Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

19 kwietnia 2015 r.
10:30
Edytuj ten wpis

Spotkania, poezja, muzyka. Festiwal Książki w Puławach

Autor: Zdjęcie autora Kmo.
0 0 A A

W czwartek (23 kwietnia) o godz. 17.30 w Bibliotece Miejskiej rozpoczną się imprezy związane z XII edycją Festiwalu Książki. W programie: spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncert, widowisko artystyczne oraz warsztaty czytelnicze i zajęcia edukacyjne dla dzieci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W czwartek w sali widowiskowej POK "Dom Chemika” inauguracja festiwalu widowiskiem "Historia Jana Pawła II pisana piaskiem”. To niepowtarzalne widowisko artystyczne. W trakcie programu historię życia Świętego maluje piaskiem zwyciężczyni 6. edycji programu telewizyjnego "Mam Talent” Tetiana Galitsyna. Widowisko podzielone jest na kilka najważniejszych etapów w życiu papieża Polaka. Poszczególne historie przeplatane są narracją, zawierającą elementy życiorysu oraz poezji Karola Wojtyły, które prezentuje aktor Grzegorz Janiszewski. Całości dopełnia nastrojowa muzyka.

W programie festiwalu książki są m.in. spotkania autorskie: Małgorzaty Strzałkowskiej, Olgi Rudnickiej czy z Martą Maklakiewicz, córką aktora i autorką książki "Maklak. Oczami córki”.

W XII Festiwalu Książki w Puławach swój udział zapowiedzieli Grzegorz Kasdepke, Maria Ulatowska i Jacek Skowroński, Paweł Beręsewicz, Monika Madejek, Anna Janko i Bogna Wernichowska.

W ramach festiwalu w środę (29 kwietnia) o godz. 17, w sali widowiskowej POK "Dom Chemika” w 110. rocznicę urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego koncert zespołu Wyspy Dobrej Nadziei "Poeta z księżyca”. Repertuar zespołu można zaliczyć do nurtu piosenki literackiej. Wykonuje piosenki z muzyką własną komponowaną do wierszy polskich poetów, przede wszystkim Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty, Edwarda Stachury. Zespół był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i przeglądach piosenki.

Goście Festiwalu Książki w Puławach

Inauguracja XII Festiwalu Książki w Puławach "Historia Jana Pawła II pisana piaskiem”
23 kwietnia 2015, godz. 17.30, POK "Dom Chemika”, sala widowiskowa

Niepowtarzalne widowisko artystyczne. W trakcie programu historię życia Świętego maluje piaskiem zwyciężczyni 6. edycji programu telewizyjnego Mam Talent Tetiana Galitsyna. Widowisko podzielone jest na kilka najważniejszych etapów w życiu Papieża Polaka. Poszczególne historie przeplatane są narracją, zawierającą elementy życiorysu oraz poezji Karola Wojtyły, które prezentuje aktor Grzegorz Janiszewski. Całości dopełnia nastrojowa muzyka.
Tetiana Galitsyna przyjechała do Polski z Ukrainy. Z wykształcenia jest ekonomistką, ale od zawsze pociąga ją sztuka. Kilka lat poświęciła na naukę rysowania piaskiem, animacji światłem i malowania na wodzie, które opanowała do perfekcji. Jest założycielką pierwszej w Polsce szkoły malowania piaskiem. Technika piaskowej animacji sytuuje się na pograniczu malarstwa, rysunku i filmu, bo ulotne obrazy na szkle, można utrwalić jedynie filmując na żywo.
Grzegorz Janiszewski - aktor, dziennikarz, konferansjer, wicedyrektor tarnowskiego teatru.

Ilość miejsc na Inaugurację XII Festiwalu Książki jest ograniczona.
Zaproszenia można odebrać w Bibliotece przy ul. Głębokiej 7a.

Spotkania autorskie Małgorzaty Strzałkowskiej
27 kwietnia 2015 (poniedziałek)
Biblioteka Miejska, Oddział dla dzieci, ul. Głęboka 7a, godz. 9.00
Filia nr 3, ul. Eustachiewicza 3, godz. 10.30

Małgorzata Strzałkowska (ur. 1955) - autorka bajek, piosenek i scenariuszy dla TVP1 (Jedyneczka, Budzik, Babcia Róża i Gryzelka). Zajmuje czołowe miejsce w polskiej literaturze dla dzieci. Napisała ponad sto książek (część z nich także zilustrowała). Współpracowała lub współpracuje z czasopismami: Świerszczyk, Dziecko, Miś, Pentliczek, Ciuchcia, Nasz Maks, Skarb malucha. Jej wiersze, baśnie i opowiadania znajdują się w podręcznikach i antologiach, a książki – na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Za całokształt twórczości otrzymała w 2014 r. Medal Polskiej Sekcji IBBY.

