Wydawnictwo ZNAK
Jest to rzecz o I wojnie światowej, o której już niemal zapomnieliśmy, która wydaje nam się tak odległa, a przecież pochłonęła miliony ofiar i na tamte czasy była tyleż okrutna, co często bezmyślna, chaotyczna, nieudolna i ludzie, którzy w niej tracili życie byli ofiarami politycznego wyrachowania, zgubnych ambicji i nieumiejętnej strategii.
Autor wybrał 20 osób zamieszanych w tę wojnę – pielęgniarkę, niemiecką uczennicę, amerykańską żonę polskiego szlachcica, żołnierza armii australijskiej, niemieckiej, osomańskiej, sapera w armii rosyjskiej. Wybrał młodych, przed którymi życie, za którymi wojenny zapał, lęk, rezygnacja, tych z jednej i drugiej strony barykady.
Chaos rozpadających się mocarstw, zmieniające się alianse, brak łączności i przygotowania do tego, co na prawdziwej wojnie czeka sprawiły, że wszystko było niespodziewane, zaskakujące, że zwłoki tysięcy ludzi leżały na polach i w dolinach nie robiąc już wrażenia na nikim.
Englund relacjonuje jak kronikarz, beznamiętnie, przesuwa przed nami klatka po klatce czarno-biały film, a na nim umiera rosyjski jeniec po zjedzeniu miski zupy, pielęgniarka widzi setki powykręcanych ciał zabitych przez gaz bojowy, Florence Farmborough opisuje w pamiętniku tragiczne życie Żydów w Czortkowie.
Jak pisze autor "…spośród dwadzieściorga bohaterów tej książki dwie osoby zginą, dwóm przypadnie los jeńców wojennych, dwie zyskają sławę bohaterów, a dwie zostaną kalekami. Wiele z nich cieszy wybuch wojny, ale nauczą się jej nienawidzić, kilkoro nienawidzi jej już od pierwszego dnia; jedna osoba kocha tę wojnę od samego początku aż do końca. Jedna z nich popadnie w szaleństwo i znajdzie się w szpitalu psychiatrycznym, inna nigdy nie usłyszy huku wystrzału…”.
Tę książkę trzeba mieć i czytać. Tak po mistrzowsku pisze się o historii!
Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl