Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

7 czerwca 2013 r.
17:44
Edytuj ten wpis

Kreatywni 2013. Wystawa w Galerii WBP

Autor: Zdjęcie autora (agdy)
Artur Skrocki. Jeden z pierwszych polskich projektantów tworzących tytanową biżuterię <br />
(mokume.com.
Artur Skrocki. Jeden z pierwszych polskich projektantów tworzących tytanową biżuterię
(mokume.com.

Od czwartku w Lublinie można oglądać wystawę, na której pokazano portrety lubelskiej klasy kreatywnej. To twórcy i przedsiębiorcy działający na styku sztuki, rzemiosła i technologii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zawsze myślałem, że jestem szczupłym, wysokim blondynem a tu takie zdjęcia. No i nie piję alkoholu od 30 lat, a wyglądam, że tak powiem na wczorajszego – żartuje Ireneusz Jerzy Trocki, artysta grafik i metaloplastyk, który jest jednym z bohaterów projektu Kreatywni 2013.

– Chyba na półtorej godziny przyszli młodzi ludzie – chłopak z dziewczyną do pracowni. Pokazywałem im co robię. Oni fotografowali. Umawiali się ze mną telefonicznie i zabronili cokolwiek zmieniać w pracowni. Dobrze, przyznam się. Trochę przed ich wizytą pozamiatałem – dodaje pan Trocki, który pytany o wrażenia z sesji stwierdza żartobliwie, że Brada Pitta się z niego nie zrobi. Choć grał w "Czarnych chmurach” i "Potopie”.

– U podstaw projektu leży przekonanie o tym, że ludzie reprezentujący przemysły kreatywne dzięki swojej naturalnej skłonności do innowacyjności stanowią najbardziej wartościową grupę wśród przedsiębiorców, konceptualizując, a następnie komercjalizując własne idee i pomysły. Ta rozproszona grupa zasługuje na specjalne traktowanie leżące w interesie każdego dużego miasta, będącego naturalną przestrzenią życiową dla klasy kreatywnej. Miasta stwarzając coraz lepsze warunki dla jej rozwoju, otwierają się, stają bardziej tolerancyjne, w zamian zyskując reputację miejsc przyjaznych dla życia i prowadzenia biznesu – tłumaczą organizatorzy z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

Kuratorem wystawy jest Michał Furmanek, oprawą graficzną zajął się Paweł Batyra, a realizacją ekspozycji Ewa Hadrian.

Tą dziewczyną, która przyszła do pracowni przy Cyruliczej, gdzie powstają medale, ryngrafy i odznaki była Marta Zgierska.

– Praca w duecie ma swoje plusy, bo tę samą czynność wykonywaną raz można uchwycić z różnej perspektywy. Nad projektem pracowaliśmy kilka miesięcy, bo nie można było w krótkim czasie umówić wszystkich bohaterów. Było to dla mnie ciekawe, bo na przykład nie miałam pojęcia, że w Lublinie jest pani, która prowadzi farmę owadów przeznaczonych na karmę dla płazów i gadów – mówi Marta Zgierska.

Realizatorka wielu fotograficznych projektów, pytana, które miejsce czy bohatera zapamięta z Kreatywnych 2013, wymienia właśnie Trockiego.

– Chodziło nam o pokazanie związku człowieka z przestrzenią. Tam dało się to świetnie uchwycić. Pokazać warsztat i uchwycić fajny kontakt z bohaterem. Najbardziej lubię zdjęcie pana Trockiego z palnikiem.

Każdy z 12 bohaterów pokazany jest na portrecie i zestawie kilku mniejszych zdjęć. Oprócz czterech osób prezentowanych do grona Kreatywnych 2013 zaliczono: Marcina Studzińskiego (fotografia kolodionowa), Iwonę Kutnik (projektant mody), Katarzynę Lipską (farma owadów), Arka Szweda (ceramika), Beatę Sanocką (introligator), Beatę Stelmaszczyk (konserwator książek), Mariusza Kozaka (inżynier, wynalazca) i Krzysztofa Chmiela (rowerowa manufaktura). Zdjęcia im robili: Maciej Rukasz, Marta Zgierska i Jakub Rubaj.

Wystawa będzie czynna w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4 (II p) do 21 czerwca (w godzinach pracy biblioteki).

Pozostałe informacje

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30