Spotkanie autorskie Olgi Rudnickiej
27 kwietnia 2015 (poniedziałek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 11.00

Olga Rudnicka (ur. w 1988 r.) - popularna autorka powieści kryminalnych, z wykształcenia pedagog. Na co dzień pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. W swoich powieściach wykorzystuje wiedzę o codziennym życiu, zasłyszaną i zaobserwowaną. Jest osobą obdarzoną zmysłem obserwacji, wnikliwością, sarkastycznym poczuciem humoru oraz ironicznym spojrzeniem na realia współczesnego świata. Jej osobiste zainteresowania, poza literaturą, oscylują wokół koni i muzyki. Kocha czarne rytmy, taniec oraz scrabble. Autorka ma 27 lat, a w swoim literackim CV 9 powieści kryminalnych.

Spotkanie z Martą Maklakiewicz – autorką książki Maklak. Oczami córki
27 kwietnia 2015 (poniedziałek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 17.00

Marta Maklakiewicz (ur. 1952) - córka Zdzisława Maklakiewicza. Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Współwłaścicielka firmy "American Dreams".
Maklak. Oczami córki to wyjątkowa biografia. Córka Zdzisława Maklakiewicza w swojej książce podąża śladami ojca, by dowiedzieć się, kim był poza ekranem, jak czuł się w rolach syna, ojca i męża, by wyjaśnić okoliczności jego przedwczesnej śmierci i wskazać przyczyny wyboru dróg życiowych "Maklaka”.
Zdzisław Maklakiewicz (1927-77) - aktor teatralny i filmowy. Zagrał w ponad stu filmach. Najbardziej znane i cenione są jego duety z Janem Himilsbachem w filmach Andrzeja Kondratiuka (Wniebowzięci, Jak to się robi) i rola inżyniera Mamonia w Rejsie. Był aktorem charakterystycznym w bardzo szerokim rozumieniu tego słowa. Grał wszystkie role, wcielał się w postaci negatywne, pozytywne, humorystyczne, czasami całkiem ponure i smutne, ale zawsze bardzo wyraziste. Obdarzony niezwykłym poczuciem humoru, był barwną postacią środowiska artystycznego. Zmarł 9 października 1977 po pobiciu w okolicach Hotelu Europejskiego w Warszawie. Marta Maklakiewicz uważa, że przyczyną śmierci była nierozpoznana zapaść cukrzycowa. Dlatego założyła fundację, która kultywuje pamięć o ojcu oraz wspiera artystów chorych na cukrzycę.

Spotkania autorskie Grzegorza Kasdepke
28 kwietnia 2015 (wtorek)
Biblioteka Miejska, Oddział dla dzieci, ul. Głęboka 7a, godz. 9.00
Filia nr 5, ul. Legionu Puławskiego 8, godz. 11.00

29 kwietnia 2015 (środa)
Filia nr 3, ul. Eustachiewicza 3, godz. 9.00
Filia nr 7, ul. 6-go Sierpnia 30, godz. 11.00

Grzegorz Kasdepke (ur. 1972 r.) - autor książek dla dzieci i młodzieży, twórca słuchowisk radiowych, dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego). Wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci Świerszczyk. Autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa). Laureat Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego, dwukrotny zdobywca Nagrody Edukacyjnej XXI (za książki Co to znaczy... oraz Bon czy ton), autor bestsellerów, laureat wielu honorowanych nagród: (wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY za książkę Horror, czyli skąd się biorą dzieci, wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Książkę Roku za Rózgę, Małe pióro oraz za cykl książek o Kubie i Bubie).

