Czy mieszkańcy Lublina będą chcieli korzystać z kultury po zniesieniu obostrzeń? Jakie obawy towarzyszą odbiorcom? Jakie imprezy mieszkańcy wybraliby najchętniej? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć Centrum Kultury w Lublinie, które dokonało analizy przeprowadzonych badań i opublikowało raport dotyczący przyszłości kultury.
Ponad dwudziestostronicowy raport powstał w oparciu o badania realizowane w dniach 8-14 maja. Zastosowaną metodą badawczą był sondaż on-line z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety udostępnionego na stronie www oraz dystrybuowanego również szeroko m.in. za pomocą mediów społecznościowych czy mailingu. W badaniu wzięło udział 702 respondentów.
- Dla dziewięciu na dziesięciu respondentów, którzy zdecydowali się wziąć udział w badaniu, uczestniczenie w życiu kulturalnym stanowi istotną wartość. Można więc sformułować wniosek, że w dobrowolnym badaniu internetowym przygotowanym przez Centrum Kultury w Lublinie udział wzięli ludzie uczestniczący w kulturze, inaczej mówiąc – autentyczni odbiorcy kultury - przekonują organizatorzy badania.
Większość ankietowanych - pomimo różnych obaw będzie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych - po odmrożeniu działalności instytucji kultury. Cechuje ich jednak ostrożność - zarówno w przypadku imprez plenerowych, jak i odbywających się w pomieszczeniach zamkniętych przeważają opinie, że ewentualny w nich udział poprzedzony zostanie refleksją "za i przeciw". Respondenci obawiają się przede wszystkim przebywania w tłumie.
Jeżeli chodzi o rodzaj imprez, największe obawy towarzyszą zajęciom edukacyjnym i warsztatowym. Najmniejsze - otwartym imprezom plenerowym, np. koncertom.
Spośród czterech rodzajów wydarzeń kulturalnych, których przygotowanie planują lubelskie instytucje kultury po wznowieniu swojej działalności, największym zainteresowaniem cieszą się w opinii respondentów "kameralne wydarzenia w ogródkach letnich na Starym Mieście" – 87% deklaracji na "tak".
Badania rzuciły nieco światła również na kulturę w sieci. Najpopularniejszą formą kontaktu z kulturą w czasie zawieszenia pracy instytucji było oglądanie spektakli teatralnych, filmów na platformach streamingowych, koncertów, następnie udział w warsztatach i dyskusjach online.
Z badań wynika również, że po "odmrożeniu" kultury mieszkańcy najchętniej wybraliby się na koncert, w dalszej kolejności poszliby do kina czy teatru.
Z pełnym raportem Centrum Kultury można zapoznać się pod TYM LINKIEM.