Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

27 kwietnia 2022 r.
15:07

Zamojska Majówka 2022. W cieniu wojny, ku ukojeniu

Autor: Zdjęcie autora ak
0 0 A A

Nie będzie aż tak hucznie, jak bywało, ale miasto szykuje się do majówki. – Program wydarzeń zaplanowanych na te kilka dni został pomyślany tak, by działać kojąco na naszych mieszkańców, ich gości z Ukrainy i turystów, którzy nas odwiedzą – słyszymy w magistracie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Długi weekend majowy zacznie się już w kwietniu, w sobotę. Od tego dnia ruszy sprzedaż Zamojskich Kart Turysty, dających możliwość odwiedzenia ze sporą zniżką atrakcji miasta, o czym pisaliśmy niedawno.

Pierwsze większe imprezy zaplanowano na niedzielę, 1 maja. Między godz. 10 a 14 na Rynku Wielkim w Zamościu układane będą gigantyczne puzzle przyjaźni i robione lalki z gałganów. Chętni dostaną możliwość stanięcia przy sztaludze, odbędzie się premiera książki kucharskiej „Stół Szwedzki po zamojsku”, serwowane będą dania kuchni polskiej i ukraińskiej, a wszystko to przy dźwiękach muzyki z Kijowa.

Wieczorem (godz. 19) z koncertem wystąpi MamaRika, ukraińska piosenkarka z Czerwonohradu w obwodzie Lwowskim, a po niej polski duet Karaś/Rogucki tworzony przez Kubę Karasia i Piotra Roguckiego, którzy wspólny projekt uruchomili po zawieszeniu działalności zespołów Coma i The Dumplings.

Władze miasta zachęcają turystów do pozostania w Zamościu na całą majówkę. Na poniedziałek i wtorek także zaplanowano atrakcje.

– Nie będą jakieś szczególnie huczne i spektakularne, ale mamy nadzieję, że staną się odskocznią od smutnej codzienności, będą działać terapeutycznie. Bo zarówno mieszkańcy, jak i ich liczni w Zamościu goście z Ukrainy, ale także na pewno turyści potrzebują ukojenia. Wszyscy żyjemy przecież w cieniu wojny i dramatów, które rozgrywają się blisko nas – tłumaczy Piotr Orzechowski, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość.

2 maja o 10 Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał zaprasza na wykład „Tajemnice polskich barw narodowych”, który wygłosi płk. Marek Kwiecień, a Zamojski Dom Kultury (godz. 11) na plenerowe warsztaty kreatywne na Rynku Wodnym „Jaki znak Twój? Świat kolorowych herbów”. W południe odbędzie się manifestacja matriotyczna na Rynku Wielkim, a 13 w Galerii Nadszaniec ma się odbyć wernisaż wystawy „Obiektyw na flagę”. W tym samym czasie pod Ratuszem rozpocznie się IX Bieg wokół Twierdzy Zamość. W centrum Starego Miasta spotkać też będzie można żonglerów, iluzjonistów i akrobatów z Fundacji Sztukmistrze, a wieczorem (godz. 21) z pokazem „Show must go on” wystąpi Teatr Ognia Utopia.

Cały dzień otwarte będą też muzea. – Z reguły w poniedziałki nie przyjmujemy zwiedzających, ale tym razem będzie inaczej. Liczymy, że goście nas nie zawiodą i odwiedzą licznie – mówi Anna Cichosz, dyrektor Muzeum Zamojskiego. Ci najmłodsi mogą np. o godz. 14 zajrzeć do Arsenału na warsztaty plastyczne towarzyszące wystawie czasowej „Kawa czy herbata” ze zbiorów Muzeum Archeologicznego Gdańska.

Kolejny dzień to obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (uroczysta sesja, msza święta i manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim), ale nie tylko. Muzeum Arsenał zorganizuje warsztaty historyczno-plastyczne dla najmłodszych „Wokół Polskich Symboli Narodowych” (godz. 10), a na popołudnie zaplanowano koncerty. Najpierw uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego (godz. 16.30), a później Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” (godz. 18). Oba odbędą się na scenie Rynku Wielkiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za tydzień. Sztaby szykują się do zbiórki, w internecie trwają już aukcje, gdzie można wylicytować ciekawe rzeczy. A jak to się wszystko zaczęło?

Prawy do lewego
foto
galeria

Prawy do lewego

To była noc pełna emocji, nostalgii i radości, czyli klasyczna impreza w Beretowym stylu. Z głośników popłynęły największe przeboje, a na parkiecie ogień do białego rana. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z dwunastu najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym

Prawosławni obchodzą Święto Jordanu, obrzęd święcenia wody w Bugu

Wierni prawosławni uczestniczyli w niedzielę w procesji nad Bug w Sławatyczach, gdzie dokonali obrzędu poświęcenia wody w związku ze świętem Chrztu Pańskiego zwanego też Świętem Jordanu. Prawosławni wierzą w jej moc uzdrawiającą i traktują jako źródło łask.

