Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

15 listopada 2011 r.
14:41
Edytuj ten wpis

Barbara Demick "Światu nie mamy czego zazdrościć"

0 0 A A
Barbara Demick "Światu nie mamy czego zazdrościć"
Barbara Demick \"Światu nie mamy czego zazdrościć\"

Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej
Wyd. Wydawnictwo Czarne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przesyłka z Wydawnictwa Czarne przyszła mniej więcej w tym samym czasie co e-mail z Państwowej Akcji Humanitarnej. – Głód w Korei Północnej! – alarmował PAH. Pamiętam, że wtedy to nie zrobiło to na mnie żadnego wrażenia. A potem przeczytałam tę książkę...

Świadectwo świadków

Jak wygląda codzienne życie w najbardziej totalitarnym systemie we współczesnym świecie? Na to pytanie potrafią odpowiedzieć tylko ci, którzy się tam urodzili. Dziennikarze mają wjazd do tego kraju szczególnie utrudniony. Jeśli w ogóle zostaną wpuszczeni, dostają "przewodników” i starannie przygotowany program wizyty. Nie ma mowy o odstępstwach od starannie wytyczonego turystycznego szlaku, czy krótkiej rozmowie z ludźmi na ulicy.

Dziennikarka amerykańskiego "Los Angeles Times” Barbara Demick materiał do swoich reportaży zbierała inaczej. To pokłosie ośmiu lat rozmów z uciekinierami z jednego z największych północnokoreańskich miast - Chongjinu. W efekcie powstała niesamowita książka. Równie przerażająca jak "Rok 1984” Orwell'a. A nawet bardziej, bo opisywane historie zdarzyły się naprawdę.

Sześcioro bohaterów "Światu nie mamy czego zazdrościć” (lekarka, przedszkolanka, student najlepszej w kraju uczelni), mieszka dziś w Korei Południowej. Żaden z nich nigdy jednak nie przystosował się do życia w nowych warunkach. Nie daje im spokoju poczucie winy i wstydu. Za to, co przyszło im robić by przeżyć, do dziś czują do siebie odrazę.

Jak tam jest?

Ludność Korei dzieli się na 51 kategorii należących do trzech klas: właściwej, chwiejnej i wrogiej. Awans w drabinie społecznej jest niemożliwy, ale za drobne przewinienie łatwo spaść w dół. Nie masz wpływu na swoje pochodzenie, więc nie masz wpływu na swój los. Co więcej, system kontroluje każdy twój krok.

To partia decyduje o tym, co wisi na ścianie w twoim domu (portret przywódcy), jak się ubierasz (szare syntetyczne tkaniny), czy jaką nosisz fryzurę (mężczyźni włosy nie dłuższe niż 5 cm, kobiety trwała). W wielu obowiązkach funkcjonariuszy policji wyręczają sąsiedzi.

– Szpiegowanie współobywateli jest w Korei Północnej swoista rozrywką – pisze Demick. – Obserwowanie, czy ktoś nie łamie przepisów, było obowiązkiem obywatelskim. Wszyscy musieli zachować czujność.

Indoktrynacja zaczyna się już w żłobkach i przyzakładowych przedszkolach. Filmy, gazety, radio utrwalają boski status jedynego wodza. Lata ciężkiej pracy, niedosypiania, wielogodzinne szkolenia i seanse samokrytyki – stosowane w Korei Płn. metody prania mózgu w zasadzie nie różnią się od technik stosowanych na przesłuchaniach.

W efekcie ludzie tracą zdolność samodzielnego myślenia. Tym bardziej, że kraj jest szczelnie odizolowany od świata. Przez granice nie przedostaje się nic, co mogłoby zasiać nutkę niepokoju, sprowokować do zadawania pytań.

To prawdopodobnie dlatego, mimo straszliwego głodu przez pół wieku (do roku 1998), na Południe zbiegły tylko 923 osoby. W tym samym czasie, z głodu zmarło od 600 tys. do 2 mln ludzi.

To nie jedyne przerażające statystyki. Jak wyliczył UNICEF, z powodu niedożywienia 42 proc. północnokoreańskich dzieci cierpi na nieodwracalne deformacje ciała. A 65 proc. maluchów jest opóźnione w rozwoju (dane ONZ).