Spotkanie autorskie Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego
28 kwietnia 2015 (wtorek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 17.00

Maria Ulatowska - autorka popularnych i cenionych przez krytyków powieści obyczajowych. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz bankowości w Szkole Głównej Handlowej. Na co dzień specjalistka od prawa dewizowego. Prawdziwą gwiazdą literatury stała się będąc na emeryturze. Jej debiutem literackim była wydana w 2011 roku powieść Sosnowe dziedzictwo. Od tego momentu napisała już dziewięć książek należących do tego cyklu. Jej powieści obyczajowe okazały się prawdziwymi bestsellerami – każda sprzedaje się w nakładzie powyżej 30000 egzemplarzy. Autorka jest miłośniczką muzyki klasycznej i tradycyjnej polskiej kuchni. Marzy o tym, by pisać BARDZO DOBRE książki.
Jacek Skowroński – współzałożyciel i zastępca redaktora naczelnego magazynu fantastyczno-kryminalnego Qfant, laureat Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Kryminalne (2008 r.). Autor powieści Był sobie złodziej i Mucha. Kosmopolita z zamiłowania, kryminalista z wyboru. Potrafi skakać ze spadochronem, prowadzić lokomotywy i strzelać z karabinu maszynowego.

Spotkania autorskie Pawła Beręsewicza
29 kwietnia 2015 (środa)
Filia nr 4, ul. Włostowicka 26, godz. 11.00

30 kwietnia 2015 (czwartek)
Filia nr 5, ul. Legionu Puławskiego 8, godz.9.00
Filia nr 7, ul. 6-go Sierpnia 30, godz. 11.00

Paweł Beręsewicz (ur. 1970 r.) - autor opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, tłumacz i leksykograf. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, uczył angielskiego w Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Autor i współautor kilku słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. Książki dla dzieci wydaje od 2004r. Laureat licznych nagród literackich: nagrody "Guliwera", konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek czy Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Czytelnicy w każdym wieku uwielbiają jego książki za trafność spostrzeżeń i celny dowcip.

"Poeta z księżyca” - koncert zespołu Wyspy Dobrej Nadziei z okazji 110. rocznicy urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
29 kwietnia 2015 godz. 17.00 POK "Dom Chemika”, sala widowiskowa

Zespół Wyspy Dobrej Nadziei powstał w 1995 roku. Jego repertuar można zaliczyć do nurtu piosenki literackiej. Wykonuje piosenki z muzyką własną komponowaną do wierszy polskich poetów, przede wszystkim Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty, Edwarda Stachury. Zespół był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i przeglądach piosenki.
Skład zespołu:
Anna Tkaczyk – skrzypce, śpiew
Norbert Filipek – gitary
Krystian Sidor – gitara basowa, kontrabas
Mikołaj Wielecki – instrumenty perkusyjne
Adam Tkaczyk – śpiew, gitara, założyciel zespołu, autor muzyki

Spotkania autorskie Moniki Madejek
30 kwietnia 2015 (czwartek)
Filia nr 2, ul. Sienkiewicza 7, godz. 9.00 i 11.00

Monika Madejek - lublinianka, z wykształcenia informatyk, ale duszą oddana twórczości artystycznej. Od kilku lat prowadzi Pracownię Artystyczną Szuflada Duszy. Mól książkowy, blogerka, miłośniczka kuchni. Pisze od zawsze z zamiłowania do słowa i z potrzeby serca. Jej debiutancka książka dla dzieci Zeszyt z aniołami pokazuje jak silna jest prawdziwa przyjaźń, jak ważna rodzina, że życie jest pełne niespodzianek i że nie wszystko smakuje tak, jak wygląda.

Spotkanie autorskie Anny Janko
30 kwietnia 2015 (czwartek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 11.30

Anna Janko (ur. 1957r w Rybniku) - poetka, pisarka, felietonistka. Autorka kilku tomików wierszy, bestsellerowych powieści Dziewczyna z zapałkami i Pasja według św. Hanki oraz książki Mała Zagłada. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka oraz Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta. Nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, do Nagrody Mediów Cogito oraz dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (2001, 2013)

Spotkanie autorskie Bogny Wernichowskiej
30 kwietnia 2015, godz. 16.00, POK "Dom Chemika”, sala nr 103

Bogna Wernichowska - absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Znana krakowska dziennikarka przez wiele lat związana z tygodnikiem Przekrój. Narratorka w cyklicznych audycjach telewizyjnych (W rajskim ogrodzie, Telewizja śniadaniowa TVP2). Autorka kilkunastu książek, m.in. Duchy polskie – czyli przewodnik po nawiedzonych dworach, zamkach i pałacach (wspólnie z Maciejem Kozłowskim), Kardy i kokardy. Opowieść o hrabinach Potockich, Opowieści Polskich Dworów. Zajmuje się też pracą dydaktyczną, na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi pracownię prasową. W roku 2006 otrzymała Złoty Laur Fundacji Kultury Polskiej za mistrzostwo w dziedzinie publicystyki kulturalnej i twórczości literackiej.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30