To już ósma edycja Spotkań z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. Tegoroczna edycja Pardes Festival odbędzie się także w Janowcu w dniach 16-20 września. W programie plenerowe koncerty, wystawy i spotkania.
Pardes Festival organizowany od ośmiu lat przez Fundację Spichlerz Kultury harmonijnie łączy historię z teraźniejszością. - Odkrywamy wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, także we wspomnieniach i dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów w Kazimierzu Dolnym, Janowcu, na Lubelszczyźnie i w całej Polsce - obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939 - opowiadają organizatorzy wydarzenia.
W tym roku poszukiwacze śladów kultury żydowskiej w regionie spotkają się w dniach 16-20 września w kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą. Jedną z głównych atrakcji festiwalu będą wyjątkowe koncerty. Inauguracja nastąpi w środę, 16 września o godz. 19. W Teatrze Klepisko pod Kazimierzem Dolnym (Skowieszynek 15) odbędzie się koncert "Yddish Tango" w wykonaniu Olgi Avigail i zespołu Tango Attack. W programie koncertu tanga w jidysz, po polsku i hebrajsku. Nie zabraknie słynnej "Rebeki" z Kazimierza w wersji jidyszowej czy "Ostatniej Niedzieli/Ostatniego Szabatu". Bilety na koncert kosztują 35 zł (do nabycia przed wydarzeniem).
W sobotę, 19 września o godz. 17.30 w skansenie przy zamku w Janowcu Kapela Niwiński porwie słuchaczy do tańca. W programie piosenki jidyszowe w wykonaniu Marizy Nawrockiej. Na to wydarzenie wstęp jest bezpłatny.
Trzeci i ostatni z koncertów zaplanowano na 20 września na godz. 13. Na kazimierskim rynku odbędzie się Koncert Pamięci Żydów Janowieckich. Prof. Wiktor Łyjak na organach kościoła św. Stanisława bp. i św. Małgorzaty w Janowcu wykona kompozycje J.S. Bacha, M. Bardholdy'ego, J.L. Felixa i L. Lewandowskiego. Wstęp wolny.
Oprócz koncertów organizatorzy zapraszają na szereg dodatkowych atrakcji. Jedną z nich będzie rodzinny piknik w skansenie janowieckim, który odbędzie się w sobotę. W programie m.in.: spotkania z producentami produktów lokalnych, twórcami rękodzieła i lokalnymi winiarzami, indywidualne zwiedzanie ekspozycji muzealnych we dworze z Moniak i spichlerzu z Podlodowa, spacer tematyczny z dr. Andrzejem Pawłowskim i wiele więcej.
Nie zabraknie spacerów tematycznych w przestrzeni Kazimierza Dolnego, spotkań i wykładów poświęconych pamięci Żydów z regionu, ciekawych warsztatów czy pokazów filmowych.