

Wraca budżet obywatelski w Radzyniu Podlaskim. Na razie w ręce mieszkańców trafi 30 tys. zł.

- Chodzi o to, aby nauczyć społeczeństwo na czym polega wydatkowanie pieniędzy publicznych – mówi burmistrz Jakub Jakubowski. Na ostatniej sesji radni przyjęli już regulamin i wkrótce ma ruszyć promocja tego narzędzia.
Ten mechanizm zaangażowania obywateli w mieście już istniał. Pierwszy raz ludzie głosowali na wybrane projekty w 2017 roku. Ale w 2021 roku ówczesny burmistrz Jerzy Rębek (PiS) z pomysłu zrezygnował z uwagi na oszczędności.
W Radzyniu swoje pomysły będą mogli zgłaszać mieszkańcy powyżej 11. roku życia. Do formularza trzeba będzie dołączyć listę 14 osób popierających daną inicjatywę. Głosować będzie można w sposób tradycyjny i internetowo. Oceny formalnej i merytorycznej projektów dokona powołany przez burmistrza zespół.
- Aby to narzędzie miało sens, musi być zrobione dobrze. Jest w nas głęboka chęć usłyszenia tego, czego potrzebują mieszkańcy. I nie ma znaczenia liczba propozycji, tylko cały proces tego, jak to będzie przebiegać - stwierdza Jakubowski.
Miasto skorzysta z pomocy firmy zewnętrznej, który przygotuje cały system. – Przed wakacjami rozpoczniemy kampanię informacyjną i nabór wniosków. A w drugiej połowie roku będzie realizacja- zapowiada burmistrz. System głosowania ma być dodatkowo zabezpieczony potwierdzeniem przez SMS. Każdy głosujący otrzyma kod, który trzeba będzie wprowadzić do systemu. – Jak będziemy weryfikować, czy ludzie oddający głosy są mieszkańcami miasta? - dopytywała na sesji radna Natalia Granoszewska (Radzyń Moje Miasta). – Mamy taką zasadę zaufania. Poza tym, w systemie będzie trzeba podpisać oświadczenie, że jest się mieszkańcem Radzynia i podać ulicę, przy której ktoś mieszka- tłumaczy Małgorzata Kowalczyk, naczelnik wydziału edukacji.
W 2020 roku miasto przekazało w ręce mieszkańców 100 tys. zł. Zwyciężyły wówczas projekty miejskiej biblioteki i przedszkola samorządowego
