We wtorek zaczyna się festiwal „Żydowskie Motywy” poświęcony tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej Żydów, zarówno współcześnie jak i na przestrzeni dziejów. Filmy gratis można oglądać w Centrum Kultury.
Jak informują organizatorzy celem festiwalu jest upowszechnianie - poprzez dzieło filmowe - świadomości istnienia wielowiekowej kultury żydowskiej, jej historii i obecnego znaczenia. Impreza jest ogólnopolska a jej lubelskiej edycji towarzyszy Żydowski Spacer Herstoryczny.
Projekcje we wtorek i czwartek zaczynają się o godz. 18. We wtorek będzie to dokument kreacyjny „Wieczorem patrząc na księżyc” a w czwartek „Mój arabski przyjaciel”.
W środę projekcja o godz. 20, bo o godz. 18.00 zaczną się warsztaty: Polacy potworni/ Polacy pomocni, na które zaprasza stowarzyszenie „Studnia Pamięci”. Oprócz warsztatów będzie dyskusję wokół filmów „Pokłosie” Pasikowskiego i „W ciemności” Holland. – Zastanowimy się nad postawami Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej oraz nad sposobami reprezentacji tego tematu – zapowiadają organizatorzy. Zapisy: stowarzyszenie@studnia.pamieci.org, udział jest bezpłatny.
3 grudnia w południe zacznie się Lubelski Żydowski Spacer Herstoryczny (ŻHS). To spotkanie z biografiami i herstoriami mieszkanek Lublina żydowskiego pochodzenia. Będzie to okazja do poznania ich twórczości, kryminalnych przypadków, pracy, zawodów miłosnych, etc. Sięgniemy do pełnych kolorytu życiorysów, artystek, intelektualistek, ale też zwykłych dziewcząt i kobiet, którym niekiedy przytrafiały się nietuzinkowe herstorie”.
– Naszymi bohaterkami będą m.in.: Krystyna Modrzewska (naukowczyni, antropolożka, pisarka, Żydówka, transseksualistka), Anna Langfus (francuska pisarka, z pochodzenia polska Żydówka, laureatka Nagrody Goncourtów), Bela Szpiro-Nissenbaum (polityczka, społeczniczka działaczka oświatowa). Spacer przebiegać będzie ulicami Starego Miasta oraz Śródmieścia, gdzie odwiedzimy kamienice, podwórka czy też zakamarki kryjące nieznane lub zapomniane opowieści. i potrwa około 3 godzin – zapowiadają Lena Bielska i Katarzyna Zabratańska z Fundacji HerStory. Zapisy: kontakt@fundacjaherstory.org.