Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

20 stycznia 2020 r.
10:55

Grają na aborygeńskiej trąbie. W sobotę organizują się, by pomóc Australii

25 stycznia 2020 14:00
Muzycy grający na didgeridoo podczas festiwalu tego instrumentu „Dźwięki z korzenia”, które odbywa się w Wojszynie (woj. lubelskie)
Muzycy grający na didgeridoo podczas festiwalu tego instrumentu „Dźwięki z korzenia”, które odbywa się w Wojszynie (woj. lubelskie) (fot. Stowarzyszenie DIDJERIDOO.PL)

Miłośnicy aborygeńskiej trąby didgeridoo chcą pomóc mieszkańcom Australii, którzy ucierpieli w pożarach. W sobotę (godz. 14) w Próba Cafe odbędzie się zbiórka pieniędzy, które zostaną przekazane Australijskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Podczas wydarzenia nie zabraknie też etnicznych dźwięków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akcja „Pomagam Australii” odbywa się w czterech miastach w Polsce: Lublinie, Warszawie, Gdyni i Poznaniu. Została stworzona przez Stowarzyszenie DIDJERIDOO.PL, zrzeszające artystów, twórców oraz pasjonatów tej drewnianej trąby charakteryzującej się głębokim, wibrującym dźwiękiem.

– Didgeridoo to najstarszy dęty instrument świata. Wywodzi się właśnie z Australii. My stale przyglądamy się temu kontynentowi, nie jest nam obojętny. Mamy osoby w Stowarzyszeniu, które go odwiedzają. Dlatego chcemy pomóc płonącej Australii. Spłonęło już ponad 10 mln hektarów. To, dla porównania, ok. 30 proc. powierzchni Polski – mówi koordynator wydarzenia Maciej Lubaś.

W Próba Cafe będzie on prowadził warsztaty gry na swoim ukochanym instrumencie. Ma uczyć początkujących, jak wydobywać podstawowe dźwięki, czy też te naśladujące zwierzęta np. ptaka kookaburre czy psa dingo. Dla tych, którzy znają już podstawy gry na didgeridoo przewidziana jest nauka rytmów.

Zaraz po zdobyciu umiejętności muzycznych, jeszcze oczarowani wibracją dźwięków, będziemy mieli okazję wziąć udział w warsztatach z szydełkowania pt. „Torba dla torbacza”, które zwieńczy uszycie toreb, kieszonek, czy koszyków potrzebnych w pomocy zwierzętom poszkodowanym w pożarach buszu w Australii. Plan jest taki, aby wykonane przedmioty wysłać na ten odległy od nas o kilkanaście tysięcy kilometrów kontynent.

O godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Kawa, kawa, kawa”, a godzinę później koncert Pawła Gajewskiego Handpan Fusion, gościnnie z Kamilem Wiśniewskim, grającego plemienne rytmy na instrumencie o nazwie handpan. Etnicznego klimatu nie zabraknie też podczas kolejnego występu – lubelskiego zespołu Ethnopolia. A po wszystkim swoje sety dj-skie zagrają: Grajek Krawiec, BeetleJuice aka Sok z Żuka i Rasta Sepomatik. 

– Wszyscy artyści włączyli się w akcję z potrzeby serca – nieodpłatnie. Jest duże zainteresowanie wydarzeniami, co bardzo nas cieszy. Odzywają się coraz to nowe osoby chcące pomóc przy inicjatywie, np. przesyłając materiały na warsztaty, czy włączając się organizacyjnie. Ponadto, w R-ce, lokalu, który sąsiaduje z Próbą Cafe, odbędzie się tego samego dnia punkowy gig, w ramach którego również przeprowadzona zostanie zbiórka na ten sam cel – dodaje Lubaś. 

Uzbierane fundusze zostaną przekazane Australijskiemu Czerwonemu Krzyżowi, którego pracownicy i wolontariusze działają na miejscu, udzielając pomocy i wsparcia m.in. w zapewnieniu żywności, wody czy artykułów higienicznych.

Lubaś nie ma wątpliwości co do tego, że pożary w Australii spowodowane są przez globalne ocieplenie, a co za tym idzie – działalność człowieka. Zwraca uwagę na niski poziom wiedzy co do tego problemu wśród Polaków.

– Minie jeszcze chwila, zanim do nas dotrze, jakie zmiany klimatyczne dzieją się na świecie. My żyjemy w Polsce. Sami powoli zaczynamy je odczuwać, dostrzegać to, że w naszym kraju nie ma zimy. Dzisiaj mamy ok. 9 st. C – komentuje. 

– Wszyscy śledzimy tragedię w Australii, rozważając także wpływ człowieka na coraz bardziej dotkliwe zmiany w środowisku, którego jesteśmy częścią. Uczestniczę w wydarzeniu “Pomagam Australii”, aby dołożyć swoją malutką cegiełkę do pomocy zwierzętom  i ludziom dotkniętym pożarami. Mam szczerą nadzieję, że zbiórka przyniesie efekt i zastymuluje dialog, choćby, wewnętrzny, dotyczący zachowania ludzi w przyrodzie, a także pokory wobec potężnych żywiołów – mówi Paweł Gajewski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia