wydawnictwo Biały Kruk
Polska zmagała się z zakonem krzyżackim wiele dziesięcioleci. Drobne potyczki zbrojne, wielkie zabiegi dyplomatyczne nie przynosiły rezultatów. Do walki musiało dojść nieuchronnie. O tym okresie naszej historii klarownie i wyczerpująco pisze K. Ożóg w tekście poprzedzającym część fotograficzną. Przedstawia nie tylko przyczyny konfliktu lecz także opisuje samą bitwę i jej konsekwencje.
A te były doniosłe i zaważyły nie tylko na konkretnych korzyściach dla Rzeczpospolitej – np. wiele miast i zamków pruskich poddawało się polskiemu królowi. Wiktoria grunwaldzka przyczyniła się do wydarzeń, o których dziś nie zawsze wiemy – na przykład do powstania krakowskiej szkoły prawa międzynarodowego! Uczeni uniwersytetu z Pawłem Włodkowicem rozwijali nowatorską wówczas doktrynę prawa narodów.
„Tradycja grunwaldzka inspirująca pisarzy, artystów, uczonych i polityków stała się jednym z filarów świadomości narodowej w dobie rozbiorów i walki o niepodległość, i po czasy współczesne oddziałuje na pokolenia Polaków, kształtując ich dumę i patriotyzm” – pisze K. Ożóg.
Album opatrzony kapitalnymi zdjęciami Adama Bujaka szlaku dawnych zamków, rekonstrukcji bitwy i drużyn rycerskich, drogi na grunwaldzkie pole, krajobrazu.