Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

19 kwietnia 2015 r.
10:30
Edytuj ten wpis

Spotkania, poezja, muzyka. Festiwal Książki w Puławach

Autor: Zdjęcie autora Kmo.

W czwartek (23 kwietnia) o godz. 17.30 w Bibliotece Miejskiej rozpoczną się imprezy związane z XII edycją Festiwalu Książki. W programie: spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncert, widowisko artystyczne oraz warsztaty czytelnicze i zajęcia edukacyjne dla dzieci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W czwartek w sali widowiskowej POK "Dom Chemika” inauguracja festiwalu widowiskiem "Historia Jana Pawła II pisana piaskiem”. To niepowtarzalne widowisko artystyczne. W trakcie programu historię życia Świętego maluje piaskiem zwyciężczyni 6. edycji programu telewizyjnego "Mam Talent” Tetiana Galitsyna. Widowisko podzielone jest na kilka najważniejszych etapów w życiu papieża Polaka. Poszczególne historie przeplatane są narracją, zawierającą elementy życiorysu oraz poezji Karola Wojtyły, które prezentuje aktor Grzegorz Janiszewski. Całości dopełnia nastrojowa muzyka.

W programie festiwalu książki są m.in. spotkania autorskie: Małgorzaty Strzałkowskiej, Olgi Rudnickiej czy z Martą Maklakiewicz, córką aktora i autorką książki "Maklak. Oczami córki”.

W XII Festiwalu Książki w Puławach swój udział zapowiedzieli Grzegorz Kasdepke, Maria Ulatowska i Jacek Skowroński, Paweł Beręsewicz, Monika Madejek, Anna Janko i Bogna Wernichowska.

W ramach festiwalu w środę (29 kwietnia) o godz. 17, w sali widowiskowej POK "Dom Chemika” w 110. rocznicę urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego koncert zespołu Wyspy Dobrej Nadziei "Poeta z księżyca”. Repertuar zespołu można zaliczyć do nurtu piosenki literackiej. Wykonuje piosenki z muzyką własną komponowaną do wierszy polskich poetów, przede wszystkim Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty, Edwarda Stachury. Zespół był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i przeglądach piosenki.

Goście Festiwalu Książki w Puławach

Inauguracja XII Festiwalu Książki w Puławach "Historia Jana Pawła II pisana piaskiem”
23 kwietnia 2015, godz. 17.30, POK "Dom Chemika”, sala widowiskowa

Niepowtarzalne widowisko artystyczne. W trakcie programu historię życia Świętego maluje piaskiem zwyciężczyni 6. edycji programu telewizyjnego Mam Talent Tetiana Galitsyna. Widowisko podzielone jest na kilka najważniejszych etapów w życiu Papieża Polaka. Poszczególne historie przeplatane są narracją, zawierającą elementy życiorysu oraz poezji Karola Wojtyły, które prezentuje aktor Grzegorz Janiszewski. Całości dopełnia nastrojowa muzyka.
Tetiana Galitsyna przyjechała do Polski z Ukrainy. Z wykształcenia jest ekonomistką, ale od zawsze pociąga ją sztuka. Kilka lat poświęciła na naukę rysowania piaskiem, animacji światłem i malowania na wodzie, które opanowała do perfekcji. Jest założycielką pierwszej w Polsce szkoły malowania piaskiem. Technika piaskowej animacji sytuuje się na pograniczu malarstwa, rysunku i filmu, bo ulotne obrazy na szkle, można utrwalić jedynie filmując na żywo.
Grzegorz Janiszewski - aktor, dziennikarz, konferansjer, wicedyrektor tarnowskiego teatru.

Ilość miejsc na Inaugurację XII Festiwalu Książki jest ograniczona.
Zaproszenia można odebrać w Bibliotece przy ul. Głębokiej 7a.

Spotkania autorskie Małgorzaty Strzałkowskiej
27 kwietnia 2015 (poniedziałek)
Biblioteka Miejska, Oddział dla dzieci, ul. Głęboka 7a, godz. 9.00
Filia nr 3, ul. Eustachiewicza 3, godz. 10.30

Małgorzata Strzałkowska (ur. 1955) - autorka bajek, piosenek i scenariuszy dla TVP1 (Jedyneczka, Budzik, Babcia Róża i Gryzelka). Zajmuje czołowe miejsce w polskiej literaturze dla dzieci. Napisała ponad sto książek (część z nich także zilustrowała). Współpracowała lub współpracuje z czasopismami: Świerszczyk, Dziecko, Miś, Pentliczek, Ciuchcia, Nasz Maks, Skarb malucha. Jej wiersze, baśnie i opowiadania znajdują się w podręcznikach i antologiach, a książki – na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Za całokształt twórczości otrzymała w 2014 r. Medal Polskiej Sekcji IBBY.