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast
galeria

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast

Prezydenci polskich miast, przedstawiciele Zarządu Związku Miast Polskich oraz przedstawiciele samorządów z całej Polski - ponad 200 osób uczestniczyło w czwartek i piątek w I Forum Ośrodków Subregionalnych, którego miejscem spotkania stał się Chełm.

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL
Zdjęcia
galeria

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL

Pierwsi uczniowie zaczęli ferie zimowe. Część z nich wyjedzie za granicę, jeszcze inni w góry, a niektórzy nie wyjadą nigdzie. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy, jak wyglądały ferie zimowe w PRL.

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Sceny były przerażające. Z okien wydobywał się gęsty dym, a na balkonie stały dzieci. Policjanci z Miączyna pierwsi dotarli na miejsce pożaru.

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król niedawno wrócił do Stali Kraśnik, a w sobotę już w pierwszym meczu kontrolnym w barwach nowej-starej drużyn wpisał się na listę strzelców. Niebiesko-żółci zremisowali z trzecioligowym KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:1.

Ma burzliwą historię i 4 gwiazdki. Król Kazimierz na sprzedaż

Ma burzliwą historię i 4 gwiazdki. Król Kazimierz na sprzedaż

Jest ogromny, ma burzliwą historię i można go kupić. Mowa o hotelu Król Kazimierz w Kazimierzu Dolnym.

Była petycja i poparcie radnych sejmiku. Jest przetarg na ścieżkę rowerową

Była petycja i poparcie radnych sejmiku. Jest przetarg na ścieżkę rowerową

Najpierw była petycja mieszkańców, którą później poparli radni sejmiku lubelskiego. A za chwilę Zarząd Dróg Wojewódzkich wyłoni projektanta.

Karnawałowa fiesta
foto
galeria

Karnawałowa fiesta

Karnawał w rytmie latino? Dlaczego nie. Takie imprezy są możliwe tylko w El Cubano. To dlatego, co weekend klub przyciąga tłumy lublinian spragnionych dobrej zabawy. Jeśli jesteście ciekawi jak się bawiono, to oglądajcie naszą fotogalerię.

Lewart Lubartów wygrał sparing z Huraganem. Trzy gole i pięciu testowanych

Lewart Lubartów wygrał sparing z Huraganem. Trzy gole i pięciu testowanych

Udany początek przygotowań w wykonaniu piłkarzy Lewartu Lubartów. Drużyna Wojciecha Stefańskiego w pierwszym meczu kontrolnym pokonała czwartoligowy Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0. Nowy szkoleniowiec miał do dyspozycji pięciu testowanych piłkarzy. Z dobrej strony pokazali się jednak klubowi juniorzy, a zwłaszcza Bartosz Hanuszek.

zdjęcia ilustracyjne

Jest ślisko! Ostrzeżenie pogodowe dla 13 powiatów

W sporej części regionu jest ślisko. To przez marznące opady. Kierowcy powinni być ostrożni.

Hrubieszów

Jest szansa na 80 mln zł od Szwajcarów. Burmistrz: „Trzymajcie kciuki”

Gdyby się udało, do Hrubieszowa mogłoby trafić aż 80 mln zł na realizację wspólnego projektu miasta, powiatu i gminy. Pieniądze są do wzięcia z Funduszy Szwajcarskich.

Podlasie do przerwy prowadziło z Victorią Sulejówek 4:0

Podlasie zaczęło gry kontrolne od wygranej z Victorią Sulejówek. Powrót byłego kapitana?

Pierwszy sparing na plus, zwłaszcza w pierwszej połowie. Podlasie po 45 minutach meczu z Victorią Sulejówek prowadziło aż 4:0. Po przerwie gospodarze nic już do tego dorobku nie dorzucili, za to rywale zdobyli dwie bramki i spotkanie zakończyło się wynikiem 4:2.

Kamienica wyburzona, Bernardyńska być może we wtorek będzie przejezdna
Aktualizacja/dużo zdjęć
galeria

Kamienica wyburzona, Bernardyńska być może we wtorek będzie przejezdna

Przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie doszło do katastrofy budowlanej. Zawaliła się część ściany kamienicy. W sobotę Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o całkowitej rozbiórce budynku. W niedzielę zakończono prace przy wyburzaniu kamienicy, ale Bernardyńska zostanie najwcześniej otworzona we wtorek

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31