d Niską ceną, możliwością produkowania małych partii towaru, niewielkimi kosztami produkcji oraz różnorodnością form - tym głównie właściciele cegielni rywalizują z dużymi molochami. W tradycyjnych cegielniach cegła robiona jest praktycznie w ten sam sposób od średniowiecza.
Zmienił się jedynie sposób wydobywania gliny. Obecnie używa się do tego koparek, a do przewożenia - wózków widłowych. Cegła robiona jest nadal tradycyjnym ręcznym sposobem formowana, suszona i wypalana w piecach węglowych typu Hoffman.
Tradycyjnie dobra
– Ręcznie robiona cegła jest przede wszystkim produktem czystym ekologicznie. Nie zawiera ona żadnych barwników ani dodatków uplastyczniających. Jest cegłą bardzo zdrową, ponieważ jej skład chemiczny oraz tradycyjny proces ręcznego formowania pozwala uzyskiwać duże ilości porów. Umożliwiają one lepsze wchłanianie i oddawanie wilgoci w sposób naturalny. Nie występuje też efekt „pocenia się” ścian, przewodów wentylacyjnych i dymowych - mówi Andrzej Rej, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Ceramiki Budowlanej „Cerbud”.
Tradycyjnie robiona cegła w zależności od temperatury, w jakiej jest wypalana, dzieli się na cztery klasy wytrzymałości na ściskanie, które różnią się pomiędzy sobą kolorem. I tak:
1. kolor pomarańczowy - klasa wytrzymałości 7,5
2. kolor czerwony - klasa wytrzymałości 10
3. kolor wiśniowy - klasa wytrzymałości 15
4. kolor „zendra” - klasa wytrzymałości 20 i więcej
Na specjalne zamówienia
W zależności od potrzeb zamawiającego możemy produkować nawet bardzo małe partie towaru. Dla dużych cegielni jest to nie zawsze opłacalne, my natomiast jesteśmy praktycznie manufakturą. Z tego też względu możemy robić najróżniejsze formy cegieł o dowolnych wymiarach. - mówi Feliks Trojanowski właściciel cegielni.
Na specjalne zamówienia robione są krótkie serie cegieł gotyckich, klasztornych, ogrodowych, cegła angielska (krótsza, ale za to grubsza i szersza), cegła francuska (szersza, ale i cieńsza ),dodaje nasz rozmówca
Polska cegła produkowana sposobem tradycyjnym znajduje zastosowanie głównie przy renowacji i konserwacji zabytków. Ma ona prosty, porowaty i surowy wygląd przez co bardzo dobrze uzupełnia ubytki w starych, zabytkowych budowlach. Tradycyjna cegła znajduje również szerokie zastosowanie przy tworzeniu ciekawych kolorystycznie elewacji, ogrodzeń, murków oporowych i kominków. Po zastosowaniu odpowiednich rodzajów fug możemy uzyskać bardzo atrakcyjnie wyglądający końcowy efekt naszej budowli.
Zagranica docenia
Ręcznie wyrabiana cegła znalazła bardzo duże uznanie wśród odbiorców na Zachodzie Europy. Tam tradycyjne cegielnie zamarły, a taka cegła staje się modna, więc szukają materiału w Polsce.
– Pierwsze przyczółki eksportowe w Wielkiej Brytanii i Niemczech już zostały zdobyte - mówi F.Trojanowski. Jest to bardzo duża szansa na przetrwanie może nie wszystkich, ale przynajmniej kilka cegielni, które nie będą bały się zaryzykować współpracy z zagranicznymi odbiorcami. Jest to bardzo chłonny rynek, który potrzebuje tradycyjnie robionej cegły.
Najlepsza z Kraśnika
– Tradycyjnych cegielni jest w Polsce około 200, jednak ich ilość ciągle spada. Spowodowane jest to napływem taniego towaru, dodajmy nie zawsze dobrego, produkowanego masowo przez zagraniczne koncerny - zauważa A.Reja
Najwięcej cegielni występuje w województwie podkarpackim, na Lubelszczyźnie jest około 31 (na terenie gminy Kraśnik 16). Najlepsze złoża do wyrobu cegły w Polsce, a jedne z lepszych w Europie, znajdują się właśnie w okolicach Kraśnika. Występujące tutaj pokłady lessu mają grubość od 5 do 7 metrów. Fabian Plapis
NA PODDRUKU
WARTO WIEDZIEĆ
Przebieg procesu produkowania cegły:
* wydobycie kopaliny
* ręczne formowanie cegieł
* układanie cegieł do suszenie na powietrzu
* kolejne etapy suszenia na kozłach
*m wypalanie w piecach dookolnych typu Hoffman