Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z zapachem cynamonu, miodu, goździków oraz kardamonu, czyli niczym innym jak pienikiem i pierniczkami. Ale żeby takie były i żebyśmy mogli zajadać się tym słodkim ciastem podczas świątecznych zabaw, potrzeba czasu. I to sporo czasu.
– Piernik musi dojrzeć i wyleżeć swoje. Wtedy będzie idealny, smaczny i według tradycyjnej starej polskiej receptury – mówi Michał Małecki, prawnuk założyciela cukierni Chmielewski w Lublinie.
Minimalny czas dla piernika długodojrzewającego, to cztery tygodnie odpoczywania w chłodnym i ciemnym miejscu. Do przygotowania ciasta potrzebować będziemy:
- Miodu
- Cukru
- Mąki
- Masła
- Sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia
- Jajek
- Przypraw (cynamon, imbir, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa) może być także dobrej jakości gotowa mieszanka przypraw do piernika.
W garnku podgrzewamy miód, cukier oraz gdy już składniki się połączą, to dodajemy przyprawy. Chwilę gotujemy i ściągamy z ognia, by wystygło. Do wystudzonej masy dodajemy stopniowo jajka, przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia oraz masło. Wyrabiamy na gładką masę i przekładamy do miski. Przykrywamy folią i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce. Zapominamy całkowicie o pierniku na jakieś 4 tygodnie. Gdy ciasto jest już gotowe, rozwałkowujemy je na grubość około 0,5 cm. Pieczemy w piekarniku, 170 stopni około 20 minut. Później przekładamy jakimiś konfiturami, najpopularniejsze są powidła śliwkowe.
Popularne na święta są także pierniczki, których ozdabianie może być wspaniałą rodzinną zabawą.
– Aby nasze pierniczki były miękkie na święta, po upieczeniu i wystudzeniu wkładamy je do metalowego pudełka lub słoika z kromką chleba lub skórką jabłka, by dojrzały. Należy jednak pamiętać, by co kilka dni je wymieniać, by nie było przykrej niespodzianki – podkreśla Sławomir Małecki, prawnuk założyciela cukierni.
Przed samymi świętami przychodzi czas na ozdabianie pierniczków. Sprawdzi się do tego lukier królewski, w którego skład wchodzą białka jaja, cukier puder, sok z cytryny oraz woda. Można go urozmaicić dodając gotowe barwniki spożywcze lub naturalne, np. soków z owoców lub warzyw.
O pierniku, pierniczkach i świątecznych przysmakach już w najbliższym odcinku „Dziennika ze smakiem”. Cały program dostępny będzie na naszej stronie internetowej oraz w serwisie YouTube. Poprzednie odcinki dziennika ze smakiem dostępne na naszym kanale YouTube. Premierowe odcinki co sobotę o godzinie 11.