Spotkanie autorskie Olgi Rudnickiej
27 kwietnia 2015 (poniedziałek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 11.00

Olga Rudnicka (ur. w 1988 r.) - popularna autorka powieści kryminalnych, z wykształcenia pedagog. Na co dzień pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. W swoich powieściach wykorzystuje wiedzę o codziennym życiu, zasłyszaną i zaobserwowaną. Jest osobą obdarzoną zmysłem obserwacji, wnikliwością, sarkastycznym poczuciem humoru oraz ironicznym spojrzeniem na realia współczesnego świata. Jej osobiste zainteresowania, poza literaturą, oscylują wokół koni i muzyki. Kocha czarne rytmy, taniec oraz scrabble. Autorka ma 27 lat, a w swoim literackim CV 9 powieści kryminalnych.

Spotkanie z Martą Maklakiewicz – autorką książki Maklak. Oczami córki
27 kwietnia 2015 (poniedziałek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 17.00

Marta Maklakiewicz (ur. 1952) - córka Zdzisława Maklakiewicza. Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Współwłaścicielka firmy "American Dreams".
Maklak. Oczami córki to wyjątkowa biografia. Córka Zdzisława Maklakiewicza w swojej książce podąża śladami ojca, by dowiedzieć się, kim był poza ekranem, jak czuł się w rolach syna, ojca i męża, by wyjaśnić okoliczności jego przedwczesnej śmierci i wskazać przyczyny wyboru dróg życiowych "Maklaka”.
Zdzisław Maklakiewicz (1927-77) - aktor teatralny i filmowy. Zagrał w ponad stu filmach. Najbardziej znane i cenione są jego duety z Janem Himilsbachem w filmach Andrzeja Kondratiuka (Wniebowzięci, Jak to się robi) i rola inżyniera Mamonia w Rejsie. Był aktorem charakterystycznym w bardzo szerokim rozumieniu tego słowa. Grał wszystkie role, wcielał się w postaci negatywne, pozytywne, humorystyczne, czasami całkiem ponure i smutne, ale zawsze bardzo wyraziste. Obdarzony niezwykłym poczuciem humoru, był barwną postacią środowiska artystycznego. Zmarł 9 października 1977 po pobiciu w okolicach Hotelu Europejskiego w Warszawie. Marta Maklakiewicz uważa, że przyczyną śmierci była nierozpoznana zapaść cukrzycowa. Dlatego założyła fundację, która kultywuje pamięć o ojcu oraz wspiera artystów chorych na cukrzycę.

Spotkania autorskie Grzegorza Kasdepke
28 kwietnia 2015 (wtorek)
Biblioteka Miejska, Oddział dla dzieci, ul. Głęboka 7a, godz. 9.00
Filia nr 5, ul. Legionu Puławskiego 8, godz. 11.00

29 kwietnia 2015 (środa)
Filia nr 3, ul. Eustachiewicza 3, godz. 9.00
Filia nr 7, ul. 6-go Sierpnia 30, godz. 11.00

Grzegorz Kasdepke (ur. 1972 r.) - autor książek dla dzieci i młodzieży, twórca słuchowisk radiowych, dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego). Wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci Świerszczyk. Autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa). Laureat Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego, dwukrotny zdobywca Nagrody Edukacyjnej XXI (za książki Co to znaczy... oraz Bon czy ton), autor bestsellerów, laureat wielu honorowanych nagród: (wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY za książkę Horror, czyli skąd się biorą dzieci, wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Książkę Roku za Rózgę, Małe pióro oraz za cykl książek o Kubie i Bubie).

