Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

20 stycznia 2020 r.
10:55

Grają na aborygeńskiej trąbie. W sobotę organizują się, by pomóc Australii

23 5 A A
25 stycznia 2020 14:00
Muzycy grający na didgeridoo podczas festiwalu tego instrumentu „Dźwięki z korzenia”, które odbywa się w Wojszynie (woj. lubelskie)
Muzycy grający na didgeridoo podczas festiwalu tego instrumentu „Dźwięki z korzenia”, które odbywa się w Wojszynie (woj. lubelskie) (fot. Stowarzyszenie DIDJERIDOO.PL)

Miłośnicy aborygeńskiej trąby didgeridoo chcą pomóc mieszkańcom Australii, którzy ucierpieli w pożarach. W sobotę (godz. 14) w Próba Cafe odbędzie się zbiórka pieniędzy, które zostaną przekazane Australijskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Podczas wydarzenia nie zabraknie też etnicznych dźwięków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akcja „Pomagam Australii” odbywa się w czterech miastach w Polsce: Lublinie, Warszawie, Gdyni i Poznaniu. Została stworzona przez Stowarzyszenie DIDJERIDOO.PL, zrzeszające artystów, twórców oraz pasjonatów tej drewnianej trąby charakteryzującej się głębokim, wibrującym dźwiękiem.

– Didgeridoo to najstarszy dęty instrument świata. Wywodzi się właśnie z Australii. My stale przyglądamy się temu kontynentowi, nie jest nam obojętny. Mamy osoby w Stowarzyszeniu, które go odwiedzają. Dlatego chcemy pomóc płonącej Australii. Spłonęło już ponad 10 mln hektarów. To, dla porównania, ok. 30 proc. powierzchni Polski – mówi koordynator wydarzenia Maciej Lubaś.

W Próba Cafe będzie on prowadził warsztaty gry na swoim ukochanym instrumencie. Ma uczyć początkujących, jak wydobywać podstawowe dźwięki, czy też te naśladujące zwierzęta np. ptaka kookaburre czy psa dingo. Dla tych, którzy znają już podstawy gry na didgeridoo przewidziana jest nauka rytmów.

Zaraz po zdobyciu umiejętności muzycznych, jeszcze oczarowani wibracją dźwięków, będziemy mieli okazję wziąć udział w warsztatach z szydełkowania pt. „Torba dla torbacza”, które zwieńczy uszycie toreb, kieszonek, czy koszyków potrzebnych w pomocy zwierzętom poszkodowanym w pożarach buszu w Australii. Plan jest taki, aby wykonane przedmioty wysłać na ten odległy od nas o kilkanaście tysięcy kilometrów kontynent.

O godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Kawa, kawa, kawa”, a godzinę później koncert Pawła Gajewskiego Handpan Fusion, gościnnie z Kamilem Wiśniewskim, grającego plemienne rytmy na instrumencie o nazwie handpan. Etnicznego klimatu nie zabraknie też podczas kolejnego występu – lubelskiego zespołu Ethnopolia. A po wszystkim swoje sety dj-skie zagrają: Grajek Krawiec, BeetleJuice aka Sok z Żuka i Rasta Sepomatik. 

– Wszyscy artyści włączyli się w akcję z potrzeby serca – nieodpłatnie. Jest duże zainteresowanie wydarzeniami, co bardzo nas cieszy. Odzywają się coraz to nowe osoby chcące pomóc przy inicjatywie, np. przesyłając materiały na warsztaty, czy włączając się organizacyjnie. Ponadto, w R-ce, lokalu, który sąsiaduje z Próbą Cafe, odbędzie się tego samego dnia punkowy gig, w ramach którego również przeprowadzona zostanie zbiórka na ten sam cel – dodaje Lubaś. 

Uzbierane fundusze zostaną przekazane Australijskiemu Czerwonemu Krzyżowi, którego pracownicy i wolontariusze działają na miejscu, udzielając pomocy i wsparcia m.in. w zapewnieniu żywności, wody czy artykułów higienicznych.

