Podczas długiego weekendu kwietniowo-majowego w Kozłówce będzie można doświadczyć sztuki, posłuchać gry na akordeonie i zobaczyć strażaków w akcji.
Slow Art Day, 27 kwietnia
W ostatnią sobotę kwietnia miłośnicy spokojnego kontemplowania dzieł sztuki będą się mogli zapoznać ze wszystkimi detalami obrazu „Alegoria powonienia”. Z okazji Dnia Wolnej Sztuki (Slow Art Day) w Kaplicy Pałacowej wystawiona zostanie reprodukcja dzieła z objaśnieniami jego detali, zaś oryginalny obraz będzie można zobaczyć w Salonie Czerwonym podczas zwiedzania pałacu. Wstęp do Kaplicy Pałacowej jest bezpłatny.
Obraz „Alegoria powonienia” został wybrany w związku z motywem przewodnim tego wydarzenia, którym w tym roku jest miłość. Płótno pochodzi z XVI w. i wykonane zostało w Wenecji. Przedstawia klasyczny przykład personifikacji zmysłu węchu – jako młodej kobiety w antycznych szatach z przynależnymi atrybutami – kwiatami i psem. Dawniej takie przedstawienie było także symbolem pory wiosennej, siły natury i miłości.
Wystawa „1949–2019 Stale o Nowej Hucie”. Od 30 kwietnia
Od wtorku, 30 kwietnia w Galerii Sztuki Socrealizmu będzie gościła wystawa „1949–2019 Stale o Nowej Hucie”. Historia tej przemysłowej dzielnicy przedstawiona zostanie w nietypowych ekspozytorach przypominających dawne meblościanki. Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszył wykład Macieja Mieziana z Muzeum Krakowa „Nowa Huta to nie tylko socrealizm”.
Mundurowa Majówka. 1–3 maja, od godz. 10:00 do 15:00
Przez trzy dni majówki w kozłowieckim parku nie zabraknie atrakcji prowadzonych przez służby mundurowe. Odbędą się pokazy sprzętu wojskowego, strażackiego, policyjnego i medycznego. Będzie można wziąć udział w prezentacjach i kursach dotyczących m.in. bezpieczeństwa drogowego i pierwszej pomocy.
Ostatniego dnia wydarzeniu będzie towarzyszył IV Ogólnopolski Zlot Akordeonistów z występami, warsztatami i wystawą instrumentów, a także festiwal kuchni polowych, gry i zabawy dla dzieci oraz występy kapel ludowych z Lubartowa i Kamionki.
Impreza odwołuje się do „mundurowych” tradycji Kozłówki. Członkowie rodu Zamoyskich służyli w wojsku, walczyli o odzyskanie, a później utrzymanie niepodległości ojczyzny. Byli także zaangażowani w działalność Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” oraz w tworzenie i działalność na tutejszym terenie Ochotniczej Straży Ogniowej.
Wystawa „450-lecie Unii Lubelskiej. Historia, pamięć, tradycja”. Od 27 kwietnia
Z końcem kwietnia w jednej z parkowych alejek zobaczymy edukacyjną wystawę dotyczącą Unii Lubelskiej. W zestawieniu z realizowanym w Muzeum projektem dofinansowanym z funduszy europejskich wpisuje się ona w tegoroczne hasło „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jest czynne w godzinach 10:00–16:00 (oprócz poniedziałków). Z powodu dużego zainteresowania zwiedzaniem pałacu w tym okresie warto zarezerwować bilet online: www.muzeumzamoyskich.pl.