Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

7 czerwca 2013 r.
17:44
Edytuj ten wpis

Kreatywni 2013. Wystawa w Galerii WBP

Autor: Zdjęcie autora (agdy)
0 0 A A
Artur Skrocki. Jeden z pierwszych polskich projektantów tworzących tytanową biżuterię <br />
(mokume.com.
Artur Skrocki. Jeden z pierwszych polskich projektantów tworzących tytanową biżuterię
(mokume.com.

Od czwartku w Lublinie można oglądać wystawę, na której pokazano portrety lubelskiej klasy kreatywnej. To twórcy i przedsiębiorcy działający na styku sztuki, rzemiosła i technologii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zawsze myślałem, że jestem szczupłym, wysokim blondynem a tu takie zdjęcia. No i nie piję alkoholu od 30 lat, a wyglądam, że tak powiem na wczorajszego – żartuje Ireneusz Jerzy Trocki, artysta grafik i metaloplastyk, który jest jednym z bohaterów projektu Kreatywni 2013.

– Chyba na półtorej godziny przyszli młodzi ludzie – chłopak z dziewczyną do pracowni. Pokazywałem im co robię. Oni fotografowali. Umawiali się ze mną telefonicznie i zabronili cokolwiek zmieniać w pracowni. Dobrze, przyznam się. Trochę przed ich wizytą pozamiatałem – dodaje pan Trocki, który pytany o wrażenia z sesji stwierdza żartobliwie, że Brada Pitta się z niego nie zrobi. Choć grał w "Czarnych chmurach” i "Potopie”.

– U podstaw projektu leży przekonanie o tym, że ludzie reprezentujący przemysły kreatywne dzięki swojej naturalnej skłonności do innowacyjności stanowią najbardziej wartościową grupę wśród przedsiębiorców, konceptualizując, a następnie komercjalizując własne idee i pomysły. Ta rozproszona grupa zasługuje na specjalne traktowanie leżące w interesie każdego dużego miasta, będącego naturalną przestrzenią życiową dla klasy kreatywnej. Miasta stwarzając coraz lepsze warunki dla jej rozwoju, otwierają się, stają bardziej tolerancyjne, w zamian zyskując reputację miejsc przyjaznych dla życia i prowadzenia biznesu – tłumaczą organizatorzy z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

Kuratorem wystawy jest Michał Furmanek, oprawą graficzną zajął się Paweł Batyra, a realizacją ekspozycji Ewa Hadrian.

Tą dziewczyną, która przyszła do pracowni przy Cyruliczej, gdzie powstają medale, ryngrafy i odznaki była Marta Zgierska.

– Praca w duecie ma swoje plusy, bo tę samą czynność wykonywaną raz można uchwycić z różnej perspektywy. Nad projektem pracowaliśmy kilka miesięcy, bo nie można było w krótkim czasie umówić wszystkich bohaterów. Było to dla mnie ciekawe, bo na przykład nie miałam pojęcia, że w Lublinie jest pani, która prowadzi farmę owadów przeznaczonych na karmę dla płazów i gadów – mówi Marta Zgierska.

Realizatorka wielu fotograficznych projektów, pytana, które miejsce czy bohatera zapamięta z Kreatywnych 2013, wymienia właśnie Trockiego.

– Chodziło nam o pokazanie związku człowieka z przestrzenią. Tam dało się to świetnie uchwycić. Pokazać warsztat i uchwycić fajny kontakt z bohaterem. Najbardziej lubię zdjęcie pana Trockiego z palnikiem.

Każdy z 12 bohaterów pokazany jest na portrecie i zestawie kilku mniejszych zdjęć. Oprócz czterech osób prezentowanych do grona Kreatywnych 2013 zaliczono: Marcina Studzińskiego (fotografia kolodionowa), Iwonę Kutnik (projektant mody), Katarzynę Lipską (farma owadów), Arka Szweda (ceramika), Beatę Sanocką (introligator), Beatę Stelmaszczyk (konserwator książek), Mariusza Kozaka (inżynier, wynalazca) i Krzysztofa Chmiela (rowerowa manufaktura). Zdjęcia im robili: Maciej Rukasz, Marta Zgierska i Jakub Rubaj.

Wystawa będzie czynna w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4 (II p) do 21 czerwca (w godzinach pracy biblioteki).

Pozostałe informacje

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Szykuje nam się sobotnia noc z kosmicznym atrakcjami nad Polską. Dziś na niebie zobaczymy kolejny kosmiczny pociąg, wystrzelony przez amerykańskiego miliardera!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna