„Młodą dziewczynę w zielonej sukience” i wiele innych prac Tamary Łempickiej będzie można wkrótce zobaczyć w Muzeum Narodowym w Lublinie. Wystawa zostanie otwarta 18 marca, w 42. rocznicę śmierci artystki.
– Idea wystawy poświęconej Tamarze Łempickiej zrodziła się w roku 2018 i od tego czasu nad nią pracowaliśmy – przyznaje Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie. Pierwotnie ekspozycja miała towarzyszyć ubiegłorocznemu otwarciu instytucji po dwuletnim remoncie, ale te plany pokrzyżowała pandemia.
Teraz się udało, a jak podkreśla szefowa muzeum, będzie to pierwsza taka wystawa dzieł znanej malarki w Polsce. - Stanie się to dzięki temu, że udało nam się wypożyczyć obrazy z siedmiu muzeów francuskich i od kilku kolekcjonerów prywatnych. W sumie pokażemy 42 obrazy olejne, 15 rysunków i trzy grafiki. Ekspozycję uzupełnią przedmioty z okresu art deco, łącznie będzie ich około dwustu – dodaje Mieczkowska.
– To próba chronologicznego ujęcia twórczości Tamary Łempickiej, od jej wczesnych prac związanych z lekcją kubizmu z początku lat 20. i motywów osadzonych wyraźnie jeszcze w eksperymentach awangardowych, poprzez dojrzewanie jej własnego stylu związanego z syntezą klasycyzmu i nowoczesności. Okres lat 20. jest najbardziej rozpoznawany i kojarzony z Tamarą Łempicką, ale nasza wystawa idzie dalej w tej podróży i sięga do zbioru jej dzieł z lat 30. i 40., a także wykonanych po II wojnie światowej – wylicza Marcin Lachowski, koordynator muzealnej Sekcji Sztuki Nowoczesnej.
Na lubelskim Zamku zobaczymy więc m.in. „Dziewczynę w zielonej sukience”, jedną z najbardziej znanych prac Łempickiej. Do Lublina przyjedzie też „Kizette na balkonie”, czyli pierwsze nagrodzone płótno malarki, do którego pozowała jej 11-letnia wówczas córka czy portret jej męża Tadeusza Łempickiego, namalowany już po rozpadzie ich małżeństwa. Ekspozycja będzie prezentować jednak nie tylko obrazy.
– Każdy z gości zostanie „wciągnięty” przez Tamarę Łempicką i będzie towarzyszył jej w ucieczce z Rosji czy w momencie, gdy osiadła z rodziną w Paryżu i odnalazła się tam jako kobieta i artystka. Nasza wystawa stanowi próbę odnalezienia i poznania artystki za pomocą jej prac, ale i przedmiotów, które będą towarzyszyć ekspozycji i uzupełniać jej narrację – podsumowuje kurator wystawy Łukasz Wiącek.
Ekspozycję „Tamara Łempicka - kobieta w podróży” będzie można oglądać do 14 sierpnia.