Na najbliższy majowy weekend Muzeum Zamoyskich przygotowało dla gości specjalne atrakcje.
• Na pierwszym piętrze sali wystaw czasowych (Teatralni) Krystyna Zlot, artystka, członkini lubelskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przygotowała malarskie lekcje historii. Właśnie historyczne malarstwo zaprezentuje w Kozłówce.
Będą to przede wszystkim jej obrazy olejne, nawiązujące do postaci Jana III Sobieskiego. Najważniejszy w kolekcji jest „Sobieski pod Wiedniem”, wykonany na podstawie znanego dzieła Jana Matejki. O fascynacji tą postacią i o swoim malarstwie opowiadać będzie co godzinę, od 11 do 16. Wstęp na spotkanie z Krystyną Zlot jest wolny.
• Kozłowiecka galeria „Z ogrodu” zmieni się w laboratorium fotografii kolodionowej. Pracownię ambrotypii otwiera w muzeum Marcin Szwaczko z „Retro Atelier”. Rekonstruuje XIX-wieczne techniki obrazowania, wykonuje odbitki z uzyskanych negatywów, łącznie z modnym wówczas tonowaniem, barwieniem, podmalowywaniem i retuszem zdjęć.
Używane przez niego receptury i odczynniki są zgodne z historycznymi przepisami. Jak powstają fotografie na mokrym kolodionie, będzie można zobaczyć od 1 do 3 maja. Pamiątką z Kozłówki może stać się również fotografia, wykonana w tej szlachetnej technice.
• W kaplicy pałacowej wystawa grafik „Madonny” Zbigniewa Jóźwika. Autor prac to lubelski naukowiec, grafik i bibliofil. Karierę zawodową łączy z pasją, jaką jest sztuka. Zajmuje się grafiką artystyczną i użytkową, ilustruje książki, przygotowuje ekslibrisy. Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach w kraju i za granicą.
Pierwsze wizerunki Madonn, eksponowanych w maju w Kozłówce, powstały na zlecenie sióstr niepokalanek z Szymanowa. Obecnie, oprócz portretów koronowanych wizerunków Matki Bożej, są tu również autorskie wizje artysty, np. „Polarna pani – opiekunka polarników”.
Kasy muzeum są czynne w godz. 10–16. Więcej informacji na www.muzeumzamoyskich.pl