Spotkanie autorskie Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego
28 kwietnia 2015 (wtorek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 17.00

Maria Ulatowska - autorka popularnych i cenionych przez krytyków powieści obyczajowych. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz bankowości w Szkole Głównej Handlowej. Na co dzień specjalistka od prawa dewizowego. Prawdziwą gwiazdą literatury stała się będąc na emeryturze. Jej debiutem literackim była wydana w 2011 roku powieść Sosnowe dziedzictwo. Od tego momentu napisała już dziewięć książek należących do tego cyklu. Jej powieści obyczajowe okazały się prawdziwymi bestsellerami – każda sprzedaje się w nakładzie powyżej 30000 egzemplarzy. Autorka jest miłośniczką muzyki klasycznej i tradycyjnej polskiej kuchni. Marzy o tym, by pisać BARDZO DOBRE książki.
Jacek Skowroński – współzałożyciel i zastępca redaktora naczelnego magazynu fantastyczno-kryminalnego Qfant, laureat Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Kryminalne (2008 r.). Autor powieści Był sobie złodziej i Mucha. Kosmopolita z zamiłowania, kryminalista z wyboru. Potrafi skakać ze spadochronem, prowadzić lokomotywy i strzelać z karabinu maszynowego.

Spotkania autorskie Pawła Beręsewicza
29 kwietnia 2015 (środa)
Filia nr 4, ul. Włostowicka 26, godz. 11.00

30 kwietnia 2015 (czwartek)
Filia nr 5, ul. Legionu Puławskiego 8, godz.9.00
Filia nr 7, ul. 6-go Sierpnia 30, godz. 11.00

Paweł Beręsewicz (ur. 1970 r.) - autor opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, tłumacz i leksykograf. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, uczył angielskiego w Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Autor i współautor kilku słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. Książki dla dzieci wydaje od 2004r. Laureat licznych nagród literackich: nagrody "Guliwera", konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek czy Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Czytelnicy w każdym wieku uwielbiają jego książki za trafność spostrzeżeń i celny dowcip.

"Poeta z księżyca” - koncert zespołu Wyspy Dobrej Nadziei z okazji 110. rocznicy urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
29 kwietnia 2015 godz. 17.00 POK "Dom Chemika”, sala widowiskowa

Zespół Wyspy Dobrej Nadziei powstał w 1995 roku. Jego repertuar można zaliczyć do nurtu piosenki literackiej. Wykonuje piosenki z muzyką własną komponowaną do wierszy polskich poetów, przede wszystkim Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty, Edwarda Stachury. Zespół był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i przeglądach piosenki.
Skład zespołu:
Anna Tkaczyk – skrzypce, śpiew
Norbert Filipek – gitary
Krystian Sidor – gitara basowa, kontrabas
Mikołaj Wielecki – instrumenty perkusyjne
Adam Tkaczyk – śpiew, gitara, założyciel zespołu, autor muzyki

Spotkania autorskie Moniki Madejek
30 kwietnia 2015 (czwartek)
Filia nr 2, ul. Sienkiewicza 7, godz. 9.00 i 11.00

Monika Madejek - lublinianka, z wykształcenia informatyk, ale duszą oddana twórczości artystycznej. Od kilku lat prowadzi Pracownię Artystyczną Szuflada Duszy. Mól książkowy, blogerka, miłośniczka kuchni. Pisze od zawsze z zamiłowania do słowa i z potrzeby serca. Jej debiutancka książka dla dzieci Zeszyt z aniołami pokazuje jak silna jest prawdziwa przyjaźń, jak ważna rodzina, że życie jest pełne niespodzianek i że nie wszystko smakuje tak, jak wygląda.

Spotkanie autorskie Anny Janko
30 kwietnia 2015 (czwartek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 11.30

Anna Janko (ur. 1957r w Rybniku) - poetka, pisarka, felietonistka. Autorka kilku tomików wierszy, bestsellerowych powieści Dziewczyna z zapałkami i Pasja według św. Hanki oraz książki Mała Zagłada. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka oraz Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta. Nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, do Nagrody Mediów Cogito oraz dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (2001, 2013)

Spotkanie autorskie Bogny Wernichowskiej
30 kwietnia 2015, godz. 16.00, POK "Dom Chemika”, sala nr 103

Bogna Wernichowska - absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Znana krakowska dziennikarka przez wiele lat związana z tygodnikiem Przekrój. Narratorka w cyklicznych audycjach telewizyjnych (W rajskim ogrodzie, Telewizja śniadaniowa TVP2). Autorka kilkunastu książek, m.in. Duchy polskie – czyli przewodnik po nawiedzonych dworach, zamkach i pałacach (wspólnie z Maciejem Kozłowskim), Kardy i kokardy. Opowieść o hrabinach Potockich, Opowieści Polskich Dworów. Zajmuje się też pracą dydaktyczną, na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi pracownię prasową. W roku 2006 otrzymała Złoty Laur Fundacji Kultury Polskiej za mistrzostwo w dziedzinie publicystyki kulturalnej i twórczości literackiej.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28