Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

7 czerwca 2013 r.
17:44
Edytuj ten wpis

Kreatywni 2013. Wystawa w Galerii WBP

Autor: Zdjęcie autora (agdy)
0 0 A A
Artur Skrocki. Jeden z pierwszych polskich projektantów tworzących tytanową biżuterię <br />
(mokume.com.
Artur Skrocki. Jeden z pierwszych polskich projektantów tworzących tytanową biżuterię
(mokume.com.

Od czwartku w Lublinie można oglądać wystawę, na której pokazano portrety lubelskiej klasy kreatywnej. To twórcy i przedsiębiorcy działający na styku sztuki, rzemiosła i technologii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zawsze myślałem, że jestem szczupłym, wysokim blondynem a tu takie zdjęcia. No i nie piję alkoholu od 30 lat, a wyglądam, że tak powiem na wczorajszego – żartuje Ireneusz Jerzy Trocki, artysta grafik i metaloplastyk, który jest jednym z bohaterów projektu Kreatywni 2013.

– Chyba na półtorej godziny przyszli młodzi ludzie – chłopak z dziewczyną do pracowni. Pokazywałem im co robię. Oni fotografowali. Umawiali się ze mną telefonicznie i zabronili cokolwiek zmieniać w pracowni. Dobrze, przyznam się. Trochę przed ich wizytą pozamiatałem – dodaje pan Trocki, który pytany o wrażenia z sesji stwierdza żartobliwie, że Brada Pitta się z niego nie zrobi. Choć grał w "Czarnych chmurach” i "Potopie”.

– U podstaw projektu leży przekonanie o tym, że ludzie reprezentujący przemysły kreatywne dzięki swojej naturalnej skłonności do innowacyjności stanowią najbardziej wartościową grupę wśród przedsiębiorców, konceptualizując, a następnie komercjalizując własne idee i pomysły. Ta rozproszona grupa zasługuje na specjalne traktowanie leżące w interesie każdego dużego miasta, będącego naturalną przestrzenią życiową dla klasy kreatywnej. Miasta stwarzając coraz lepsze warunki dla jej rozwoju, otwierają się, stają bardziej tolerancyjne, w zamian zyskując reputację miejsc przyjaznych dla życia i prowadzenia biznesu – tłumaczą organizatorzy z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

Kuratorem wystawy jest Michał Furmanek, oprawą graficzną zajął się Paweł Batyra, a realizacją ekspozycji Ewa Hadrian.

Tą dziewczyną, która przyszła do pracowni przy Cyruliczej, gdzie powstają medale, ryngrafy i odznaki była Marta Zgierska.

– Praca w duecie ma swoje plusy, bo tę samą czynność wykonywaną raz można uchwycić z różnej perspektywy. Nad projektem pracowaliśmy kilka miesięcy, bo nie można było w krótkim czasie umówić wszystkich bohaterów. Było to dla mnie ciekawe, bo na przykład nie miałam pojęcia, że w Lublinie jest pani, która prowadzi farmę owadów przeznaczonych na karmę dla płazów i gadów – mówi Marta Zgierska.

Realizatorka wielu fotograficznych projektów, pytana, które miejsce czy bohatera zapamięta z Kreatywnych 2013, wymienia właśnie Trockiego.

– Chodziło nam o pokazanie związku człowieka z przestrzenią. Tam dało się to świetnie uchwycić. Pokazać warsztat i uchwycić fajny kontakt z bohaterem. Najbardziej lubię zdjęcie pana Trockiego z palnikiem.

Każdy z 12 bohaterów pokazany jest na portrecie i zestawie kilku mniejszych zdjęć. Oprócz czterech osób prezentowanych do grona Kreatywnych 2013 zaliczono: Marcina Studzińskiego (fotografia kolodionowa), Iwonę Kutnik (projektant mody), Katarzynę Lipską (farma owadów), Arka Szweda (ceramika), Beatę Sanocką (introligator), Beatę Stelmaszczyk (konserwator książek), Mariusza Kozaka (inżynier, wynalazca) i Krzysztofa Chmiela (rowerowa manufaktura). Zdjęcia im robili: Maciej Rukasz, Marta Zgierska i Jakub Rubaj.

Wystawa będzie czynna w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4 (II p) do 21 czerwca (w godzinach pracy biblioteki).

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30