4 października kolejna odsłony projektu Kreatywni. Prezentację poprzedzi wykład Charlesa Landry’ego, brytyjskiego specjalisty od kreatywnego rozwoju miast.
Profesor Charles Landry to wielki autorytet w dziedzinie miejskiej kreatywności, guru jeśli chodzi o rozwój urbanistyczny. Jego książka „Kreatywne miasto” to zestaw narzędzi dla miejskich aktywistów i władz, które mają pomóc korzystać z ruchów oddolnych w zarządzaniu miastem – tłumaczy Michał Furmanek, pomysłodawca i koordynator projektu Kreatywni.
Charles Landry wygłosi swój wykład 4 października o godz. 18 w sali widowiskowej Centrum Spotkania Kultur. Wcześniej odbędą się zamknięte warsztaty przeznaczone dla miejskich aktywistów. Ich efektem warsztatów ma być „Manifest miasta kreatywnego”. – Odpowiemy sobie na pytanie, czym jest kreatywne miasto – tłumaczy Furmanek.
Twórcy projektu w przyszłości planują w zaprosić Charlesa Montgomery’ego czy Richarda Floridę, który jest autorem pojęcia klasa kreatywna.
Celem projektu Kreatywni jest pokazanie ludzi zajmujących się oryginalnymi, innowacyjnymi biznesami. Co roku jest ich dwunastu.
– Nigdy nie ograniczaliśmy się ściśle do Lublina. W zeszłorocznej edycji trzech kreatywnych pochodziło ze Świdnika – tłumaczy Furmanek.
W tegorocznej edycji większość przedsiębiorców to lublinianie. – Część z nich z przyczyn technicznych musiało przenieść przedsiębiorstwo poza miasto. Jak np. bardzo ciekawy biznes z Poniatowej, który swoje produkty sprzedaje głównie w Lublinie – mówi koordynator projektu.
W tegorocznej edycji znalazło się wiele osób zajmujących się biznesem spożywczym.
W poprzednich latach była to rzadkość. – Zawęziliśmy także swój wybór, by nie trafiały tutaj zawody z kreatywne z natury, jak chociażby architekci, artyści, czy graficy – tłumaczy Furmanek.
Po wykładzie brytyjskiego profesora zaprezentowani zostaną poszczególni bohaterowie projektu. Fotografie Kreatywnych 2016 będą wisiały w sali kinowej CSK.