Od poniedziałku (13 czerwca) w Kinie Studyjnym „Chatka Żaka” zaczyna się III Przegląd Filmów Indonezyjskich. Karnety można kupować już od piątku (10 czerwca).
Opowieści z Wysp 2011. Przegląd Filmów Indonezyjskich to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu promocję kinematografii z tak odległej nam geograficznie i kulturowo części świata. Przegląd w odbywa się po raz trzeci i w tym roku oprócz Lublina dotrze do widzów w 19 miastach .
– Indonezja i Polska leżą daleko od siebie, dlatego też społeczeństwa obu krajów rzadko mają okazję do wzajemnej interakcji i bliższego poznania się. Stąd też prezentacja indonezyjskich filmów na naszym Przeglądzie pozwoli polskim widzom na lepsze zrozumienie charakteru i kultury Indonezji. Poprzez filmy i przesłania, jakie on niosą, przekonamy się, że Indonezja i Polska nie różnią się aż tak bardzo.
Różnorodny program filmowy pozwoli widzom nie tylko obalić stereotyp kojarzenia filmów z tamtej części świata z produkcjami bollywoodzkimi, ale także będzie przyczynkiem do poznania innej kultury, a przede wszystkim jej wymiaru filmowego – napisał w liście do widzów Darmansjah Djumala, ambasador Republiki Indonezji w Polsce.
Bilety (10 zł ulgowy, 12 zł normalny) - do nabycia w kasie kina „Chatka Żaka” na pół godziny przed każdym seansem. Karnety (30 zł) w przedsprzedaży do nabycia w kasie kina w piątek 10.06 w godz. 15–19 oraz w poniedziałek 13.06. na godzinę przed rozpoczęciem przeglądu.
agdy
PROGRAM
13.06. poniedziałek
g. 18.00 ZAKAZANE DRZWI reż. Joko Anwar
Indonezja 2009 (115 min)
15.06. środa
g. 18.00 MERANTAU reż. Gareth Huw Evans
Indonezja 2009 (106 min)
17.06. piątek
g. 17.30 3 MARZENIA, 3 MIŁOŚCI reż. Nurman Hakim
Indonezja 2008 (114 min)
g. 19.45 MARZYCIEL reż. Riri Riza
Indonezja 2009 (128 min)
19.06. niedziela
g. 17.45 DENIAS reż. John de Rantau
Indonezja 2006 (110 min)
g. 20.00 TAKUT: OBLICZA STRACHU
reż. Robby Ertanto, Ray Nayoan, Rako Prijanto, Riri Riza,
Raditya Sidharta, Kimo Stamboel, Timothy Tjahjanto
Indonezja 2009 (91 min)
OPISY FILMÓW
ZAKAZANE DRZWI
reż.: Joko Anwar
scen. (na podst. powieści Sekar Ayu Asmara): Joko Anwar
zdj.: Rahmat Syaiful
w.: Fachry Albar (Gambir), Marsha Timothy (Talyda), Ario Bayu (Dandung), Tio Pakusodewo (Koh Jimmy), Henidar Amroe (Menik Sasongko), Verdi Solaiman (John Wongso)
prod.: Indonezja 2009 (115 min)
Joko Anwar to jeden z najbardziej obiecujących reżyserów i scenarzystów indonezyjskich. Urodzony na Sumatrze, dorastający pośród filmów kung-fu i horrorów, by zostać inżynierem nauk kosmicznych – Anwar para się kinem zaliczanym do gatunku thrillerów psychologicznych.
Gambir, ceniony rzeźbiarz, wiedzie idylliczne życie: ma piękną żonę, wspaniały dom oraz pieniądze. Idyllę niszczy pojawienie się kilkuletniego chłopca, który jest wykorzystywany przez dorosłych. Ku zaskoczeniu artysty, jego żona zdaje się być zamieszana w niecny proceder. Gambir będzie musiał wybrać między ocaleniem niewinności a utratą wszystkiego, co kocha.
MERANTAU
reż.: Gareth Huw Evans
scen.: Gareth Huw Evans
zdj.: Matt Flannery
w.: Iko Uwais (Yuda), Sisca Jessica (Astri), Christine Hakim (Wulan), Mads Koudal (Ratger), Yusuf Aulia (Adit), Alex Abbad (Johni), Yayan Ruhian (Eric)
prod.: Indonezja 2009 (106 min)
Yuda, utalentowany wojownik starożytnej sztuki walki Silat Harimau przeszedł właśnie rytuał dojrzewania (merantau). Opuszcza spokojną rodzinną wioskę i udaje się do drapieżnej Dżakarty. Tam poznaje piękną Astri, ofiarę handlu kobietami. Stając w obronie kobiety, naraża się ciemnemu światkowi, który wydaje na niego wyrok śmierci.
