W dniach 8-12 września w Kazimierzu Dolnym i Janowcu zostanie zorganizowana kolejna edycja Pardes Festival - Spotkań z kulturą żydowską.
Z powodu pandemii po raz kolejny festiwal będzie miał znacznie bardziej kameralny charakter niż przedtem, jednak organizatorzy przekonują, że to zdecydowanie atut wydarzenia i podkreślają, że program wciąż będzie bardzo bogaty. Przed nami aż pięć dni wyjątkowych spotkań w barwnej scenerii miasteczek nad Wisłą.
- Spotkamy się w atmosferze otwartości i życzliwości dla różnorodności religijnej, etnicznej i kulturowej Lubelszczyzny i respektu dla wielokulturowego dziedzictwa Polski - twierdzą inicjatorzy projektu.
W programie festiwalu znajdziemy wiele ciekawych spotkań. Wśród zaproszonych gości będą m.in. Piotr Łopuszański, autor publikacji "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian. Biografia"; Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy historyk sztuki Paweł Sygowski.
Festiwal zainauguruje 8 września o godz. 12 wystawa pt. "W synagodze i w domu", która będzie dostępna w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wśród dostępnych ekspozycji będą również kolaże Grety Grabowskiej (KOKPiT, ul. Lubelska 12).
Jedną z dodatkowych atrakcji będzie piknik pt. "Pardes znaczy Ogród", który zaplanowano na sobotę, 11 września od godz. 12 w Skansenie przydworskim w Janowcu. Przez cały dzień odbywać się tam będą m.in. warsztaty tematyczne i ciekawe spotkania. Na finał pikniku odbędzie się plenerowy koncert Kapeli Niwińskich ze specjalnym udziałem Justyny Piernik oraz potańcówka w knajpie "U Marceli".
Coś dla siebie znajdą też wielbiciele kina. Podczas wieczoru filmowego, 9 września o godz. 18, w Hotelu Berberys będzie można zobaczyć wiele ciekawych produkcji z udziałem. Będą też goście specjalni: malarz i grafik Jacek Sroka oraz reżyser i producent Jarosław Migoń.
Tradycyjnie już festiwal będzie także okazją do okrywania muzycznych brzmień żydowskiej kultury. 10 września o godz. 20 w Hotelu Berberys wystąpi formacja Tubis Trio. Bilety na to wydarzenie kosztują 35 zł. Z kolei 12 września, na finał tegorocznej odsłony festiwalu, odbędzie się wyjątkowy Koncert Pamięci Żydów Janowieckich. Weronika Janyst zaprezentuje muzykę epoki baroku na organy i klawesyn w Kościele św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty.
W programie dominować będą realizowane przez całe pięć dni spotkania i spacery tematyczne, ciekawe rozmowy i prelekcje, organizowane w różnych częściach miasteczek. Szczegóły dostępne są m.in. na stronie facebookowej festiwalu.