Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

6 lipca 2019 r.
12:11

Świdnickie atrakcje na wakacje 2019. Tańce, festyny, sztuka

Autor: Zdjęcie autora aa

Do 23 lipca trwa wystawa interaktywna „Co słychać?”, hol kina LOT. Wstęp wolny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. zwierciadła akustyczne, orkiestrę perkusyjna, klasyczną rurę Kundta pozwalającą zobaczyć jak wygląda fala dźwiękowa, dzwony rurowe, kamertony, figury Chladniego (eksponat dający możliwość powtórzenia jednego z najbardziej znanych eksperymentów w historii fizyki), theremin (kopię pierwszego instrumentu elektronicznego, który stał się prekursorem całego nowego nurtu w muzyce).

• 7 lipca Pamięci lipca ’80, m.in. Urząd Miasta i tereny zielone przy Urzędzie Miasta. Wstęp wolny.

Odbędą się uroczystości rocznicowe przygotowane przez NSZZ Solidarność Region Środkowo-Wschodni, Komisję Międzyzakładową NSZZ Solidarność WSK PZL Świdnik a także Miejski Ośrodek Kultury. Uroczystości rozpoczną się o godz. 8.30 od złożenie kwiatów pod pomnikiem „Świdnickiego Lipca” – teren PZL-Świdnik. Później uczestnicy będą się modlić podczas mszy św. w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Zaplanowano również uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu i spotkanie okolicznościowe (Urząd Miasta). O godz. 12.30 rozpocznie się rodzinny festyn (teren zielony przy Urzędzie Miasta). Jednym z wydarzeń towarzyszących będzie Akcja krwiodawstwa i rejestracji dawców szpiku kostnego (ambulans stanie przy kościele pw. NMP Matki Kościoła, godz. 8:15 – 12:30).

• 7, 11, 18, 25 lipca i 8, 22, 29 sierpnia a także 5 września. Letnie potańcówki. Teren zielony przy Urzędzie Miasta (lipiec), Muszla koncertowa przy Miejskim Centrum Usług Socjalnych w Świdniku (sierpień). Wstęp wolny.

Jest to cykl imprez tanecznych dla mieszkańców Świdnika, które zaplanowano poza jednym wyjątkiem w czwartki. Letnie potańcówki to alternatywa spędzenia wolnego czasu dla osób w różnym wieku, począwszy od seniorów, młodzież a także rodziców z dziećmi.
7 lipca (niedziela) zagra Kapela spod Lublina, 11 lipca - DJ Damian, 18 lipca – Drewutnia a 25 lipca - Janusz Lawgmin. Harmonogram na sierpień wygląda następująco. 8 sierpnia zagra Romix, 22 sierpnia - Janusz Lawgmin, 29 sierpnia - DJ Damian, zaś 5 września - zespół Convers.

• 21 lipca Muzycznie u Św. Kingi – Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, kościół św. Kingi. Wstęp wolny.
Wyjątkowy duet Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz 21 lipca wystąpi przed świdnicką publicznością. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego „Muzyczne wieczory u Świętej Kingi”. Koncert rozpocznie się o godz. 19.

• 16-18 sierpnia XIII Spotkania Teatrów Ulicznych „Machina Teatralna”, plac Konstytucji 3 maja. Wstęp wolny.
W imprezie biorą udział teatry z całej Polski. Prezentują spektakle zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również dorosłych. Widowiska te nierzadko zawierają elementy ognia, klaunady, teatru lalek. Niejednokrotnie aktorzy przejeżdżających do Świdnika teatrów z widzów czynią aktorów swoich przedstawień.

• 25 sierpnia Muzycznie u Św. Kingi – Renata Przemyk, kościół pw. Św. Kingi w Świdniku. Wstęp wolny.

Koncert jednej z najbardziej oryginalnych i niezwykle cenionych polskich wokalistek – Renaty Przemyk. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego „Muzyczne wieczory u Świętej Kingi”. Artystka zaprezentuje utwory Leonarda Cohena. Koncert rozpocznie się o godz. 19.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30