Film w reżyserii Walijczyka, miłośnika wschodnich sztuk walki, ujmuje dynamicznym scenariuszem i świetnymi pomysłami realizatorskimi.
3 MARZENIA, 3 MIŁOŚCI
reż.: Nurman Hakim
w.: Nicholas Saputra (Huda), Dian Sastrowardoyo (Donna), Yoga Bagus Satatagama (Syahid), Yoga Pratama (Rian)
prod.: Indonezja 2008 (114 min)
Trzech nastolatków uczy się w lokalnej Pesantren – muzułmańskiej szkole wyznaniowej w małej wiosce na Jawie. Niecały miesiąc pozostaje do zakończenia semestru, ale żaden z nich nie jest skupiony na nauce. Huda pragnie odnaleźć matkę, która opuściła go wiele lat temu. Rian ma obsesję na punkcie filmów, a dla kontaktu z kinem jest gotów porzucić wszystko. Z kolei Syahid, biedny syn rolnika, odda wiele w zamian za sfinansowanie ojcu operacji przeszczepu wątroby - przyłączy się nawet do grupy religijnych ekstremistów. Świat wokół nich wali się wraz z 11 września 2001 roku...
Film w sposób niezwykle przystępny i umiejętnie porusza się wśród tematów religijnych i społecznych, które dotykają współczesną młodzież muzułmańską.
MARZYCIEL
reż. Riri Riza
scen.: Mira Lesmana, Riri Riza
zdj.: Gunnar Nimpuno
w.: Rendy Ahmad (Arai), Maudy Ayunda (Zakiah Nurmar), Mathias Muchus (Seman Said Harun)
prod.: Indonezja 2009 (128 min)
Po sukcesie „Laskar Pelangi” (Tęczowy szwadron), dokonano ekranizacji kolejnej powieści Andrei Hiraty „Sang Pemimpi” („Marzyciel”), również opartej na autentycznych wydarzeniach. To dalszy ciąg przygody chłopców z głębokiej prowincji, marzących o podbijaniu świata, a konkretnie o wyjeździe na studia do Paryża. Główny bohater Ikal wraz z kuzynem Araiem i przyjacielem Jimbronem, wbrew wszystkim przeciwnościom losu, jakimi są choćby zaściankowe pochodzenie (wyspa Belitong), utrata pracy przez ich najbliższych oraz pogodzenie szkoły z harówką na targu rybnym, twardo podążają za swoimi marzeniami. Ikal nazywa marzycielem kuzyna Araia. To ten ostatni podsyca w pozostałych chłopcach ambicję i zawziętość w pogoni za marzeniami. W stolicy – Dżakarcie – chwytają każdą nadarzającą się okazję do pracy, po to, aby spełnić swój cel – rozpocząć studia w Paryżu.
Film ukazuje prawdziwe oblicze indonezyjskiej prowincji, gdzie przeciwności losu stają się chlebem powszednim.
DENIAS
reż.: John de Rantau
scen.: Monty Tiwa, John de Rantau
zdj.: Yudi Datau
w.: Albert Fakdawer (Denias), Ari Sihasale (Maleo), Marcella Zalianty (Ibu Sam Koibur), Mathias Muchus (Pak Guru), Nia Zulkarnaen (Ibu Asrama), Michael Jakarimilena (Samuel)
prod.: Indonezja 2006 (110 min)
Film z cyklu „oparte na faktach”. Denias pochodzi z Aroanop, małej wioski w górach Jayawijaya w Zachodniej Papui. Marzeniem chłopaka jest rozpoczęcie nauki w szkole. Wyrusza w kilkudniową podróż przez góry, lasy i rzeki, żeby dostać się do szkoły w najbliższym mieście. Spotyka go tam jednak rozczarowanie. Na swej drodze spotyka ludzi, jakże odmiennych niż on sam, którym daleko do jego ideałów. Doświadcza także i tego, że pochodzenie ze wsi nie ułatwia zaistnienia w miejskiej rzeczywistości.
TAKUT: OBLICZA STRACHU
reż.: Robby Ertanto, Ray Nayoan, Rako Prijanto, Riri Riza, Raditya Sidharta, Kimo Stamboel, Timothy Tjahjanto
w.: Fauzi Baadila (Andre), Dinna Olivia (Naya), Lukman Sardi (Bayu), Shanty (Sarah), Marcella Zalianty (Dinna)
prod.: Indonezja 2009 (91 min)
Zbiór sześciu etiud grozy najbardziej utalentowanych młodych reżyserów indonezyjskich. Twórcy swobodnie czerpią inspirację z różnych gatunków horroru: od filmów o zombie, poprzez hitchcockowskie thrillery, aż po "Piłę". Zbiór pointuje straszne, ale i przewrotnie humorystyczne dzieło braci Mo - wschodzących gwiazd indonezyjskiego kina grozy (twórców przełomowego "Macabre").
(na podstawie materiałów organizatora)