Wojewódzki Ośrodek Kultury zaprezentuje wystawę zdjęć przedwojennego, lwowskiego fotografa - Adama Lenkiewicza.
Lenkiewicz to jedna z charyzmatycznych postaci przedwojennego Lwowa. Dzięki ludziom takim jak on okres dwudziestolecia międzywojennego jawi się w ciepłych kolorach.
Na swoich zdjęciach uwieczniał piękno gór i morza, portrety Hucułów, scenki rodzajowe z Huculszczyzny oraz liczne widoki polskich miast i miasteczek. Jego fotografie wydawano jako pocztówki "Książnicy-Atlas" we Lwowie, od roku 1937 do wybuchu wojny.
Wystawa przeniesie nas w poetycki świat minionych lat, pozwoli dotknąć, choć przez chwilę, nieistniejący już fragment świata przedstawiony z dokumentalną precyzją i wyjątkową wrażliwością.
Adam Lenkiewicz urodził się w 1888 roku w Telesznicy Oszwarowej, koło Sanoka.
Od 1906 roku studiował na Wydziale Inżynierii Politechniki Lwowskiej, następnie przeniósł się na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jana Kazimierza.
Wykładał literaturę w Gimnazjum Żeńskim i w Państwowej Szkole Technicznej, od 1930 roku prowadził szkolną pracownię fotograficzno-filmową. Największą pasją jego życia były fotografia, turystyka i narciarstwo.
Od 1925 roku należał do w Lwowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie później pełnił funkcję prezesa. Był jednym z twórców Międzynarodowego Salonu Fotograficznego w 1928 roku i znacznie przyczynił się do wskrzeszenia życia kulturalnego w powojennej Polsce.
Był animatorem ruchu turystycznego, twórcą i realizatorem planu utworzenia w Karpatach Wschodnich sieci schronisk, m.in. projektu Tadeusza Soleckiego. W czasie II wojny prowadził we Lwowie przy ul. Akademickiej punkt fotograficzny, działał w Ruchu Oporu, gdzie niezwykle cenna była jego znajomość tras górskich.
Został aresztowany, a następnie rozstrzelany we Lwowie, 23 czerwca 1941 roku.
Wystawa odbywa się z okazji 90-lecia Obrony Lwowa i 20-lecia istnienia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowowschodnich.
Wystawa będzie czynna do 23 listopada w Galerii WOK (ul. Dolna Panny Marii 3)
od 4.11