W ubiegłym roku w ramach projektu Laboratorium Sztuki Społecznej do Lublina zaproszonych zostało 8 artystów z różnych stron świata.
Gościliśmy m.in. Japończyka, Szwajcara, Libankę i Tunezyjczyka. Pozwiedzali, wchłonęli atmosferę, poznali lepiej lublinian, spojrzeli na miasto ze swojej perspektywy i przygotowali dla mieszkańców ciekawe propozycje. 18 lutego Warsztaty Kultury zapraszają na wystawę multimedialną podsumowującą ich pracę.
Wystawa czynna będzie tylko przez jeden dzień od godziny 13:00 do 21:00. Organizatorzy zapraszają na wernisaż o godz. 18:00 – Galeria Labirynt, ul. Grodzka 3.
Ryo Ikeshiro, Wielka Brytania/Japonia
Projekt: Orkiestra Muzyki Noise Osób z Zaburzeniami Psychicznymi
Ryo Ikeshiro założył w Ośrodku Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin” w Lublinie grupę wykonującą muzykę i dźwięki eksperymentalne. Projekt Ryo Ikeshiro kwestionował stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, ukazując ich potencjał do działań kreatywnych i eksperymentowania.
Yulia Laszczuk, Ukraina/Polska
Projekt: Jej Granice
W projekcie udział wzięło 10 lublinianek w różnym wieku, pochodzących z różnych środowisk, m.in. samotna matka, studentka, kobieta niepełnosprawna, bezdomna, ofiara przemocy domowej... Wszystkie są inne, ale wszystkie łączy coś głęboko skrywanego: granice. Prawdziwe i urojone, granice stworzone przez politykę, religię, strach, krytykę społeczną, kompleksy, dyskryminację itp.
Wiktoria Khomenko, Ukraina
Projekt: Bestiariusz
Wiktoria zaproponowała grupie dzieci w wieku 8–11 lat ze Świetlicy „Ciuchcia” w Lublinie stworzenie własnego filmu dokumentalnego. Dzieci mogły pracować w grupach i indywidualnie. Filmy miały opowiadać o ich marzeniach i sprawach, które są dla nich ważne. W rezultacie powstały 3 filmy nakręcone przez Karolinę, Jakuba, Olę oraz Natalię, które zmontowała Wiktoria.
Taisia Melnyk, Ukraina
Projekt: Ciało narodu
Taisia Melnyk badała historyczne, międzyludzkie, kulturalne i etyczne relacje między Ukrainą a Polską. Jej projekt łączy ludzi i miasta poprzez stworzenie „ciała narodu”, a także promuje rozumienie i jedność ludzkiego ducha. Na wystawę składają się zdjęcia oraz zapis video zrobione podczas jej performance’u w Centrum Sztuki Współczesnej w Kijowie.
Aron Rossman-Kiss, Szwajcaria/Węgry
Projekt: Archiwa Doświadczania Granic
Artysta zaproponował mieszkańcom Lublina włączenie się w cykl spotkań i rozmów, podczas których uczestnicy stali się archiwistami, kuratorami, artystami a zarazem przedmiotami prac. Aron Rossman-Kiss dyskutował z mieszkańcami na temat ich relacji z Lublinem, doświadczeń poruszania się po mieście, ich historii o mieście Lublinie. W trakcie spotkań i swojego odkrywania miasta tworzył archiwum historii i zdjęć.
Oleksyi Salmanov, Ukraina
Projekt: RV 3276
Podczas rezydencji Oleksyi Salmanov stworzył 4 prace na styku dwóch mediów – graffiti i sztuki performance. Społeczność skupiona wokół graffiti jest raczej zamkniętą grupą ludzi posługujących się własnym językiem i kodem, które są zrozumiałe tylko wewnątrz. Performance jest jednym ze środków wyrazu „sztuki wysokiej”. Przemawia do każdego i stara się mieć jasny przekaz. Dlatego graffiti i performance w ujęciu metaforycznym są jak sekta i religia oficjalna. Oleksyi Salmanov połączył je i stworzył nowy środek wyrazu.
Dina Kobrosly, Liban
Projekt: Żywe lalki
Dina podczas swojej rezydencji przeprowadziła cykl warsztatów teatralnych, tworzenia marionetek z dziećmi i ich rodzicami z podwórka przy ul. Lubartowskiej. Artystka pokazywała uczestnikom jak ożywić marionetkę i jak przy pomocy marionetek budować historie. Dzieci wraz z rodzicami tworzyli scenki teatralne na temat integracji, tolerancji i praw człowieka.
Radhouan Fiddini, Tunezja
Projekt: Inna Cultivation. Free Culture Zone
Radhouan Fiddini rozmawiał w Lublinie z rzemieślnikami, artystami, animatorami i działaczami. Chciał stworzyć miejsce, gdzie wszystkie te osoby przy dobrej muzyce i kuchni będą mogły spotkać się, wymienić doświadczeniami czy poglądami, zainspirować się i stworzyć nowe wspólne działania. Udało się! Przy ul. Królewskiej 13, odbył się Tu Targ, gdzie można było spróbować różnych kuchni oraz zakupić wyroby lubelskich rzemieślników.