Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

20 listopada 2017 r.
14:22

Kurtyna opada. W Lublinie kończą się Spotkania Teatrów Tańca [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Agdy
0 1 A A

Marzenia organizatorów się spełniły. W niedzielę ludzie odchodzili od kasy, bo skończyły się bilety. I nie chodzi o Batsheva Dance Company! Dziś kończą się 21 MSTT, a my wiemy już o amerykańskich MSTT w 2018 roku!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To, że 21 edycja Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca trwa jeszcze dziś, to decyzja widzów. W poniedziałkowym programie mamy już tylko pokaz „Wenezueli” Batsheva Dance Company organizowany w związku z ogromnym zainteresowaniem występami mistrzów z Izraela.

Kto był – a może to powiedzieć kilka tysięcy osób – pewnie jeszcze analizuje, przeżywa i się cieszy, że widział na żywo tancerzy z najwyższej półki. Nawet jeśli w czasie spektaklu grzebał w telefonie albo już biegł do szatni gdy owacje dopiero się rozkręcały a artyści stali na scenie.

Frekwencyjny sukces gości z Izraela przełożył się na frekwencyjny sukces weekendowych pokazów innych gości spotkań. W niedzielę wiele osób, które specjalnie przyjechały do Lublina na Batshevę chciało zobaczyć coś jeszcze. Efekt? „Młoda Polska” czyli przegląd laureatów ogólnopolskich konkursów tańca i choreografii (na zdjęciach) miała widownię CK wypełniona po brzegi a międzynarodowy projekt „Pietruszka” do muzyki Strawińskiego w choreografii Palle Granhoj (na zdjęciach) wymagał selekcji widzów: najpierw z biletami, potem z identyfikatorami.

W efekcie siedzieliśmy upchnięci i w cudownej atmosferze świetnie się bawiliśmy na przewrotnym spektaklu. Propozycja pięciu wykonawców z pięciu krajów, którzy usiłują wystawić swoją wersję kanonicznego baletu Fokina, przy okazji wpuszczając widzów za kulisy produkcji spektakli - warta była tłoku.

I bardzo jej było blisko do piątkowej propozycji artystów z Austrii. Luke Baio i Dominik Grunbuhel w swoim „Ohne Nix” żartobliwie udowodnili, że spektakle powstają z niczego.

Ale zanim dziś wieczorem opadnie kurtyna w sali operowej CSK i goście z Izraela wrócą do domu – ważna wiadomość dla widzów.

– Z Izraela przeniesiemy się najpierw do Szwajcarii a potem do USA – mówi Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca pytany o przyszłoroczną edycję organizowanego przez LTT wydarzenia.

Zastrzega, że rozmowy i ustalenia z zespołami jeszcze trwają ale 22 edycję MSTT w 2018 roku powinni otworzyć tancerze Alvin Ailey American Dance Theatre II. To działający od 1958 roku zespół, który informuje, że do tej pory wystąpił dla 23 milionów ludzi w 71 krajach. Łączy afrykańsko-amerykańskie doświadczenia kulturalne i amerykańską tradycję tańca współczesnego.

Na zamknięcie przyszłorocznych spotkań możemy się spodziewać gości z o wiele młodszego Alonzo King LINES Balet. Zespół tłumaczy, że Alonzo King, autor wizjonerskich choreografii rozumie balet jako naukę - opartą na uniwersalnych, geometrycznych zasadach energii i ewolucji i od 1982 roku rozwija nowy język ruchu.

Znacznie wcześniej, bo wiosną z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca do Lublina powinni przyjechać tancerze z Alias. Zespołu założonego w Genewie w 1994 roku przez choreografa i tancerza Guilherme Botelho.

W tym roku identyfikatory dla artystów, gości i mediów miały formę eko. Tekturowych kieszonek w których trzymaliśmy programy. Na odwrocie tekst: nie wyrzucaj. Wykorzystaj na kolejnych edycja MSTT. Do zobaczenia.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30