PAH alarmuje

Dziś, jak alarmuje Państwowa Akcja Humanitarna, głoduje co najmniej 6 mln mieszkańców Korei Północnej. Dystrybuowane przez państwo racje żywnościowe zostały zmniejszone z 400 g do 150 g na dzień. To jedna piąta zapotrzebowania kalorycznego dorosłego człowieka.

Pozostałe informacje

Warto odwiedzić dworzec. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Warto odwiedzić dworzec. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach. W sobotę - garażowa wyprzedaż. Dzień później zwiedzanie budynku i wystawa artystyczna w ramach "nocy muzeów".

Jechał mimo zakazu i pod wpływem alkoholu

Jechał mimo zakazu i pod wpływem alkoholu

Mieszkaniec powiatu puławskiego został zatrzymany. Na decyzję sądu poczeka w areszcie.

Moto.DW – ruszamy z programem motoryzacyjnym
film

Moto.DW – ruszamy z programem motoryzacyjnym

Motoryzacja zawsze była obecna na łamach Dziennika Wschodniego. Czas przyszedł na nową formę, czyli program motoryzacyjny.

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [na żywo]

O godzinie 18 Orlen Oil Motor Lublin podejmować będzie na swoim torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra w składzie, którego wystąpi doskonale znany w Lublinie Jarosław Hampel. Faworytem meczu są oczywiście gospodarze, którzy celują w piąte zwycięstwo z rzędu

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

W środę wieczorem policjanci otrzymali wezwanie do miejscowości Gromada w powiecie biłgorajskim, gdzie w okolicy stacji benzynowej zgłaszający zauważył nietrzeźwego kierowcę Forda.

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W najbliższą sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje
galeria

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS
Zamość

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS

Po Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej przyszedł czas na Towarzystwo Budownictwa Społecznego Zamościu. Tu także jest już nowy prezes.

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia
galeria

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia

Wystawy, konferencja i spotkania z okrutną historią. Przed nami szereg wydarzeń, a najbliższe już w ten weekend.

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak utrzymać swoją zmywarkę w nienagannej czystości i sprawności? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zmywarka to niezastąpione urządzenie w każdym domu, które znacznie ułatwia codzienne obowiązki. Ale aby służyło nam jak najdłużej, wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik Czyszczenie zmywarki: krok po kroku. Dowiesz się z niego, jak skutecznie wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami, jak często należy to robić oraz jak dbać o nią na co dzień. Przekonasz się, że utrzymanie czystości w zmywarce to naprawdę proste zadanie!

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?
POLITYKA
film

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?

Gorąca polityczna sytuacja w Świdniku. Po wizycie w studiu Dziennika Wschodniego w cyklu Dzień Wschodzi, burmistrza Marcina Dmowskiego pojawiły się gorące komentarze ze strony jego przeciwników. Nie pierwszy raz. Zaraz po wyborach padły ostre słowa ze strony polityków kontrkandydatki w Edyty Lipniowieckiej z Polski 2050 oraz radnego powiatowego Mariusza Wilka.

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Znalezienie odpowiedniego najemcy to kluczowy aspekt zarządzania wynajmem nieruchomości, który może przesądzić o sukcesie finansowym i operacyjnym każdego właściciela mieszkania.

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Ludzie prezydenta Michała Litwiniuka (PO) zgarnęli najważniejsze funkcje w komisjach Rady Miasta. - Jest silna opozycja 9 radnych z PiS. Niestety nie doceniliście tego – punktuje Stanisław Nikołajczuk (PiS).

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Dwupiętrowy gmach Urzędu Miasta jeszcze w tym roku otrzyma zewnętrzną windę, która ułatwi komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Miasto wybrało już wykonawcę tego zadania. Koszty mają zamknąć się w granicach 900 tys. zł.

Święto miłośników świata roślin i zwierząt
galeria

Święto miłośników świata roślin i zwierząt

W Ogrodzie Saskim w Lublinie rozpoczęła się trzecia edycja Festiwalu Przyrody, którego organizatorem jest Fundacja Dla Przyrody. Tegoroczna edycja została skierowana w szczególności do uczniów szkół podstawowych.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna