W czwartek (20 czerwca) w Lublinie zaczyna się festiwal filmowy o tematyce uchodźczej. Festiwal potrwa trzy dni. W niedzielę (23 czerwca) na Starym Mieście z okazji Dnia Uchodźcy – impreza plenerowa.
Natomiast w niedzielę (23 czerwca) w ramach Światowego Dnia Uchodźcy zaplanowano imprezę plenerową. Na placu przed Teatrem H. Ch. Andersena (ul. Dominikańska 1) od godz. 15 będą występy, koncerty, pokazy. W obchodach organizowanych przez Centrum Wolontariatu w Lublinie wezmą udział mieszkańcy Ośrodków dla Cudzoziemców z Lublina, Kolonii Horbów, Łukowa i Białej Podlaskiej.
Gwiazdą wieczoru będzie Kapela Ze Wsi Warszawa.
PROGRAM Refugee Review
20 czerwca, czwartek
18:00 Oburzeni / Indignados/ reż. Tony Gatlif, Francja 2012, 90 min
19:45 To tylko wiatr / Csak a szél/ reż. Bence Fliegauf, Węgry, Niemcy, Francja 2012, 87 min
21 czerwca, piątek
18:00 Obóz/ The camp/ reż. Mark Monti, Wielka Brytania, Tajlandia 2012, 10 min
Pan Lazhar/ Monsieur Lazhar / reż. Philippe Falardeau, Kanada 2011, 94 min
20:00 Ulisses/ The Ulysses/ reż. Agata Maciaszek i Alberto Garcia Ortiz, Hiszpania, 2011, 83 min
22 czerwca, sobota
18:00 Inne życie/ Another life/ reż. Aleandre Dereims, Francja 2011, 80 min
19:45 Inna Europa/ Other Europe / reż. Rosella Schillaci, Włochy 2011, 75 min
Opisy filmów
Oburzeni / Indignados/, reż. Tony Gatlif, Francja 2012, 90 min
Film nagrodzony na MFF Berlinale w 2011 r. "Oburzeni” Tony'ego Gatlifa, twórcy kultowych "Exils”, "Gadjo dilo” i "Vengo”, zabierają widzów w podróż po zrewoltowanej Europie. Betty, młoda dziewczyna z Afryki, trafia w sam środek Ruchu Oburzonych i przyłącza się do manifestujących na ulicach Madrytu ludzi.
To tylko wiatr/ Csak a szél/ reż. Bence Fliegauf, Węgry/Niemcy/Francja 2012, 87 min
Film był oficjalnym węgierskim kandydatem do Oscara w tym roku, otrzymał także Srebrnego Niedźwiedzia – Grand Prix Jury na Berlinale 2012.
Wieści o zabójstwie kolejnej romskiej rodziny szybko rozchodzą się po okolicy. Sprawcy zbiegli i nikt nie wie, kto mógł popełnić tę i poprzednie zbrodnie, ani kto będzie następny… Policja podejrzewa się, że przestępstwa miały podłoże rasistowskie. Dla rodziny Mari, mieszkającej w pobliżu, ostatnie morderstwo jest jedynie potwierdzeniem utajonych, głęboko ukrytych lęków. Żyjąc nadzieją na rychłe wyrwanie się z grozy, która ich otacza, cała rodzina stara się przetrwać kolejny dzień. Rio się przygotowuje...
Pan Lazhar/ Monsieur Lazhar/ reż. Philippe Falardeau, Kanada 2011, 94 min
Obraz nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2012 r.
Jeden z uczniów odkrywa powieszoną w sali lekcyjnej nauczycielkę. Jej samobójstwo mocno odbija się na psychice dzieci. Tymczasem szkoła musi funkcjonować normalnie. Pojawia się nowy nauczyciel, algierski emigrant, którego niekonwencjonalne metody szybko zaczynają przynosić zaskakujące rezultaty. "Pan Lazhar" to niezwykle przejmująca, pełna ciepła i łez opowieść o tym, jak ludzie radzą sobie z poczuciem winy w obliczu tragedii.
Obóz/ The Camp/ reż. Mark Monti, Wielka Brytania, Tajlandia 2012, 10 min
Ten krótki, artystyczny film ukazuje codzienność obozu dla birmańskich uchodźców w Tajlandii. Obóz Mae La jest zamkniętą enklawą, pilnowaną przez tajlandzką armię. 50 tysięcy mieszkańców to głównie Karenowie, prześladowani przez birmański rząd. Piękny obraz, bez dialogów, z melancholijną muzyką, podkreśla wieczną tymczasowość obozu. Dopiero z końcowych napisów dowiadujemy się, co właśnie zobaczyliśmy, jednak od początku do pewnego stopnia to przeczuwamy.
ULISSES / The Ulysses/ reż. Agata Maciaszek i Alberto Garcia Ortiz, Hiszpania / 2011 / 83 min
Na pokrytych gęstym lasem wzgórzach nad Ceutą, hiszpańską enklawą na wybrzeżu Maroka, 57 młodych Hindusów oczekuje na swój los w prowizorycznym osiedlu, które wybudowali, by uniknąć deportacji. Przy bogatej oprawie wizualnej film towarzyszy im w codziennej walce o przetrwanie, w oczekiwaniu na możliwość pokonania tych ostatnich 14 km dzielących ich od Europy. Czy uda im się tam dotrzeć?
Inne życie/ Another life/ reż. Aleandre Dereims, Francja / 2011 r. / 80 min
Film nagradzany na wielu festiwalach międzynarodowych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie ( IDFA 2011).
Każdego roku setki tysięcy Afrykańczyków ryzykują życiem, próbując przedostać się do Europy. Ten film opowiada ich historię, którzy początkowo pełni nadziei na nowe życie, muszą mierzyć się z brutalną rzeczywistością obozów dla internowanych i skorumpowanych urzędników.
Inna Europa/ Other Europe/ reż. Rossella Schillaci, Włochy / 2011 r. / 75 min
Od 2008 r. w opuszczonej klinice w Turynie, mieście przemysłowym położonym w północnych Włoszech, mieszka na dziko ponad 200 uchodźców. Khaled, Shukri i Ali, tak samo jak pozostali emigranci, przeszli przez piekło, zanim udało im się dostać do Włoch. Przekroczyli granicę i chcą żyć normalnie, ale nadzieja ta nie wytrzymuje konfrontacji z życiem w zawieszeniu. Film opowiada ich historię na przestrzeni kilku lat, pokazując jak wygląda życie, razem z nieuniknionymi problemami.
(na podstawie informacji organizatora)