innym kolorem w tym obrazie, a każdy kolor jest potrzebny, żeby obraz był pełny i piękny.
Będą koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty. Będzie można uczyć się m.in. tańca żydowskiego, kaligrafii japońskiej, wycinanki białoruskiej. Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie spotkanie na pl. Litewskim, gdzie staną stoiska promocyjne oraz odbędą się warsztaty i koncert Nuty Narodów.
Zaprezentowane zostaną tradycje takich kultur jak: afrykańska, bałkańska, białoruska, buddyjska, czeczeńska, ewangelicka, greckokatolicka, muzułmańska, ormiańska, prawosławna, romska, ukraińska, żydowska.