W środę 24 czerwca w Teatrze Starym (ul. Jezuicka 18) wystąpi Borys Somerschaf. Usłyszymy polskie, cygańskie i rosyjskie romanse oraz ludowe piosenki ukraińskie.
Na scenie będą mu towarzyszyć Jakub Niedoborek (gitara), Sergiusz Fendak (skrzypce), Paweł Sulej (akordeon) i Włodek Wargocki (kontrabas).
Borys Somerschaf jest dyrygentem, kompozytorem, wokalistą i aranżerem. Urodził się w Moskwie w rodzinie o polskich korzeniach. Od ponad 20 lat mieszka w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczął w 1975 r., w kształcącej dyrygentów i wokalistów Chłopięcej Szkole Chóralnej im. A. Swiesznikowa. Już jako ośmioletni chłopiec wyjeżdżał w trasy koncertowe, a od 14 roku życia kształcił się jako dyrygent chóru.
Studiował dyrygenturę chóralną na Wydziale Wokalnym w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie u profesora B. Tewlina. Jako stypendysta polskiego rządu ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.
Po przyjeździe do Polski, w latach 90., był dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu wokalnego „In Corpore”. Zespół został laureatem Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” i zdobył cenne nagrody: II Programu Polskiego Radia za najlepszą emisję i dwukrotnie - wyróżnienie dla najlepszego chóru składającego się z osób pracujących.
Od 1999 roku Borys Somerschaf jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS”. Jest także autorem muzyki do wielu spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Uczestniczył w nagraniach polskich wersji filmów dla dzieci, m.in. „Anastazji”, „Księcia Egiptu”, „Toy Story II”, „Bambi” czy „Dzwonnik z Notre Dame”.
Komponował również muzykę do seriali telewizyjnych („Klasa na obcasach”, „Miodowe lata”) oraz wielu programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych.
Jako wokalista specjalizuje się w wykonaniach XIX i XX-wiecznych romansów rosyjskich. Wydał dwie autorskie płyty: „Śnił mi się sad – Najpiękniejsze romanse rosyjskie” (2005) i „Powiedz czemu…” (2010). Jako wokalista, aranżer i dyrygent uczestniczył również w nagraniach kilkunastu płyt z polską muzyką klasyczną oraz nagraniach muzyki do filmów („Quo Vadis”, „Wiedźmin”) oraz płyt Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Preisnera, Bajmu, Jacka Kaczmarskiego czy Michała Bajora.
Początek koncertu o godzinie 19. Bilety: 30-60 zł, miejsca stojące: 15 zł (dostępne tylko w kasie teatru lub przez rezerwację telefoniczną).