Lubaś nie ma wątpliwości co do tego, że pożary w Australii spowodowane są przez globalne ocieplenie, a co za tym idzie – działalność człowieka. Zwraca uwagę na niski poziom wiedzy co do tego problemu wśród Polaków.

– Minie jeszcze chwila, zanim do nas dotrze, jakie zmiany klimatyczne dzieją się na świecie. My żyjemy w Polsce. Sami powoli zaczynamy je odczuwać, dostrzegać to, że w naszym kraju nie ma zimy. Dzisiaj mamy ok. 9 st. C – komentuje. 

– Wszyscy śledzimy tragedię w Australii, rozważając także wpływ człowieka na coraz bardziej dotkliwe zmiany w środowisku, którego jesteśmy częścią. Uczestniczę w wydarzeniu “Pomagam Australii”, aby dołożyć swoją malutką cegiełkę do pomocy zwierzętom  i ludziom dotkniętym pożarami. Mam szczerą nadzieję, że zbiórka przyniesie efekt i zastymuluje dialog, choćby, wewnętrzny, dotyczący zachowania ludzi w przyrodzie, a także pokory wobec potężnych żywiołów – mówi Paweł Gajewski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Tura Milejów (czerwone stroje) zakończyli rundę jesienną na czwartej pozycji

Stal Poniatowa lepsza od Tura Milejów, na fotelu lidera bez zmian i reszta wyników lubelskiej okręgówki

Tur Milejów zaliczył fatalny koniec rundy jesiennej i z pozycji lidera przesunął się na czwartą pozycję. Podsumowaniem słabego finiszu był mecz w Poniatowej, który goście przegrali 0:2.

67-letni kierowca scanii może mówić o dużym szczęściu

Obudził go huk zgniatanej kabiny

Policja podała więcej informacji na temat przyczyn groźnie wyglądającego wypadku na S17, do którego doszło w piątek (15.11) po południu.

Jak zaaranżować niewielki pokój na poddaszu? Inspiracje

Jak zaaranżować niewielki pokój na poddaszu? Inspiracje

Nieduża przestrzeń to zawsze duże wyzwanie jeśli chodzi o jej aranżację. Sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy poza niewielkimi rozmiarami mamy do czynienia także z pochyłym sufitem. Zastanawiasz się, jak można wykorzystać małą przestrzeń na poddaszu? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych inspiracji.

Mateusz Rudyk jest największą gwiazdą Lubelskie Perła Polski Cycling Team

Nowi zawodnicy w Lubelskie Perła Polscki Cycling Team, Torowa Liga Mistrzów dla Mateusza Rudyka

Lubelskie Perła Polski Cycling Team buduje bardzo ciekawy skład na nadchodzący sezon. Główną postacią drużyny będzie Mateusz Rudyk. 29-letni kolarz ma za sobą niezły sezon, w którym startował w mistrzostwach świata oraz igrzyskach olimpijskich. Niestety, ż żadnej z tych imprez nie przywiózł medalu, chociaż w obu plasował się w czołowej dziesiątce

Smart kontra rower

Smart kontra rower

Zamojscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku, do którego doszło na ul. Aleje Jana Pawła II w Zamościu.

Na czym polega metoda karmienia dzieci BLW? Wskazówki dla rodziców

Na czym polega metoda karmienia dzieci BLW? Wskazówki dla rodziców

Metoda BLW (Baby-Led Weaning), lub w polskiej wersji, „Bobas Lubi Wybór,” jest podejściem do wprowadzania stałych pokarmów, które pozwala dziecku samodzielnie decydować, co i ile chce zjeść. W odróżnieniu od tradycyjnych metod karmienia łyżeczką BLW polega na umożliwieniu dziecku jedzenia rękami i próbowania kawałków różnorodnych pokarmów od momentu, kiedy jest gotowe na wprowadzanie stałych pokarmów, czyli zazwyczaj około 6. miesiąca życia.

