Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

20 stycznia 2020 r.
10:55

Grają na aborygeńskiej trąbie. W sobotę organizują się, by pomóc Australii

25 stycznia 2020 14:00
Muzycy grający na didgeridoo podczas festiwalu tego instrumentu „Dźwięki z korzenia”, które odbywa się w Wojszynie (woj. lubelskie)
Muzycy grający na didgeridoo podczas festiwalu tego instrumentu „Dźwięki z korzenia”, które odbywa się w Wojszynie (woj. lubelskie) (fot. Stowarzyszenie DIDJERIDOO.PL)

Miłośnicy aborygeńskiej trąby didgeridoo chcą pomóc mieszkańcom Australii, którzy ucierpieli w pożarach. W sobotę (godz. 14) w Próba Cafe odbędzie się zbiórka pieniędzy, które zostaną przekazane Australijskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Podczas wydarzenia nie zabraknie też etnicznych dźwięków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akcja „Pomagam Australii” odbywa się w czterech miastach w Polsce: Lublinie, Warszawie, Gdyni i Poznaniu. Została stworzona przez Stowarzyszenie DIDJERIDOO.PL, zrzeszające artystów, twórców oraz pasjonatów tej drewnianej trąby charakteryzującej się głębokim, wibrującym dźwiękiem.

– Didgeridoo to najstarszy dęty instrument świata. Wywodzi się właśnie z Australii. My stale przyglądamy się temu kontynentowi, nie jest nam obojętny. Mamy osoby w Stowarzyszeniu, które go odwiedzają. Dlatego chcemy pomóc płonącej Australii. Spłonęło już ponad 10 mln hektarów. To, dla porównania, ok. 30 proc. powierzchni Polski – mówi koordynator wydarzenia Maciej Lubaś.

W Próba Cafe będzie on prowadził warsztaty gry na swoim ukochanym instrumencie. Ma uczyć początkujących, jak wydobywać podstawowe dźwięki, czy też te naśladujące zwierzęta np. ptaka kookaburre czy psa dingo. Dla tych, którzy znają już podstawy gry na didgeridoo przewidziana jest nauka rytmów.

Zaraz po zdobyciu umiejętności muzycznych, jeszcze oczarowani wibracją dźwięków, będziemy mieli okazję wziąć udział w warsztatach z szydełkowania pt. „Torba dla torbacza”, które zwieńczy uszycie toreb, kieszonek, czy koszyków potrzebnych w pomocy zwierzętom poszkodowanym w pożarach buszu w Australii. Plan jest taki, aby wykonane przedmioty wysłać na ten odległy od nas o kilkanaście tysięcy kilometrów kontynent.

O godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Kawa, kawa, kawa”, a godzinę później koncert Pawła Gajewskiego Handpan Fusion, gościnnie z Kamilem Wiśniewskim, grającego plemienne rytmy na instrumencie o nazwie handpan. Etnicznego klimatu nie zabraknie też podczas kolejnego występu – lubelskiego zespołu Ethnopolia. A po wszystkim swoje sety dj-skie zagrają: Grajek Krawiec, BeetleJuice aka Sok z Żuka i Rasta Sepomatik. 

– Wszyscy artyści włączyli się w akcję z potrzeby serca – nieodpłatnie. Jest duże zainteresowanie wydarzeniami, co bardzo nas cieszy. Odzywają się coraz to nowe osoby chcące pomóc przy inicjatywie, np. przesyłając materiały na warsztaty, czy włączając się organizacyjnie. Ponadto, w R-ce, lokalu, który sąsiaduje z Próbą Cafe, odbędzie się tego samego dnia punkowy gig, w ramach którego również przeprowadzona zostanie zbiórka na ten sam cel – dodaje Lubaś. 

Uzbierane fundusze zostaną przekazane Australijskiemu Czerwonemu Krzyżowi, którego pracownicy i wolontariusze działają na miejscu, udzielając pomocy i wsparcia m.in. w zapewnieniu żywności, wody czy artykułów higienicznych.

Lubaś nie ma wątpliwości co do tego, że pożary w Australii spowodowane są przez globalne ocieplenie, a co za tym idzie – działalność człowieka. Zwraca uwagę na niski poziom wiedzy co do tego problemu wśród Polaków.

– Minie jeszcze chwila, zanim do nas dotrze, jakie zmiany klimatyczne dzieją się na świecie. My żyjemy w Polsce. Sami powoli zaczynamy je odczuwać, dostrzegać to, że w naszym kraju nie ma zimy. Dzisiaj mamy ok. 9 st. C – komentuje. 

– Wszyscy śledzimy tragedię w Australii, rozważając także wpływ człowieka na coraz bardziej dotkliwe zmiany w środowisku, którego jesteśmy częścią. Uczestniczę w wydarzeniu “Pomagam Australii”, aby dołożyć swoją malutką cegiełkę do pomocy zwierzętom  i ludziom dotkniętym pożarami. Mam szczerą nadzieję, że zbiórka przyniesie efekt i zastymuluje dialog, choćby, wewnętrzny, dotyczący zachowania ludzi w przyrodzie, a także pokory wobec potężnych żywiołów – mówi Paweł Gajewski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

W Lublinie działa jedyne centrum rekrutacyjne dla ochotników do Legionu Ukraińskiego. Do naboru zgłosiło się dotychczas ok. 1,5 tys. obywateli Ukrainy z całego świata. Kilkudziesięciu podpisało już umowy z armią i rozpoczęło szkolenie. Kolejne kontrakty zostaną podpisane jeszcze w lutym

Po porażce w Białymstoku Filip Luberecki i spółka chcą pokazać się z dużo lepszej strony na Motor Lublin Arenie

Motor kontra GKS Katowice. Po pierwsze zwycięstwo na wiosnę

Przed piłkarzami Motoru wyjątkowy mecz. W poniedziałek o godz. 19 zespół z Lublina zagra u siebie z GKS Katowice. Gospodarze będą chcieli zaliczyć pierwsze zwycięstwo w tym roku, a przy okazji efektownie pożegnać Rafała Króla.

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Wydawało mi się, że wyjeżdżam na kilka miesięcy, że to wszystko szybko się skończy i wrócę do domu – rozmowa z Slavianą Triepak, Ukrainką, która w Polsce rozpoczęła nowe życie.

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28