Zostań Mikołajem, dorzuć się do paczki dla dzieci

Zostań Mikołajem, dorzuć się do paczki dla dzieci

Trzeba przygotować grubo ponad 100 paczek. Dla dzieci w różnym wieku, od tych zupełnie maleńkich po nastoletnie. Organizator Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny zachęca do udziału w akcji „I Ty zostań św. Mikołajem”.

Psychiatria w Łęcznej już za dwa lata

Psychiatria w Łęcznej już za dwa lata

Szpital w Łęcznej szykuje się do kolejnej wielkiej inwestycji. Jest już zezwolenie i  dofinansowanie do budowy Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego, które ma kosztować 25 mln zł

Dzień Wschodzi: Zima i pomoc w kryzysowych sytuacjach – rozmowa z Rzecznikiem Straży Miejskiej w Lublinie
film

Dzień Wschodzi: Zima i pomoc w kryzysowych sytuacjach – rozmowa z Rzecznikiem Straży Miejskiej w Lublinie

Zima to wyjątkowo trudny czas, szczególnie dla osób w kryzysie bezdomności i seniorów. W dzisiejszym programie Dzień Wschodzi z pytaniem na 6, gościem jest Robert Gogola, Rzecznik Straży Miejskiej Miasta Lublin, który opowie o tym, jak rozpoznawać sytuacje wymagające naszej reakcji i jak skutecznie pomagać potrzebującym.

Aleksandra Mirosław dołączyła do galerii sław polskiego sportu

Wielkie wyróżnienie i kolejne nagrody dla Aleksandry Mirosław

Wielkie wyróżnienie dla Aleksandry Mirosław. Zawodniczka KW Kotłownia Lublin i złota medalistka igrzysk olimpijskich w Paryżu miała okazję odsłonić swoje zdjęcie na ścianie mistrzów w Centrum Olimpijskim PKOl.

Michał Probierz po blamażu z Portugalią musi odbudować morale w reprezentacji Polski

Dziś mecz Polska - Szkocja. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream online

W poniedziałkowy wieczór reprezentacja Polski zagra ostatni mecz w ramach fazy grupowej Ligi Narodów. O godzinie 20.45 zmierzymy się na PGE Stadionie Narodowym ze Szkocją i jeśli nie przegramy, to w marcu przyszłego roku czeka nas baraż o utrzymanie w Dywizji A. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport, a także na portalu sport.tvp.pl.

"Odblaskowy spacer" w Zemborzycach
galeria

"Odblaskowy spacer" w Zemborzycach

Zemborzyce po raz kolejny udowodniły, że bezpieczeństwo pieszych jest dla ich mieszkańców sprawą priorytetową. W minioną niedzielę odbyła się trzecia edycja "Odblaskowego spaceru" – wydarzenia, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Organizatorzy, czyli Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna, podkreślają, że inicjatywa ma nie tylko integrować lokalną społeczność, ale przede wszystkim zwiększać świadomość na temat widoczności na drodze.

Gospodarka obiegu zamkniętego – czysty zysk

Gospodarka obiegu zamkniętego – czysty zysk

112 milionów zł dotacji dla firm działających w województwie lubelskim przeznacza Unia Europejska na organizację Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Ten projekt jest skierowany do wszystkich przedsiębiorstw – bez względu na ich wielkość.

Polski Cukier AZS UMCS w Bydgoszczy zrobił swoje i pokonał czerwoną latarnię rozgrywek

Polski Cukier AZS UMCS w Bydgoszczy zrobił swoje i pokonał czerwoną latarnię rozgrywek

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrał w Bydgoszczy 80:71. Znakomity mecz rozegrała Magdalena Szymkiewicz, która tym razem zapisała na swoim koncie 18 punktów.

Katarzyna Karwat z jednym ze swoich licznych podopiecznych
Magazyn
galeria

Ona po prostu kocha zwierzęta. Stworzyła kociarnię w domku po dziadkach

Mogłaby skupić się na sobie i wieść spokojne życie. Wydawać pieniądze na własne zachcianki, a czas spędzać ze znajomymi. Ale woli poświęcić się zwierzakom. Materialnie nic z tego nie ma. Ale radość z pomocy "bezdomniakom" jest bezcenna

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30